Erdogan robi sobie jaja na fejsbuku, Obama i Merkel dają mu lajka

Prześlij dalej:

Tytułem wstępu chciałbym obalić pewien mit, który jest jednocześnie kneblem uniwersalnym. Z niezwykłym szacunkiem podchodzę do fachowej wiedzy, bo to jest silnik świata. Garncarz garnki lepi, kołodziej koła naprawia, lekarz, powiedzmy, że leczy. Taka definicja fachowości obowiązywać musi, ale schody zaczynają się wówczas, gdy fachowa wiedza staje się nahajem na tych, którzy widzą, że król biega z gołą dupą. Ileż to fachowców od Turcji wypowiadało się, jak bardzo trzeba znać tamtejsze relacje, aby wiedzieć z czym mamy do czynienia. Identycznie sprawy się przedstawiają z ocenami usługami mechaników samochodowych, nie każdy potrafi wymienić rozrząd, ale każdy jest w stanie ocenić, że po wymianie korbowód wszedł bokiem. Pojęcia nie mam jakie panują stosunki polityczne w Turcji, poza wiedzą mniej niż podstawowa, czyli Erdogan to islam turecki, armia rzekomo świecka, podział polityczny na dwa obozy jak wszędzie. No i do niczego ta wiedza nie była potrzebna, aby śmiechem potraktować „zamach” w Ankarze. Zwykłe doświadczenie życiowe i obserwowanie przyrody, to wystarczające kompetencje. Pójdę dalej. Eksperci i tak zwani eksperci zaczęli się bawić w dzielenie włosa na czworo w sytuacji, gdy cała zagadka została podana na tacy, dlatego też tak wielu się zbłaźniło subtelnymi wywodami. Tymczasem rzecz jest prosta, jak obieranie ziemniaków. Rzekomymi zamachowcami, czy tam puczystami, miała być armia. A co widzieliśmy na ulicach i nad ulicami? Jeden śmigłowiec i pięć czołgów na krzyż. To jest armia? Turecka armia liczy ponad pół miliona żołnierzy i zajmuje 2 miejsce w NATO, po USA. Dysponuje i produkuje najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, a do puczu wystawiła pluton? Na czele armii stoi dowódca, w skrócie generał. Poznaliśmy nazwisko dowódcy przewrotu wojskowego? Żadne nazwisko nie padło, dopiero po godzinach wymieniono jakichś pułkowników, w tym niejakiego Muharrem Köse.

Armia turecka zahartowana w bojach, w tym w zamachach stanu, odstawia taką komedię? Przy każdym przewrocie celem numer jeden jest dotychczasowy wybraniec narodu, celem numer dwa łączność. Jak to wyglądało w Turcji? Prezydent akurat na urlopie, Internet, telewizje prywatne i telefony śmigają bez przeszkód. Do czołgów z partyzanta wchodzą gapie i bardziej zorganizowane grupy. Erdogan odstawia teatrzyk z połączeniem na „fejsie”, aby pokazać jaka to tragedia się stała, bo telewizja publiczna jest pod kontrolą zamachowców. Wódz nawołuje do wyjścia na ulice, po paru chwilach śmigłowiec wojskowy zostaje zestrzelony przez wojskowy samolot F16. Kabaret! Następne dwa machnięcia skrzydełek motyla i czołgi spacyfikowane gołymi rekami przez demonstrantów. Spektakl prawie skończony, ale przecież musi być puenta. I jest, oto zbawiciel i ojciec narodu leci odważnie swoim samolotem, bez strachu, że go zwykłym stinger, czy innym „bukiem” ściągną. Ląduje i zaprowadza błogosławiony porządek. Co bardziej wrażliwi krzyczą, że nie ryzykuje się takiej prowokacji, bo to igranie z ogniem i wszystko się może wymknąć spod kontroli. Niezły argument, ale co konkretnie miało się wymknąć spod kontroli? Półmilionowej armii i władzy z poparciem społecznym miało się wymknąć 5 czołgów, czterech pułkowników i jeden śmigłowiec? Puszczono wabia, żeby sprawdzić kto jeszcze w armii i instytucjach chciałby z Erdoganem dyskutować, tym sposobem chętni się ujawnili – same leszcze. Turecki prezydent miał generałów i rekiny władzy przy sobie, wiedział, że USA i UE palcem nie kiwną, to gdzie tu jakiekolwiek zagrożenie?

