Barszcz Sosnowskiego jak „Druga Grecja” - słowo o polityce

Prześlij dalej:

Gdy czytam kolejne apele o zachowanie szczególnej ostrożności, w czasie spacerów po dzikich łąkach i polanach leśnych, bo z ziemi wyrasta mordercza roślina, to nie chce mi się nawet pukać w czoło. Barszcz Sosnowskiego – tak się nazywa pierwszy przebój wakacji, ale jeśli mnie pamięć nie myli to nie jest premiera. W zeszłym roku też mi się obiło o uszy, że można zginąć w mękach z oparzeniami trzeciego stopnia po konfrontacji barszczem. Ciekawy objaw skretynienia i tak się zastanawiam ilu ludzi zapytanych o niebezpieczeństwo związane ze światem przyrody, wskazałoby na medialną roślinę. Równie dobrze można Polaków ostrzegać przed rekinami, niedźwiedziem polarnym i grzechotnikiem, z takim poziomem abstrakcji mamy do czynienia. Faktem jest, że człowiek jako tako rozgarnięty powinien mieć wiedzę, co ze strony rozmaitych gatunków roślin i zwierząt może grozić, ale to większość z nas przechodzi w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jak mnie nogi 43 lata po świecie noszą, nigdy nie zdarzyło mi się z pełną premedytacją wbiec w leśne jeżyny, czy krzaki dzikiej róży. Nie usiadałem gołą dupa na mrowisku, nie wkładałem ręki do gniazd szerszeni. Z pokrzywami biegało się za koleżankami, babkę przykładało na stłuczenia, z rumianku robiło napar na zatrucia. Pacholęciem będąc wszystkie wakacje spędzałem u babci i dziadka na wsi, a wiadomo jacy są dziadkowie, w zabranianiu i przestrzeganiu trzy razy gorsi od mamy. Pamiętam bardzo surowe zakazane, nie wolno było kąpać się w głębokiej wodzie i wychodzić na drogę w Krzywej, to ten słynny węzeł komunikacyjny, trakt na Berlin i Olszynę. Pewien kłopot był też z lasem, ale dotyczył tylko i wyłącznie zapuszczania się w nieznane, bo na jagody, i o zgrozo grzyby, chodziły dziesięciolatki, naturalni potem starsi koszyki przyglądali.

Wspominam sobie z rozrzewnieniem tamte czasy i jednocześnie przyjmuję jako punkt odniesienia dla skretyniałej współczesności. 30 lat temu dziecko rozumiało to, co dziś starym koniom przy pomocy smartfonowej aplikacji ciężko wytłumaczyć. Próba łączenia „roślinnego zabójcy” z polityką może zakrawać na groteskę, ale wbrew pozorom to są tożsame problemy. Jarosław Kaczyński otwierając zjazd na Śląsku wypowiedział banalne zdanie i jednocześnie wolę prowadzenia poważnej polityki, z czym wiąże się odrzucenie wszystkich reżyserowanych oper wydlanych. Słowa banalne, ale projekt wybitnie ambitny i wcale nie chodzi o to, żeby wrócić do czasów dzieciństwa, kiedy wszystko bało bardziej normalne. Politycy będą rozdawać kawę, pocieszać staruszki i całować dzieci, tego się nie cofnie, ale za ta oprawą powinna stać polityka w czystej postaci. Zasadnicza różnica w drugiej już kampanii PiS i PO polega na tym, że PiS używa narzędzi wizerunkowych w konkretnym politycznym celu, natomiast PO to całkowita próżnia i coraz bardziej żałosna forma pozbawiona jakiejkolwiek treści. Samolot latający za Ewą Kopacz, podróżującą złodziejskim pociągiem, to jest wypisz wymaluj barszcz Sosnowskiego.

Strony

32017 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

26 (liczba komentarzy)

 1. Kaczyński: Chodzi o przywrócenie naszej polityce wymiaru merytorycznego. Do tej pory realizowano eventy.

  Kopacz na to: Kongres PiS? Pewnie będzie na bogato, takie 3-dniowe greckie wesele.

 2. Nie zajmujmy się PIERDOŁAMI....

 3. "Esmeraldę" streszczam? :)

 4. Te pierdoły zajęły nam ostatnie 8 lat.
  I dlatego na pierdołę o greckim weselu odpowiem w swoim imieniu  pierdołą o stypie przed pogrzebem PO. Bo mogę, Pani Fizia może, Pan może...
  PiS robi swoje, odpowiadać nie musi. Myk polega na tym, że to Misiek Kamiński z ryngrafem ustami Kopacz z Szydłowca musi odpowiadać na ukłucia szydłem.
  P.S. Kto świnię Kamińskiego nazwał miśkiem, ten cymbał.

