Dobrzy ludzie z gestapo, czyli Paweł Kukiz przemawia Michnikiem

Prześlij dalej:

Jedną z najpodlejszych technik propagandowych jest budowanie generalizacji poprzez incydent. Technika przez cała lata była stosowana przez Michnika i sama w sobie jest niezawodna. Polega to na bardzo prostym, właściwie prymitywnym zabiegu, który można nazwać wyłapywaniem czarnej owcy. Tym sposobem można się bawić w nieskończoność w polowanie na antysemityzm, czy inną ksenofobię. Nie ma możliwości, aby w populacji o wielkości kilkudziesięciu milionów ludzi nie znalazł się oszust, idiota, złodziej, w końcu morderca. Statystyka nie zna litości i człowiek, który nie ukończył jednej klasy szkoły podstawowej, ale poznał trochę życia wie, że napisy na miejskich szaletach „Żydzi do gazu” będą się pojawiać zawsze.

Podobnej twórczości można się spodziewać nawet w ortodoksyjnych dzielnicach żydowskich. Swego czasu głośno było o pewnej żydowskiej studentce, która malowała po ścianach toalet takie właśnie napisy i potem tłumaczyła, że chciała przypominać o holokauście. Gdy się wyłowi i potępi jakiś incydent, nie ma w tym jeszcze nic nagannego, propaganda zaczyna się tam, gdzie wkracza generalizacja. Polacy to antysemici, bo w sraczu na dworcu w Kutnie pojawiła się szubienica z gwiazdą Dawida. Polacy to brudasy, pijacy i złodzieje, wszak w każdej gminie znajdzie się brudas, pijak i złodziej. Z całą pewnością nie ma w Polsce dorosłego Polaka, który by przynajmniej raz w życiu nie usłyszał takiej wiązanki. Bywa jednak, że twórcy propagandowej sztuczki sami zwalczają swoją technikę i wtedy pada sakramentalne – nie wolno generalizować. Potrzeba nadzwyczajnych okoliczności, aby podnieść larum w sprawie generalizacji i robi się to na przykład wtedy, gdy sędzia ukradnie kiełbasę.

Nie ma wówczas mowy o tym, że sędziowie to złodzieje i każdy kto śmie się pokusić o taką opinię kończy jako „hejter”. Generalizowanie przez incydent dotyczy tylko i wyłącznie nacji „nieistotnych”, wiecznie zaganianych do kąta z grochem lub grup społecznych bez najmniejszego znaczenia. Doskonale widać tę rotacyjną maczugę gdy toczy się w Polsce dyskusja o tym, czy Polacy ratowali Żydów, czy ich mordowali. Dokładnie w taki sposób jest ustawiana „debata” albo, albo i nic po środku, co oczywiście jest realizacją propagandowych celów. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego większość bandytów to byli żydowscy komuniści, ale samo przypomnienie o tym fakcie spotyka się z zupełnie inną reakcją. Po co mówić o tym, że Żydzi byli mordercami, mordercy to mordercy i nieważne jaką mają narodowość.

Wiedząc w jaki sposób się te historyczne i aksjologiczne klocki układa nie sposób potraktować wypowiedzi Pawła Kukiza o „Żołnierzach Wyklętych” i członkach UPA inaczej, niż w kategoriach tandetnej propagandy. Twierdzenie, że byli wśród „Żołnierzy Wyklętych” bandyci, a wśród członków UPA porządni ludzie, jest świadomą próbą dyskredytowania tych, którzy przez lata byli poniewierani i nadawania ludzkiej twarzy organizacji z definicji bandyckiej. W podstawówce na przerwie słyszało się te same riposty, jedna z nich odpowiadała na pytanie; „Kto ci to dał?”. Przychodził jakiś szczęśliwiec z czekoladą do szkoły i musiał się ze szczęścia wytłumaczyć. Kto ci to dał? Dobrzy ludzie z gestapo! Poziom wypowiedzi Kukiza lokuje się dokładnie w tym samym miejscu i czasie, w szkole podstawowej na długiej przerwie. Nie wszyscy Niemcy byli źli i w gestapo zdarzali się ludzie, ale za to POLACY mordowali Żydów, bo przecież nikt nie zaprzeczy, że istnieli szmalcownicy.

Strony

23185 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

16 (liczba komentarzy)

 1. Rzeczywiście, można jego wypowiedź traktować dosłownie, wówczas byłaby jedynie głupia. Pewnie, że są Cyganie nie oszukujący podludzi (niecyganów), niewierzący księża, żydzi gołodupcy. Bywa że w lecie śnieg spadnie.
  Najważniejsze jest to co piszesz, że zachowania pewnych grup należy generalizować, zaś zachowań innych wręcz nie wolno.

 2. Rzeczywiście, za pieniądze sponsorów można powiedzieć wszystko i zgodnie z prawdą, do prawdy można naciągnąć wszystko. Palcem na mapie kl Auschwitz leży w Polsce, sonderkommando to byli żydzi, paru Niemców na pewno tam zginęło.

