Prześlij dalej:

Jednym zdaniem dałoby się odpowiedzieć na tytułowe pytanie, ale warto się przyjrzeć zjawisku dokładniej i opisać trochę szerzej. Po pierwszej turze wiemy prawie wszystko, znany jest rozkład głosów na poszczególnych kandydatów, wiemy jaka była frekwencja, istnieje też cały zestaw dodatkowych informacji, wiek, przepływy elektoratów i tak dalej. Jaki obraz się z tego wszystkiego wyłania? Andrzej Duda ma do zdobycia jakieś 1,2 miliona głosów i wbrew wszelkim fałszywym diagnozom istnieje znacznie więcej elektoratu, który przejdzie na stronę obecnego prezydenta w II turze. Licząc z grubsza wyborców Konfederacji, PSL i Szymona Hołowni, doliczymy się bez trudu około dwóch milionów Polaków o poglądach prawicowych i centroprawicowych, ale to nie wszystko, bo pojawi się najmniej pół miliona nowych wyborców.

W tej chwili wylewa się rzeka symulacji i badań dotyczących zachowań wyborczych w drugiej turze, co zawsze naszpikowane jest interesami poszczególnych kandydatów. Niemiej znajdziemy wskazówki generalne i na tym bardzo ostrożnie można się oprzeć. Prócz 2 milionów głosów opisanych wyżej, Andrzej Duda będzie miał około 70% głosów nowych wyborców, takie wskazanie podają nawet te sondaże robione na potrzeby sztabu Trzaskowskiego. Skąd się to bierze? Nie kto inny tylko Mateusz Morawiecki serią wypowiedzi o „zwykłym wirusie w odwrocie”, precyzyjnie podpowiada, co się stało z elektoratem przestraszonym „pandemią”. Patrząc na frekwencję z 2019 roku i 2020 roku w oczy rzuca się jedna duża wartość. Nawet milion starszych Polaków nie poszło do wyborów i ten fakt idealnie wpisuje się w rzeczywistość „pandemiczną”. Starsi Polacy po prostu się przestraszyli. Jedni się boją „pandemii” inni chorej procedury wyborczej, z maskami, dezynfekcją i tak dalej.

Nagła „zmiana narracji” ze strony premiera, to próba uspokojenia i namówienia tych ludzi, aby do wyborów w II turze poszli. We wszystkich wyborach prezydenckich mieliśmy „wymianę” elektoratu, część zakończyła swój udział na pierwszym etapie, druga cześć pojawiała się dopiero w finale wyborów. Nie inaczej będzie tym razem i chociaż nie ma mowy, aby powtórzyła się sytuacja z 2015 roku, gdy pojawiło się 2 miliony nowych wyborców, to na pół miliona można liczyć. Wspomniałem o frekwencji w najstarszym przedziale wiekowym, zupełnie inaczej sytuacja wygląda u najmłodszych wyborców, którzy pobili rekord frekwencyjny. Z tego zestawienia wynika jasno, że szacowane pół miliona to będą głównie starsi ludzie, bo to oni zostali w domach. O tym, że na PiS głosują emeryci wiemy od celebrytów i mediów, znamy też procentowy wskaźnik sięgający 70%, czyli mniej więcej 350 tysięcy z pół milionowej grupy nowych wyborców poprze Andrzeja Dudę i są to rachunki bardzo ostrożne.

Strony

Źródło foto: 
30022 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

10 (liczba komentarzy)

 1. Morawiecki może sobie teraz mówić, że to tylko zwykły wirus. Ale to tylko słowa i element kampanii wyborczej. Milicja wciąż gania ludzi za brak masek i szczodrze rozdaje mandaty. Robią to celowo, gdyż trzeba utrzymać służby w gotowości. Jak już będzie po wyborach, to wszystko wróci do pandemicznej "normy". Więc korzystajmy z życia póki czas.

 2. avatar

  Chyba gdzieś indziej żyję, bo tej opresyjnej policji nijak nie zauważyłem.

 3. To dobrze mieć szczęście. Na razie próbowali wymandatować mojego teścia, ale jest biegły w prawie i się nie dał.

 4. usłyszałem ciekawą opinię czł. rzecz. PAN po pierwszej turze. Cytuję z pamięci: " to my (elita narodu) jesteśmy opowiedzialni za taki wynik wyborów, bo powinniśmy przekonać prostych ludzi z prowincji głosujących na PiS i Dudę"

