Czy ktoś wie o co chodzi z „antyradzieckimi” wypowiedziami Grzesia i Bronka?

Prześlij dalej:

W nawale informacji rzadko jest okazja wrócić do starych tematów, ale w przypadku „antyradzieckich” wypowiedzi Schetyny stare staje się nowym. Parę tygodni temu znany wrocławski „biznesmen” powiedział, że to Ukraińcy wyzwalali „Auschwitz” i trudno było nie pochwalić tak unikalnej wypowiedzi. Pisząc o tym starałem się zrozumieć motywacje i z ówczesną minimalną wiedzą wyszło mi, że po prostu pan Grzesiek przypomina się politycznie i szykuje na miejsce Ewki premier. Dziś perspektywę mam nieco szerszą, jednak prawdę mówiąc wiedzy wcale nie przybyło i za chwilę będę sobie zgadywał. Nie umiem odpowiedzieć, co kieruje Schetyną, bo tu się naprawdę nic nie klei. Zacznijmy od niepodważalnych faktów. Dziecko wie, że Grzesiek trzyma z Bronkiem, a tan jak widomo siedzi po uszy w ruskich wpływach i żeby nie iść za daleko wystarczy wypowiedzieć trzy magiczne literki WSI. Szybciej uwierzę, że Bęgowski zajdzie w ciążę, niż w to, że Komorowski ma jakieś genialne projekty polityczne, polegające na izolowaniu wpływów radzieckich w Polsce. Tymczasem obaj, oczywiście jak na nich, jadą po tak zwanej bandzie. Po „Auschwitz” wyzwolonym przez Ukraińców, Komorowski wymyślił obchody w zakończenia II Wojny Światowej w Gdańsku i zaraz kolega Grzegorz dorzucił, że czas skończyć z symboliką moskiewską. Schetyna mówi wprost, że Moskwa to beznadziejne miejsce na odtrąbienia końca wojny, skoro tam właśnie zapadły decyzje o początku wojny. Zgadza się, ale jak cholernie trudno uwierzyć w to, co słychać, prawda? No właśnie i to jeszcze nie koniec. To, że sobie jakiś tam polski minister czegokolwiek, cokolwiek w Polsce mówi, nie jest żadnym tematem dla radzieckich partnerów, bo co i jak ma być zrobione i tak przyjdzie w kopercie z Kremla. Minister sobie gada, ludzie radziccy milczą albo śmieją się do rozpuku w sowich gabinetach, jednak nie w przypadku gadania Schetyny.

Dwie wypowiedzi z Polski na zakazany temat, którym jest polityka historyczna Rosji Radzieckiej doczekały się dwóch odpowiedzi i to niebagatelnej rangi. Pierwszy odezwał się Ławrow, ostatnio głos zabrał sekretarz stanu w MSZ Federacji Radzieckiej Grigorij Karasin. Padły bardzo charakterystyczne epitety: „bluźnierstwo”, „hańba” itd. Niedźwiedź się rozsierdził i wykluczam aby Schetyna tak nieostrożnie bawił się w ministra spraw zagranicznych bez błogosławieństwa Komorowskiego, tym bardziej, że na Komorowskiego się powołuje, w dodatku dotyka spraw, z którymi nie ma żartów. O co chodzi? Jeśli nie drażnienie Kremla i wybijanie się na niepodległość są celem tych działań, to co nim jest? Stare „oszołomy” twierdzą, że mamy do czynienia z klasyczną reżyserią, którą w Rosji Radzieckiej zwykło się nazywać maskirowką. Widzimy aktorów i sceny, ale nie wiemy kiedy i z czyich rąk wypali strzelba. Mówiąc po polsku, stare „oszołomy” twierdzą, że Schetyna z Komorowskim „drażnią” Rosję, bo taką właśnie dostali kopertę z Moskwy. Jeśli mam być szczery, jak zwykle, to trochę mi nie leży ta odważna teza i nie do końca rozumiem sens operacji. Z drugiej strony istnieje bardzo mocny argument przemawiający na rzecz powyższego rozwiązania zagadki i jest nim strachliwa lojalność Komorowskiego wobec Moskwy.

