Bolek 2.0 - XIII kryzys lustracyjny III RP

Prześlij dalej:

I kryzys lustracyjny - uchwała lustracyjna
Był to kryzys najbardziej znaczący i przyniósł ze sobą najbardziej dalekosiężne konsekwencje.
Po wyborach kontraktowych, powstaniu rządu Mazowieckiego w zwycięskim obozie solidarnościowym zaczęły rysować się dwie tendencje:
1. umiarkowana najogólniej polegała ona na utrzymaniu umów okrągłostołowych, liderem intelektualnym ugrupowania wydawał się być B. Geremek, jego twarzą został zaś Tadeusz Mazowiecki 
2. radykalna najogólniej polegała na kontynuowaniu reform demokratycznych połączonych jednak z dekomunizacją. Intelektualnymi liderami wydawali się tu być bracia Kaczyńscy, zaś twarzą i liderem ruchu był Lech Wałęsa.
Próbą sił były wybory prezydenckie. Triumfował Wałęsa. Po zwycięstwie zdystansował się jednak od postulatów swojej frakcji przechodząc na pozycje centrowe. 
Uchwała zwana popularnie uchwałą Macierewicza była wielką próbą sił pomiędzy dwoma odłamami ruchu postsolidarnościowego: umiarkowaną i radykalną. Skutkiem manewru Wałęsy i sojuszu z ex-PZPR odłam umiarkowany odniósł w tym starciu całkowite zwycięstwo, skutkujące utworzeniem rządu Suchockiej oraz rozbiciem i częściową anihilacją obozu radykalnego. Było to jednak zwycięstwo pyrrusowe. Zakończyło się bowiem przejęciem władzy przez postkomunistów w nadchodzących wyborach i odsunięciem od władzy obozu postsolidarnościowego. Całego z wyjątkiem obozu prezydenckiego Wałęsy.
I kryzys lustracyjny kończy też romantyczny okres polityki w III RP. Po nim najważniejsza będzie kasa, stanowiska, nie postulaty.

II Kryzys lustracyjny - trójkąt Buchacza
Tym razem lustracja majątkowa. Po nowych wyborach trimfatorami byli post-PZPR i post-ZSL. Premierem został Waldemar Pawlak. I wydawało się, że to PSL jest rozgrywającym, ponieważ mogło stworzyć koalicję i z SLD, i z resztkami post-Solidarności. Realia okazały się jednak inne. Przełomem było nagłośnienie afery gospodarczej: trójkąta Buchacza. Odtąd PSL nigdy nie odzyska już roli wiodącej, choć przez dłuższy czas zachowa rolę podmiotową. Premierem został Józef Oleksy. Członek SLD, który jednak nie miał za sobą swojej frakcji.

Strony

3129 liczba odsłon

Autor artykułu: foros

2 (liczba komentarzy)

  1. Kiszczak byl oficerem prowadzacym TW Wolskiego.

  2.  Gierek wydał zakaz gromadzenia materałów tyczących człnków najwyszych  władz,
    szukać ich można tylko w Moskwie

  3. Strony