  Taki toast: Niech nam czerwona lampka pomyślności nigdy nie zagaśnie.

  • ja myślę  ... , że tą morderczą roślinę , nocami wysiewa  Jarosław Kaczyński ... a więc sprawa jest poważna ... :P
  • PS . Do postu poniżej " Barszcz Sosnowskiego " nie no znany chwast (zaaklimatyzowany za czasów Czarnobyla ?)  , efekt megalomania kacapów . Były takie rojenia Stalina np.  o  zmianie biegu rzek  ,  za pomoca bomb atomowych (chodziło o irygację )  .

    

 5. avatar

  Ten apel o zwracaniu uwagi na barszcz wcale nie jest taki głupi, bo ludzie kompletnie tej rosliny nie znają, co jest dziwne, bo nawet o tym o szkole na biologii uczą. Prócz młodych, mających przyrodę głeboko w de i miastowych, zaliczają sie do nich nawet tacy co ogrodki mają, ale na kupnych roslinach sie u nich wiedza konczy, bo jak cos sie pojawi na dzialce, czego nie kupili, to napewno niedobry chwast. Mentalnosc niewolnika.
  Oczywiscie nikt nie mowi (poza o dziwo tymi ksiązkami od biologii jeszcze), że barszcz sosnowskiego ściagali zza Kaukazu na cały blok wschodni komunisci jako roslinę pastewną. Potem porzucili uprawy przez trudnosci ze zbiorem. A barszcz tutaj nie miał żadnych naturalnych wrogów, więc się rozsiał jak głupi. Nasiona trzymają nawet 10 lat w ziemi. Czerwoni nas tak urządzili, nawet poprzez przyrodę.

 6. Jak co roku utonie ileś osób, ileś tam zatruje się grzybami, ileś tam nie wróci z wycieczki z Tatr, ileś tam usiądzie na wózku inwalidzkim (bo skok był do płytkiej wody) itd. itp. aż do usranej pieśni. Natura nie toleruje głupoty, brawury i braku wyobraźni. A my, jak co roku, będziemy te smutne statystyki odnotowywali z tyłu głowy i po chwili puszczali w niepamięć, traktując je jako tradycyjne letnie incydenty spowodowane wymienionymi wcześniej przyczynami.
  W 1977 roku, kiedy byłem pierwszy raz w Szwecji, kolega bywały tam wcześniej, zwrócił mi uwagę na znamienne zjawisko, a mianowicie takie, że Szwedzi nie zbierają grzybów, nie istniało tam coś takiego, jak grzybobranie, ciekawe co było powodem? Szwedzkim wynalazkiem są też wycieraczki na przednich światłach samochodów.
  Barszcz, kleszcze, grzyby w mediach to po prostu znak, że sezon ogórkowy w pełni.

 7. kolumny, nam została tylko zawartość lasu :) 

  Ale no, na przykład Francja zjada grzyby leśne ..

 8. avatar

  "... na świecie owady spożywa regularnie 2 mld ludzi"

 9. Barszcz jest przede wszystkim zmodyfikowany genetycznie przez ruskich, plenny i prawie niemożliwy do usunięcia... Trzeba by wykopywać korzenie.

 10. mieszkalim w przysiolku z ktorego wszedzie przez las: do sklepu, do kosciola, na PKS czy do szkoly (moja mama, nas to juz nie objelo) i min. 2 km. nad rzeke tez przez las, za to tylko kilometr. nasza banda bala sie, ze stydem to przyznaje, tylko jednego: spotkania ze starszymi bo to oznaczalo...pomaganie im w tachaniu toreb, siatek itd. 
  jakis wymog wobec gowníazerii byl.
  dzis dorosli boja sie, ze spotkaja "kolej na Ewe", bo ta im do toreb, pardon, talerzy zaglada...

 11. JA w ten upalny dzień dowiedziałem się ile są warte wygaszone fabryki w POLSCE  !!!!.Na terenie wygaszonej Fabryki (CZECHOWICE -DZIEDZICE) rozpoczęto wyburzanie hali produkcyjnej .Na ogrodzeniu dupny plakat a tam napis 20zł za tonę mielonego gruzu .Myślę sobie ,że to wszysko  "chu..j dupa i gruzu kupa"  Tematy zastępcze niech PRODUKUJĄ , a 7 września będzie pozamiatane    dla  nowoczesnych antysystemowców.

 12. z niebezpieczną rośliną rozparawiają!

  http://www.clic...

 13. U nas w Toronto jest ta roślina nazywa się Giant Hogweed i ostrzega się przed nią od wielu lat video:

  http://bit.ly/1...