Strony

31031 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

24 (liczba komentarzy)

 1. Prawdziwa wojna to jest u nas, a to że jakieś grupy strzelają do siebie pod budynkiem telewizji, to nas nie obchodzi,  my na plaży leżymy. I powiedzmy sobie szczerze, Polacy są teraz na wakacjach i nie interesują ich zamachy pucze aresztowanie 3000 sędziów, Ziobro czy nie Ziobro. Czasy takie że szef rady Europy boi się że firmę mu zlikwidują, niż o demokrację w Polsce.

  Chciałbym trochę zmienić optykę apelu. Pamięc i tradycja w wojsku wojsku są bardzo ważne. podobno do dziś przy uroczystościach są wspominani marynarze z ORP Orzeł, chociaż nie wiadomo czy zginęli w walce. w Treści apelu wspomina się o poległych zwierzchniku sił zbrojnych oraz generałach, na sam koniec grzecznościowo i krótko reszta. Nigdzie nie ma słowa o zamachu, po prostu wspomnienie poległych generałów którzy lecieli oddać cześć poległym żołnierzom leżącym w Katyniu. Udział wojska to nie koncert życzeń, wojsko ma prawo oddać cześć swoim generałom. Chociaż przypuszczam, że gdyby "powstańcy"  poznańscy i warszawscy porozmawiali bezpośrednio z wiceministrem wojny, to doszliby do porozumienia, trudno mi uwierzyć że uczestnicy poznańskiego powstania i warszawskiego są przeciwni wspomnieniu generałów wojska polskiego którzy zginęli lecąć oddać cześć i pamięć żołnierzom z Katynia.. Niestety, po drodze pojawiają się liderzy platformy z Poznania i Warszawy. Warszawa obiecała  zerwać z muru tablicę ku czci Prezydenta Polski, dla Poznania powrót Chrystusa do Poznania jest nielegalny. I to prawdopodobnie jest powód sporu - ambicje personalne sfrustrowanych polityków.

 2. wobec tego co się już dzieje (a co ma się jeszcze dziać!)  na zachód od Odry i Nysy, mamy byc buforem przed zakusami Miszy.
  Czy to potrafimy (Kaczyński) wykorzystac?

  robi się gorąco, chociaż za oknem rześko tego lata

 3. Może nie od razu ca. 3000 sędziów, ale tak z połowę tej liczby. A jak Komisja Wenecka coś, to my im: Jedźcie najpierw do Turcji - tam więcej wywalono, a na dodatek wcale nie jest dużo dalej i u nas już byliście...

 4. miejscu na Ziemi. Po prostu położenie idealne... Politycznie jest wszystko się układa jak talia kart. Jedynym problemem są agenci zagranicznego wpływu - ich działania mogą nas strasznie dużo kosztować.

  Czy Lis nawoływał już do zamachnięcia się?

 5. Nie potrafiliśmy wykorzystać tych z 39,ani "polskiego przedwojennego złota" czy choćby tego że za niezłe dewizy po 90 roku Rosjanie łykali jak pelikan wszystko co tylko dusza zapragnie.Przypomina mi się cytat z Gwiezdnych Wojen ;"Ciebie robią w bam bam".O tym jak bardzo przekona nas Putin i reszta.

  Co zaś do "puczu" - zgadzam się iż była to czystka.

 6. Wczoraj wieczorem poszłam na drobne zakupy.
  Wracam - dowiaduję się, że pucz.
  Ledwie się dowiedziałam, że pucz, informują, że już po puczu.

  I przypomniał mi się ten moskiewski z 1991. Też szybko poszło.

  Tak to widzę:

  Edit: Wydaje mi się, że przy okazji sojusze wysondował.
  (Jak na razie, wyszło że to jedyny muzułmański uchodźca, którego Niemcy nie przyjęły).

  Tylko żal tych chłopaków, którzy akurat mieli nieszczęście odbywać służbę wojskową...

 7. avatar

  to teraz zacznie się wprowadzanie NWO

 8. Ja akurat dałem się nabrać, bo z pasków leciały intrygujące i zachęcające wieści. Erdogan uciekł do Niemiec, ale nie dostał azylu, rada ocalenia narodowego zaraz napisze nową konstytucję, trochę do myślenia dała wprawdzie wiadomość że nowa władza respektuje wszelkie porozumienia międzynarodowe itp. No ale po północy wszystko zaczęło zdychać.
  Ciekawe dlaczego akurat na sędziów Erdogan jest szczególnie cięty. Przecież pucz był jakoby wojskowy, ,a w dupe dostali sędziowie.

 9. avatar

  oj, biada sędziemu. Jeśli kamień upadnie na sędziego, oj, biada sędziemu. Jak mówi stare żydowskie przysłowie. Wypada żałować, że u nas to nie działa.

