Czy Prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński szykują kolejny majstersztyk?

Prześlij dalej:

Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy felieton będzie żył krócej niż motylek, a co więcej mogę przestrzelić, czego się w Internecie nikomu nie wybacza. Dlatego proszę niniejszą formę i treść potraktować jak cichą sugestię albo przypuszczenie, w zależności do tego, czy uda mi się trafić w intencje PiS, czy może coś niechcący podpowiem. Obserwujemy kolejne sceny telewizyjne związane z Trybunałem Konstytucyjnym i nie ma sensu wracać do lamentu w obronie demokracji, bo jak powszechnie wiadomo, ten się pojawił dopiero wówczas, gdy PiS usiłował naprawić łamanie konstytucji przez PO. Dużo ciekawsze są warianty, szczególnie jeden z nich, który przesądzi o składzie TK. Pałac Prezydencki zaczął grać na kilku fortepianach,. Minister Dera mówi coś o kompromisie, szefowa kancelarii odpowiada znacznie ostrzej i daje do zrozumienia, że Prezydent zblokuje nominację sędziów wybranych prze PO. Publika nieco się pogubiła i nawet gorliwi zwolennicy PiS kombinują, czy przypadkiem Prezydent Duda nie ulegnie presji rozmaitych autorytetów i gasnących gwiazd dziennikarskich. Pojawiły się obawy, że przejdzie 3 sędziów wybranych przez PO i 2 przez PiS. Taki kompromis stary układ wziąłby w ciemno, zresztą wielu mówiło o tym otwartym tekstem, na przykład „profesor” Stępień. Ale czy to w ogóle ma polityczny sens? O ile między bajki włożymy rewelacje Ludwika Dorna o konflikcie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim, to ten wariant niczego się nie trzyma, kupy też nie. Ustalmy chronologię. PiS robi ostry manewr i uznaje uchwały PO za niebyłe. Naturalnie to kosztuje politycznie, ale stawka w grze jest jeszcze większa. Prezydent Andrzej Duda od tygodni nie przyjmuje przysięgi od sędziów i płaci równie słono. Po sejmie biega stowarzyszenie Kukiz’15 i chwali się, że będzie mieć sędziego, a wcześniej jako jedyni głosują razem z PiS.

No i co teraz? Nagle jednym spotkaniem z wszystkimi klubami opozycji, Prezydent Andrzej Duda miałby odebrać przysięgę od 3 sędziów PO, tym samym położyć cały plan PiS, ograć Kukiza’15 i w końcu pokazać własną słabość? Politycznie ten scenariusz jest katastrofą, przegrywają wszyscy prócz PO i „salonu”. Po co zatem Prezydent Andrzej Duda organizuje spotkanie z szefami klubów? Stawiam na normalny polityczny teatr, z rozpisaniem ról. Prezydent musi pokazać, że stara się znaleźć wyjście z sytuacji, taka jego rola. Ponieważ stan prawny jest taki, ze uchwały PO poszły… sobie gdzieś, Prezydent może wrzucić między wiersze inne rozwiązanie. Dogadajcie się szanowne partie, bo co ja mogę. Nie wiem, może wybierzcie całą piątkę od nowa, na mocy uchwały PiS. Dwóch sędziów niech wyznaczy opozycja, trzech partia posiadająca większość głosów, to na was spoczywa odpowiedzialność. Jest koncyliacyjnie? Pełna gębą, tylko teraz to PO z przyległymi zostaje upokorzona, co więcej sama nie jest w stanie zaproponować 2 kandydatów, bo inne partie mają swoje ambicje. Co się dzieje dalej? PO Nowoczesna.pl i PSL odrzucają propozycję i znów krzyczą o zamachu stanu, a Kukiz’15 bierze jednego lub dwóch sędziów, jednak takich, których zaakceptuje PiS. Kurtyna. Jest tylko jedno i to wielkie ALE. Otóż w kwestii zbieraniny Kukiz ’15 ani na jotę nie zmieniam zdania i to jest najsłabszy punkt programu. Jeśli złamią warunki umowy lub zaczną grać jak PSL, Kaczyński na pewno im na to nie pozwoli. Wówczas nie pozostanie nic innego tylko wybrać 5 sędziów większością głosów PiS.