Strony

23542 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

25 (liczba komentarzy)

 1. Ciepło, cieplej, prawie gorąco!

 2. avatar

  Co masz na mysli pisząc, że Grzegorz "Zniszczę Cię" i BK grają o wszystko ?
  Bo ja mam wrażenie, że to "wszystko" czyli władza jest im raczej zaklepana... USA są za słabe (jak widać) aby dokonać tu wymiany kukiełek, które niestety na żołdzie berlińskim i moskiewskim zostaną przyklepane na kolejne kadencje...
  Więc nie wiem czy o wszystko czy może tylko o akceptację Waszyngtonu...
  Grzegorz wypowiedział się jak przyszły premier więc albo w maju albo najpóźniej jesienią musi nim zostać... BK ze wsparciem macherów z WSI przy takim kandydacie jak Duda (który chce z BK rozmawiać, litości !!, merytorycznie zamiast uderzać z grubej rury i atakować żyrandolowego jego WSI-ową przeszłością) ma wygraną w kieszeni...
  Moim zdaniem tylko kolanem dociskają już to co jest zaklepane...

  Wiemy obaj co by zmieniło na niekorzyść sytuację tak jednego jak i drugiego...
  Ale nie będzie zdjęć satelitarnych, nie będzie bomby w postaci info z Wikilealks bo to ostatnie służy czekiście...

 3. avatar

  witam pana.
  to sie kroji cos naprawde grubego..na razie są to wzajemne obustronne pyskowki "ich ekscelencji"..
  wydaje misie ze moze chodzic o wątek ukrainski..
  pan murzyn zapowiedzial pomoc w wysokosci 3 miliardow dolarow..(czyzby rosjanie widzieli wczesniej kwity).. pani "frauł" kanclerowa zapowiedziala wyslanie 25-ciu (slownie dwudziestu pieciu) żolnierzy bundeswery na "wschodnie rubieże panstw nato"..co moze zrobic jeden pluton obcej armii jesli ktos zapowiedzial mobilizacje liczona na 100.000 ludzi..zakladam ze wszystkie strony blefuja...pan murzyn z 3-ma miliardami dolarow..kanclerowa frauł z iloscią kontyngentu tam gdzie nie ma prawa sie znajdowac..(mowi o tym status niemieckiej armii ustalonyprzez panstwa alianckie zaraz po 45 roku)..jesli zas chodzi o gajowego i jego wroclawską ekscelencję to jak w starej rosyjskiej bajce z wilkiem i zajacem jest jeden niesmiertelny tekst..ktory mnie wali na dywan w wieku ponad 40 lat..cytuje.."mysle ze oni udają że udają"..jesli ktokolwiek sie w polsce wychyli z tej ekipy z czymkolwiek wbrew "rosyjskiej racji stanu"..zostanie scięty..wpierw medialnie..póżniej gabinetowo..a póżniej...tez..jak reszta....

 4. 1. jest to gra wewnętrzna, czyli gra pod publiczkę w Polsce, żeby w świadomości elektoratu unieważnić wpływy WSI/Kremla.
  2.Schetyna był w USA i być może się przewerbował, tak samo jak w swoim czasie Miller.
  Oba elementy mogą oczywiście występować wspólnie.
  Stawiał bym jednak, że głównym elementem jest gra na omamienie jeszcze raz elektoratu.

 5. Oni chyba dostali zezwolenie na antyradzieckosć z uwagi na okres wyborczy. Trzeba budować ideową jedność władzy z narodem w większości trochę antyradzieckim.
  No i trzeba jakoś oswoić ludność z koniecznością zapłaty amerykanom za łodzie podwodne niezbędne nam aż strach.

 6. Bronek był oczywiście kierowny z Moskwy, ale przecież ne bezpośrednio. Jego za jaja trzymała mafia WSI, a z Moswy pociągano tylko za sznurki mafii WSI. WSI nadal trzyma BK na smyczy, co do tego nie ma wątpliwości, ale... Kto powiedział, że samo WSI nie chce przeciąć pępowiny? Testują klimat przy pomocy Schetyny i Komorowskiego, jak się Sowieci wkurzą za bardzo to się z króegoś z tych dwóch, albo nawet z obu naraz zrobi kozła ofiarnego no i cześć pieśni. 