 10. avatar

  a nasz prosiak wciąż łazi. Mieli go zwalić, ale on cały czas tam łazi :) Kto nie oglądał tego lisiego filmiku natychmiast do yt :))) Po jego obejrzeniu zastanawiam sie czy Tomasz nie jest czasami TW Kaczora, jego V kolumną. Co do komisji weneckiej. Do gondoli j... nierobów i wypier. .lać z powrotem na Pólwysep Apeninski, a jak się gondola nie podoba, spuścić ich Wisłą wpław!

 11. Po tym filmiku ten stary dziadu u mnie już na zawsze pozostanie łażącym prosiakiem. :)

 12. Nie "sędziowie" a orzecznicy w konkretnym profilu spraw/osób/zapatrywań polityczno społeczno ekonomicznym.Niby to to samo,a jednak inaczej.

 13. Nie jestem ekspertem od polityki, ale raczej po prostu amatorem. Z powyższym tekstem absolutnie się zgadzam. Erdogan sprokował przez swoje służby "zamach stanu" po to tylko. by ujawnili się jego oponenci i by miał to jako pretekst do zrobienia czystek. To jest typowa polityka dla tego despoty: świadome robienie dywersji po to, by użyć tego środka jako pretekstu do militarnach i politycznych działań. Od dawna jestem przekonany, że to Turcja świadomie destabilizuje sytuację w Syrii bo się boi powstania tam zaczątków Państwa Kurdyjskiego. Ileó to razy słyszeliśmy o rzekomej prowokacji Assada i ostrzeliwaniu pzrez jego armię przygranicznych tureckich miejscowości. Po co miałby to robić? To była zawsze zwykła prowokacja Turków. by otrzymać mandat do odwetu. Odwet polegał zazwyczaj na bombardowaniu pozycji kurdyjskich bojowników. Assad nie jest aniołem, ale po nim moóe przyjść tylko gorszy. Jednak Assad w miarę szanował weolności religijne i był przychylny powstaniu Kurdyjskiego Państwa. Poza tym był pewnym gwarantem stabilizacji. Falę uchodźców z Syrii zawdzięczamy przede wszystkim Turcji i spolegliwej polityce Ameryki wobec tego problemu - Ameryki, która współorganizuje destabilizację Bliskiego Wschodu, ale uchodźców pozostawie Europie.

 14. avatar

  jak zwykle tzw. zwykli ludzie. Truizm, ale za każdym razem przykry w odbiorze.

 15. Wpis MK z TT:

  "USA i Berlin "stanęły po stronie tureckiej demokracji", nikt nie pierdnął po aresztowaniu sędziów, że autokracja. Pisać dalej?"

  Wpis juz troche nieaktualny bo Makrela juz pierdzi (TV Republika);

  "Angela Merkel w ostrych słowach skrytykowała próbę zamachu stanu w Turcji, a jednocześnie zaapelowała do prezydenta tego kraju o przestrzeganie zasad praworządności. W ocenie niemieckiej kanclerz "demokracja przestrzega prawa wszystkich ludzi i chroni mniejszość"."

  Administracja Obamy rozwazy ekstradycje Fethullaha Gulena o ile Turcja potwierdzi jego udzial w organizacji zamachu:

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3693386/Obama-administration-consider-extraditing-cleric-accused-orchestrating-failed-coup-Turkey.html

  Grecja wyda puczystow ktorzy uciekli smiglowcem i poprosili o azyl.

  Rozne sa przyczyny braku pierdow ale my mozemy sie skupic na skutkach dla nas:

  1: im silniejsza Polska tym mniej popierdywania ze strony naszych sojusznikow z NATO w sprawach naszej polityki wewnetrznej. To samo dotyczy sie KE i Komisji Weneckiej.

  2: mamy swietna przykrywke, zeby moc robic swoje w srawie TK. W koncu nawet wg Obamy i Merkel islamista Erdogan "broni demokracji" biorac za morde 3000 sedziow w tyn 11 z SN.

  Poza tym wyglada na to, ze Erdogan musi sie zradykalizowac, bo mu sie panstwo rozpierdoli od tej demokracji, jesli nie wprowadzi miekkiej lub twardej dyktatury, oczywiscie"demokratycznej". Sam zreszta mowil, ze demokracja jest tylko narzedziem do dominacji Islamu w swiecie. A co Turcja jako mocarstwo (dotychczas lokalnie) oznacza dla Europy i regionu to dopiero sie okaze - predzej niz pozniej. Na ta chwile Erdogan zgarnia wszystko. Kurdowie maja przechlapane jeszcze bardziej a narracja jest taka, ze to PPK stoi za zamachem stanu - tak podaje BBC. Co na to Zydzi? W Izraelu, w NY.