Strony

51567 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

44 (liczba komentarzy)

 1. Gramy wszyscy w "co zrobi kaczor". No i każdy jest głupi. Ale Matuchna chociaż próbuje. Powodzenia.

 2. Emocje.... Ja, słuchając Zuzi o jej AReMyce się popłakałem.

 3. z mownicy grzmia poslowie pozal sie boze opozycji a Jaroslaw Kaczynski spokojnie sobie siedzi, slucha i sie usmiecha...

 4. TK? Wow. No dobrze ale skoro mamy 5 sędziów od PO to czemu oni po prostu nie pójdą głosować do TK? A może jednak nie są jeszcze sędziami? A może są sędziami i posłowie PO przekroczyli dopuszczalną liczbę 15 sędziów?

 5. Zganił ten osobnik PO za niekontytucyjne przepchnięcie 2 sędziów TK (w jego mniemaniu), zganił PiS za niekonstytucyjne przepchnięcie 3 sędziów TK (w jego mniemaniu). A potem skrzyknął się z PO i drze jape o łamaniu konstytucji. Widzi tu ktoś jakąś logikę (poza ubecką)?

 6. avatar

  wg mnie..
  cholera wie o co chodzi..wszyscy widac na "cuś" czekaja..nie wiem czy to wczoraj..czy dzisiaj poszla zajawka w necie ze szykuja sie duze transfery..ponoc "kupą" maja przejsc z po do rumunskiej parti i..od muzyka do partii rzadzacej..prawda li to byc moze??

 7. Tyle razy Pan napisał że Pan Kaczyński to wielki strateg. To jest prawda i tyle. Z wycofaniem się Kukiza z powołania swoich kandydatów to nie jego kaprys tylko numer do którego partyturę napisał sam Mistrz. Kukiz był tak zadowolony ze spotkania w Pałacu że aż wycofał swój pierwotny pomysł o zgłoszeniu kandydatur. Ciekawy ruch, ale jeżeli wyreżyserowany przez Mistrza, to oznacza to tyle że jest jakiś ukryty patent na rozwalenie Trybunału w drobny mak. Nie mam pomysłu jaki to patent ale spróbuję pogdybać  iż Prawo i Sprawiedliwość wystawi takich kandydatów którzy zgodzą się postatystować jakiś czas do zbiorowej egzekucji Trybunału a nie będą to prawdziwi Sędziowie. Odbędzie się to nowelą Kontytucji. Kukiz wycofał swoich kandydatów żeby się do tej koncepcji przyłączyć pod swoimi hasłami walki z partiokracją ,trybunałokracją ,durnokracją i innymi takimi które po drodze pewnie wymyśli. Stawiam na to że Petru przyłączy się do tego pomysłu aby zmienić ustawę zasadniczą oddając wyrokowanie w ręce Sądu Najwyższego bo alternatywą będzie koszmarny pat i ubezwłasnowolnienie Trybunału ,co gorsze będzie dla nich niż uchwalenie znowelizowanej ,przywołanej przeze mnie wcześniej ustawy zasadniczej i przeniesienie ciężaru orzekania na SN. Kto za tą koncepcją? Wrzucajcie też swoje pomysły i wróćmy do tego forum po całej akcji i wtedy zobaczymy kto trafił:)

  18:56 - Moja pierwsza teoria się sprawdziła, własnie Polsat podał nieoficjalną listę kandydatów PiS , artykuł pisałem 40 min temu ale po edycji u góry zmienia się czas utworzenia :)

 8. bardziej demokratyczny w swojej istocie, niż SN.

  A włąściwie dlaczego wybór sędziów TK przez parlament PiS jest zamachem na niezawisłość sędziowską, a wybór sędziów TK przez Parlament PO i od razu za przyszłe parlamenty w których PO jest w mniejszosći nie jest zamachem na niezawisłość? Sędziów chyba wybiera parlament a nie sędziowe albo rada wydziału UJ, coś mi się pomyliło?

 9. Myślę że ustawa o zastapieniu orzecznictwa Tk orzecznictwem SN - u mogłaby być ciekawie przeprowadzona a wybór sędziów nie musiałby być inny niż na obecnych zasadach. A alternatywą jest pat który Mistrz utrzymywałby więcej niż 4 lata bo kto mu przeszkodzi? A jak zgodzą się na jego rozwiazanie to i Petru mógłby odtrąbić swój sukces. Myślisz że Kaczyńskiemu nie zależy na uśmierceniu Platformy ? Może nie za wszelką cenę ale za to wydaje mi się  logiczne. Chyba że cholernie zbłądziłem w myślach.

 10. Strony