  Myślę sobie, że WSI wcale nie jest podległe tak bardzo GRU, ponieważ chce takie być i tak mu pasuje. To są ludzie zepsuci, ale na pewno nie głupi. Trzymają z Sowietami nie dlatego że lubią, tylko dlatego, że do tej pory było to dla nich korzystne. Ale możliwe, że aktualna sytuacja spowodowała, że albo korzystne być przestaje, albo jest możliwość wypracowania sobie bardziej korzytnych warunków.  Rosja w tej chwili chwieje się gospodarczo, powoli robi się za słaba, żeby móc upilnować wszystkich swoich interesów. Identyczna sytuacja była z Jaruzelskim, tyle, że wtedy Jaruzelski walczył również o swoją dupę, więc można bmu było powiedzieć "radź sobie sam" no i on sobie poradził. Jechali wtedy wszyscy na jednym wózku. Teraz właśnie nie koniecznie. WSI jest zdolne samodzielnie rozgrywać sprawy w Polsce, w dodatku nie musi robić tego własnymi rękami. Ma do tego całą masę sprzedawczyków i największe media, które w dodatku przez społeczeństwo nie są postrzegane jako jednoznacznie wrogie. Owszem, sporo ludzi nie trawi TVNu, jeszcze więcej za jedyny plus Wyborczej uważa chłonny papier, ale to nie jest ten level znienawidzenia jaki miała TVP za komuny. Poza tym większość ogląda ten syf z własnej, nieprzymuszonej woli. Winny może być Donald, winny mnoże być Komor, winna może być Ewka-Praczka, ale takzwana "ulica" nie będzie winić mediów. Słowem - ci którzy rzeczywiscie rozgrywają są dosyć dobrze chronieni, to nie ich powiesza za jaja w razie draki. Dlatego ich interesy oraz intersy sowieckie mogły stać się tak naprawdę rozbieżne i to już jakiś czas temu. Teraz nadarzyła się okazja, żeby albo poluzować sobie smycz, albo dostać więcej do michy no i efekty są jakie widać. 

  Czy to dobrze, czy to źle? nie wiem, ale wydaje mi się, że bez różnicy tak naprawdę. Z jednej strony niby jeśli WSI będzie mniej uzależnione od matuszki - GRU tym lepiej, ale tylko teoretycznie. Wszystko tak czy inaczej zostaje "w rodzinie". Coś jak Lenin i Stalin. Była okazja to Stalin przejął pełnię władzy dla siebie, ale czy Gruzinom z tego tytułu coś się poprawiło? No własnie nie, okazał się jeszcze większym zbrodniarzem. To wszystko wyrasta niestety z jednego pnia. Jedyny plus jaki w tym wszystkim dostrzega, to że gdyby moje wywody okazały się prawdziwe to by potwierdzało słabość Rosji, co by mogło zaprocentować za jakiś czas. Co więcej, znaczyłoby to, że Rosja jest słabsza niż sam myślę że jest, bo przestaje już kontrolowac własne "filie". Nie oznacza to,że te "filie" same nie będą wiedziały co robić, ale bez wsparcia Moskwy dużo łatwiej będzie je "wywrócić" w przyszłości. Ale jak na razie za wcześnie na radochę. Tak naprawdę rozwój spraw zależy nie od nas, ale od tego jak mocno diaspora z Wall Street chce dokopać sowietom, jak długo będa deprecjonować ceny ropy i wartość rubla. 

 7. nie tak dawno Szetyna ze łzami w oczach błagał krwawego Nerona z Sopotu o darowanie mu życia, a jego ludzie byli skreslani z list do sejmiku. Szetyna sam z siebie gówno może.

 8. Skoro bawimy się w spekulacje to dorzuce coś od siebie.
  1) w weekend spłonęła biblioteka aleksandryjska z wieloma bezcennymi woluminami, co może wpływać na pewność siebie dzisiejszych bohaterów,
  2) mogą się bardziej bać Ameryki niż Rosji. W końcu co za problem zrobić ze złotówką to samo co z rublem?

 9. Myk jednak polega na tym, że od 25 lat jakoś to godzą, potrafią nie nagrabić sobie w USA a jednocześnie trzymać z Rosją. Sprawa jest o tyle prosta, ze WSI jest filią o lokalnym zasięgu, nie wchodzi tam, gdzie naprawdę ścieają się interesy Rosji i USA. 

  Co do ataku na PLN - to by akurat w WSI uderzyło najmniej, za to za mocno w UE, która i tak jest słaba, zarówno politycznie jak i gospodarczo. w interesie USA nie leży jej dalsze osłabianie. Nie oznacza to,że gdybyśy naprawdę nagrabili to by do tego nie doszło, ale musielibyśmy wywinąć coś naprawdę grubego. Na razie jemy z ręki w sposób zadowalający, jeszcze podsyłamy swoje wojsko na ich operacje, więc póki co USA mają większe zmartwienia niż nasze problemy z agenturą. 

 10. oszołomów. Jeśli  Prezydent Lech Kaczyński według Schetyny i Komorowskiego podpalał wzorcowe stosunki polsko radzieckie, to używając ten samej skali Schetyna wali napalmem prosto w oczy.

  Dziwne jest raczej to, że Czarzasty z Millerem wystawili Ogórek której środowisko Michnika zrobiło niesamowity początek kampanii, następny etap wydaje się prostszy ale Czarzasty wygląda jakby nie miał pomysłów... po takim początku to dziwne.

 11. Strony