 5. Co jeszcze zostało do rozwalenia i przejęcia? 1.Samorządy. Po ewentualnym zwycięstwie Kandydata Podpasek i Sarepskiej jestem więcej jak pewien, że Kaczyński sięgnie i po nie. Wszak po ostatnich wyborach samorządowych nie wszędzie partia od podpasek i musztardy ma większość. 2. Media. Zapowiedź już widać w komentarzu Ziobry (to ten, który ma taką fajną grzywkę, tylko wąsa brak i wypisz wymaluj wojek Adolf) na temat okładki Faktu. Co będzie z mediami to widać. Wystarczy spojrzeć na TVPis i ten portal. Tak, tak ten portal. Pan Wielgucki, ten, który ściga Owsiaka (wg mnie słusznie, nawet małą cegiełkę dołożyłem w zbiórce) ani słowem nie zająknie się o aferkach jego ulubionej partii. Nie przeczytacie tu o pompowanej na lewo kasie do ojca tadeusza, o kasie na kościół katolicki, o oczywistych przewałach w Ministerstwie Zdrowia i wielu innych. O kolesiostwie, rozkradaniu kasy ze spółek skarbu państwa. Pan Wielgucki nie wiedzieć czemu nie spostrzega tego co widzi bez problemu u Owsiaka. Tzn. wiedzieć czemu, ale to temat na inną okazję. Więc co jeszcze jest poza kontrolą jedynego słusznego Naczelnika Jarka emerytowanego zbawcy narodu? Nic mi do głowy więcej nie przychodzi. Podobnie napisałbym przed 89. To mnie martwi. Nawet bardzo. Jak szybko pozbywamy się wolności, o której marzyliśmy przez lata? Tak zdaję sobie sprawę, że nie wszystko po 89 było ok. Ale podajcie mi choć jeden przykład rozliczenia afery PO przez PIS? Choć jeden? PIS=PO+jedno zło. Pan Wielgucki może pisać co chce. Jeszcze. Ale ja wiem to na pewno. Jak Mateuszek kłamczuszek, Anżej, Naczelnik biegają i rozdają kasę na lewo i prawo to oni biegają z moim, twoim, naszym portfelem. Chcecie być całe życie kupowani za własną kasę? Rafał to nie jest dobry kandydat na prezydenta. Ale dzisiaj występuje w roli tego, który może przerwać to szaleństwo. To będzie poważny cios w sprawnie do teraz działający organizm. To będzie koniec partii znanej z "piniędzy i stanowisk". Na to liczę i tak będę głosować. Panowie od spierdalaj, przesłannie dla was. Jak się nie ma nic do powiedzenia to się nic nie mówi, pisze. 

 6. wypierdalaj, tłusty cwelu. Weź się za rozliczanie Tuskowej bandy, nie PISu .Zobacz,co robi pedalska banda wspierana przez Trzaskowskiego. Osobiście życzą ci aby Rabiej zabawiał się z twoimi dziećmi lub wnukami i czył ich masturbacji.Powtórzę, wypierdalaj do onetu

 7. Technika w Bolszewii poszła bardzo do przodu. Co prawda sensu brak, ale roboty Władymira potrafią już napisać złożone zdania!

 8. Wybory są rozstrzygnięte a wynik II tury był tutaj przedstawiony kilka razy. Niestety, ogólna niechęć do matematyki ("nigdy mi się do niczego nie przydało") skutkuje się tym, że kiedy wystarczy coś prosto arytmetycznie przekalkulować, to lud wyborczy raczej odwołuje  się do zaklęć. Dzisiaj wściekłe plemię lemingów ze sprzymierzeńcami zagrzewa się swoimi zaklęciami do walki rzekomo prawie wygranej, a swoimi zaklęciami przerażone plemię pelikanów i mniejszozłościowcy zawracają głowę Opatrzności, kiedy na świecie dzieją się ważniejsze rzeczy.

  W dobie racjonalizacji zabobonu mało kto ma czas zreflektować się, że wynik Andrzeja Dudy jest lepszy od wyniku Rafała Trzaskowskiego nie o 13%, tylko o 13 punktów pocentowych, a porównując liczby pozyskanych głosów RT otrzymał 70% tego do PAD, czego bynajmniej nie można interpretować, że między nimi jest 30% różnicy, lecz żeby nadrobić swoją stratę do wyznaczonego poziomu zero, RT musi zwiększyć stan posiadania o 43%, lub jeszcze więcej, jeżeli PAD nie będzie stał w miejscu. Rachunki bez problemu rozkminią po wakacjach uczniowe podstawówek, natomiast czynni wyborcy obu elektoratów, po marketingu albo bezpieczeństwie narodowym na spokojnie, macie czas do przyspieszonych wyborów parlamentarnych w przyszłym roku, czego sobie i wszystkim życzę.,

  Zastanowiło mnie, dlaczego obaj kandydaci nagle nabrali wyrazistości. Rówieśnicy (obaj ur. 1972), młodzi wykształceni z wielkich miast, w tym samym czasie i w identyczny sposób weszli do polityki (1989, wolontariat w Komitecie Obywatelskim), przez lata zasłużenie zdobyli sobie opinie mydłków. Odróżnia ich tylko dawny przypadek, który chyba sami  przegapili. Zbiegiem okoliczności RT reprezentuje interesy Sorosa i stojącego za nim amerykańskiego deep state, a PAD się zaplątał po stronie lubawiczów. Ale bez przesady, dogadają się. Dla mnie równie dobrze już przedwczoraj mógłby Trzaskowski pójść do Morawieckiego pomóc wypompować wodę z piwnicy i już widzę Dudę w woderach, jak im niesie sojowe latte albo piwo ze słomką. Nagłe zaostrzenie retoryki to tylko teatrzyk, który ma rozhuśtać nastroje wyborców i dać złudzenie wyboru. Ja ten wybór odrzucam i wielu innych, niezależnie od retoryki jaką przyjmą. Głos nieważny i  czekam na swój czas.

 9. Szanowny Gospodarzu

  Głosowałem na Bosaka. Mam 68 lat. Teraz skresle obu.

  Pozdrawiam

   

 10. "Głosowałem na Bosaka."

  Niektórzy  do śmierci nie wyrosną z krótkich spodenek i  zabawek i Tobie się to przydarzyło.

  Chwalić się dziecinną głupotą, to też potwierdzenie dziecinnego myślenia.

 11. Strony