  Mimo uzycia Fb to nie jest gra w Pokemony choc w obu przypadkach liczba ofiar smiertelnych rosnie i nie traktowal bym tego zbyt lekko.

 16. Co do Ruskich, to jakoś tak dziwnie się złożyło, że z tydzień temu Turek przeprosił Ruska za zestrzelenie mu samolotu. Niczego więcej nie trzeba. Ten cwany gostek jeszcze narobi smrodu w regionie.

 17. avatar

  wojsko tureckie ma wprawe w zamachach stanu: 1960, 1971, 1980,...a tu takie jajo!

  - nie zlapano Erdogana ani zadnych liderow/przywodcow z jego politycznej partii i sluzb bezpieczenstwa;
  - nie zamknieto masowej komunikacji, glownie internetu;
  - nie przedstawiono zadnej publicznie znanej twarzy ktora reprezentowalaby zamachowcow;

  A jakie motywy/cele mogl miec Erdogan?...rozprawic sie z:

  - islamskim ruchem Fetullaha Gulena;
  - starym kemalistycznym ruchem w armii;

  - to pozwoli Erdoganowi i AKP zdobyc wieksza wladze i zmienic konstytucje;

  jest bardzo latwo wyprowadzic ludzi na ulice gdy "zagrozona jest demokracja".

 18. No jajo kompletne, bo mimo takich tradycji w udanych przewrotach puczyści nie zastosowali się do procedur, a procedury były wczśniej udatnie dopracowane. Swoją drogą w pierwszych sekundach ze względu na szum informacyjny też dałam się złapać na ten erdoganowy teatrzyk. :)

 19. avatar

  Jak się zdaje cosik bardzo delikatnego umknęło uwadze.
  Żadne wojsko nie może sobie pozwolić na "stratę twarzy".
  To nie są japończycy, ale...

 20. Jestem pewien, że to Kaczyński i PIS stoją za tym puczem;-)
  A tak na poważnie - wygląda na to, że lewactwo opowiadając się za "demokracją" Erdogana strzeliło sobie w obie stopy i przy okazji w obydwa kolana.  Teraz wystarczy tylko opcja "kopiuj" i "wklej" - na każdy ich zarzut odnośnie problemów z demokracją w Polsce można odpowiedzieć cytując:

  Angela Merkel: "Narody mają prawo do decydowania w wolnych wyborach o tym, kto nimi rządzi"

  Jean-Claude Juncker  i "krul" Europy: "UE całkowicie popiera wybrany w Polsce demokratycznie rząd, instytucje i państwo prawa"

 21. Erdogan szybko wsadził do pierdla tysiące sędziów i prokuratorów, przy aprobacie europejskich i światowych przywódców.

  Przestańmy doszukiwać się w wielkiej polityce jakiś wzniosłych celów.
  Tutaj chodzi wyłącznie o zachowanie kieszonkowego. Własna kieszeń jest wartością wspólną i jedyną dla wszystkich rządzących naszym światem.

 22. Zwolnienie i aresztowanie tysięcy sędziów przez Erdogana jest kluczowe - pytam, zwłaszcza przywódców politycznych tzw świata Zachodu, na jakiej podstawie Erdogan zwolnił i aresztował te tysiące sędziów? Jakie zarzuty im zostały postawione, jakich przewi sie dopuścili? Czy oni strzelali z helikopterów do zgromadzonych ludzi (najwyraźniej widać było na filmiku, że te pociski jakoś nikomu nie zrobiły krzywdy [chyba])? Erdogan całkowicie tym ruchem się zdemaskował, to samo dotyczy róznych Obamów, Merkelów, Steinmeirów i drobniejszego płazu marionetek.

  EDIT: i wcale mnie nie cieszą komentarze w stylu, że to samo może zrobić teraz polski rząd z Rzeplińskim i innymi sędziami, którzy jawnie występują przeciwko "demokratycznie wybranej władzy" - co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie. Raczej to jest złowieszczy sygnał, że ze strony najsilniejszch tego świata jest przyzwolenie na każdą niegodziwość i każdej niegodziwości są w stanie się dopuścić, jeżeli to jest w ich (czyt.: ich mocodawców) interesie.

 23. - Czym różnią się Juncker, Putin, Erdogan i Obama?
  - Wyglądem.

 24. avatar

 25. Strony