  Faszyści w Holandii za miesiąc mogą przejąć władzę, co zrobił Timmermans żeby tak nie było, pomijając atak na Polskę.

 3. A co zrobił? Zdelegalizował?

 4. Właśnie cicho w temacie. Opowiada tylko że on pierwszy nadstawi pierś za demokrację w Holandii, nic więcej nie słyszałem o tym bohaterze z gabinetu w Brukseli. Może trzeba go spytać.

  Salezjanie z Aleppo bardzo dobrze rozumieją jak budować silny lokalny kościół. Trzech księży, którzy jednocześnie są najważniejszymi animatorami wspólnoty.

  Grupa animatorów z lokalnej społeczności, w przypadku dzieci i młodzieży to jest grupa około 10 osób, wśród nich dwoje w wieku dwudziestu kilku 30 lat, którzy jednocześnie są animatorami dla pozostałych. Ta grupa animatorów organizuje dzieci i młodzież, wśród ich podopiecznych też są osoby które ich bardziej wspierają. Tak to działa i to dobrze działa, i kręci się.

 5. Wprowadzi TK, sądy będą decydować o ustawach i będzie po krzyku. :-)

  W ojczyźnie komisarza Timmermansa nie tylko nie ma Trybunału Konstytucyjnego, ale obowiązuje zakaz sądowej kontroli konstytucyjności ustaw. /Leszek Miller/
  - Pieprzony komuch, bo komuch, ale trzeba mu przyznać, że ma swoje zasady, a nie jak te inne lewackie łajzy z PO i .Nowoczesnej, które patrzą tylko, którego by tu obcego pana po ..... polizać!

 6. Oglądałem. LM jak się pozbył pryszczatych dzieciaków a zajął analizą to mu na zdrowie wyszło. Jak, jeśli, tylko wróci do polityki to zostanie Petru albo Michnikiem.

 7. A właśnie, że powinno się wnikać, co jest celem JOWełka (czy raczej jego oficera prowadzącego), że na 10 dni przed świętem Żołnierzy Niezłomnych plugawi pamięć o tych niesamowitych ludziach, których czyny i postawy mają być wzorem do naśladowania dla Polaków, do których się będą odwoływać, by w oparciu o nie budować swoje silne i sprawiedliwe państwo - na takich samych wartościach i takimi samymi metodami (chciałoby się rzec). Takie działania jak JOWełka, Bolka Naszych Czasów zawsze mają jakiś antypolski sens - tu jest inny, kolejny po "Naszych matkach, naszy ojcach", "Pokłosiach" i "Idach" przykład z tego rodzaju http://coryllus.pl/kiedy-komorowski-przejdzie-na-weganizm/

  Mądrze, popierając znajomością historii odniósł się do tego rzygu JOWełka płk.P.Wroński http://telewizjarepublika.pl/wronski-mocno-odpowiada-kukizowi-ws-zolnierzy-wykletych,44796.html

  JOWełek to taki sam sojusznik PiS-u, jak J.McCain dla D.Trumpa - ostatnio broni ichnich wersji GW i TVN.

  EDIT: ciekawe, czy już donosy Bolka i analizy grafologów zostały przetłumaczone na j.angielski. Przydałyby się p.wiceprezydentowi Mike Pence, zeby nie mówił na forach publicznych, że to m.in. L.Wałęsie upadł komunizm. Myślę, że taka wiedza przydałaby mu się w kwestii metod działania Kacapi. Jak ktoś ma konto na TT to może panu @Mike_Pence podrzuci w międzyczasie materiał w jego języku http://www.currenteventspoland.com/analysis/third-phase.html "Third Republic or Third Phase? The Fake Democratic Opposition" By Aleksander Ścios

   

 8. avatar

  O ten tekst chodzi?:

  "Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym. Oczywiście nie porównuję tych dwóch formacji bo potężna różnica polega na tym, ze ta pierwsza była z gruntu bandycka choć zdarzały się postaci prawe a u nas odwrotnie - pośród masy prawych Żołnierzy mielismy jednostki w postaci bandytów.
  Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. A takie postaci jak "Bury" czy "Ogień" są- mówiąc bardzo delikatnie- kontrowersyjne. Bóg jest Miłością a ten, który "w imię Ojczyzny" zionie nienawiścią tak, że morduje bezbronnych cywili (a szczególnie kobiety i dzieci) nie ma prawa odwoływać się do Honoru."

 9. Matka, poruszasz jak zwykle ciekawe tematy, ale ostatnio jakoś przeoczyłeś chyba coś takiego jak wywiad Morawieckiego dla Bloomberg. Po co Morawiecki chce ściągnąć do Polski Goldman Sachs i HSBC? Czy jest czego się obawiać? Moim zdaniem jak najbardziej a tu u Ciebie cisza na tak ważny temat...

 10. Tak jest. Jeśli się generalizuje nie ważąc a jedynie mówiąc słowo przeciw słowu, to nie uprawia się dyskusji, a propagandę. I to robi Kukiz. Jest to taki patriota, który będzie głosował za polską pietruszką, ale przeciw temu by Polacy mogli u siebie ustalać porządki - vide https://wirtual....

 11. Strony