  Ale bardziej nas zajmuje dlaczego takie małe zainteresowanie jest na sprawach W.Sumlińskiego: 
  http://bit.ly/1KBq7VA

 14. avatar

  ?

 15. avatar

  Andrzej Strug w swoim Zakopanoptikonie opowiada, że góralki serwowały gościom duszone koty, które „przy pewnej sugestii sosów” znakomicie udawały zające. 

 16. avatar

  Wnet na brzeg piaszczysty skoczył,
  Ciągnie balię w wielkim trudzie,
  Wtem zakrzyknął przerażony:
  „Dzicy tutaj pędzą ludzie!”

  Czarni byli to straszliwcy!
  Wyją, krzyczą, szczerzą zęby,
  W nosach mieli jakieś kółka,
  Farbą zaś znaczone gęby.

  Rzekł Matołek: „Niech panowie
  Z swojej mnie objaśnią łaski,
  Co panowie ze mną zrobią?
  Czy salceson, czy kiełbaski!?

  Wtedy oni zakrzyknęli:
  „Uwa, uwa! Figos migos!”
  „Już rozumiem!” – rzekł Matołek,
  „Kozi ze mnie zrobią bigos!”

  Powiesili go za rogi
  Na gałęzi, bardzo nisko,
  Potem dołek wykopali
  I drwa znoszą na ognisko.

  Na gorace lato zachęcam do czytania starej literatury. Znajdziemy tam absolutnie rozkoszny brak poprawności politycznej.

 17. avatar

 18. avatar

  z jajkiem na twardo. Posypana posiekanym koperkiem, szczypiorkirm i natką pietruszki. 
  Co do wieprzowiny, to niestety tylko schabowe panierowane. Żadnego pola dla kuchennej inwencji. Rozmącone jajko, tarta bułka. Tego wnuczuś zje 3-4 sztuki. I dobrze, bo chudy, jak pies.(dlaczego - jak pies?)

 19. avatar

  jak w http://www.przepisy.net/schab-z-aromatem-szalwi/drukuj/  ale dusić normalnie, jak schab :)

 20. avatar

  to go bułka z mlekiem wykończy. Przykre dla delikwenta i rodziny, ale nie ma powodu, żeby robić z tego news.

 21. Felieton na sezon ogórkowy Panie Piotrze cymesik. Jak barszczyk.
  Dobrze popatrzeć, jak inteligencja polska świetnie się trzyma.

 22. Właśnie dotarł do mnie dron i aparatura RC z Singapuru. Na razie ślęczę w instrukcjach, czeszę YT w poszukiwaniu filmów instruktażowych, mam nadzieję że niedługo będę "pilotował" bestię na pobliskich łąkach. Trzeba sobie jakoś zagospodarować czas do 6 sierpnia, a potem do października, żeby nie ocipeć ze szczętem:-)
  Wbrew wczorajszym przypuszczeniom szczujnia z Wiertniczej wypuściła sforę kundli, które już od wczoraj obsikują Kaczorowi nogawki. Co ciekawe prawie godzinna relacja z rozpoczęcia konferencji PiS była na Polsat News 2. Sobota i niedziela będzie należeć do PiS. 

 23. Zgadzam się z poglądam, że skretynienie postępuje postępowo. W naszej firmie np. zaczęto walkę o to, aby wchodząc po schodach trzymać się poręczy. Czekam na dalsze tego typu pomysły - np. można przed każdą ciężarówka puszczać gońca z megafonem ostrzegającego o jadącym samochodzie...Ale ten infantylizm jest niestety groźny - różnego rodzaju lewackie pomysły na usprawnienie świata aby stał się sprawiedliwy dla wszystkich przechodzą do obiegu publicznego przy małym zainteresowaniu obywateli. Ale kiedyś dojdzie do jakiejś kumulacji, kiedyś coś albo ktoś wzbudzi reakcję i być może znowu wyleje się ocean krwii. Zwykle krwii niewinnych, żwykłych obywateli, którzy dzisiaj niczego złego nie dostrzegają. A po latach przyjdzie refleksja....i ciekawe kogo wówczas intelektualne elity oskarżą za to wszystko. Bo za faszyzm pod pręgierzem postawiono chrześcijaństwo a konkretnie tylko katolicyzm. Fałszywe refleksje rodzą fałszywe diagnozy i prowadzą drogą do nikąd.

 24. avatar

  pozbawiona jakiejkolwiek treści

  jak nie przymierzając dziadka "sznurówka" jak to babcia złośliwie gderała kiedy dziadek się wymądrzał.

 25. Strony