1 września polskie dzieci radośnie śpiewają „Niech zginie szwabski chwast”

Prześlij dalej:

Dwie zapory moralne towarzyszyły autorowi w procesie twórczym i również po ukończeniu dzieła. Zasadę generalną mam taką, że to co w rodzinie nie wydostaje się do przestrzeni publicznej. Równorzędnie staram się jak umiem, by w najmniejszym stopniu nie narazić na niebezpieczeństwo ludzi, którzy podejmują słuszne działania w słusznej sprawie. Dziś, po pierwszym dniu w LO, Dziedziczkę puścił stres i pełna entuzjazmu podzieliła się z ojcem niebywałą historią. A wiesz co my dzisiaj śpiewaliśmy w zacnej szkole muzycznej w Legnicy? Nie czekając na odpowiedź Dziedziczka rzuciła wersem pieśni: „Niech zginie szwabski chwast”. Za chwilę dodała, że był też hymn polski na chór i orkiestrę, a pogłos się taki niósł, że cała sala drżała. Zrobiło to na mnie wrażenie, przede wszystkim dlatego, że miejscem akcji jest Legnica, pieszczotliwie nazywana Małą Moskwą. Absolutny bastion lewactwa i wszelkiej nowoczesności i nagle taki numer? Wiedziałem, że to musi być temat dzisiejszego felietonu, ale w tej samej chwili pojawiły się zapory moralne. Czy tekstem nie zaszkodzę władzom uczelni, o Dziedziczce nie wspominając? Wszak za chwilę zlecą się lokalni reporterzy napakowani całą prawdą, przez całą dobę i tropiciele faszyzmu licealnego. Dwie minuty odpowiedniego „materiału” i szkoła muzyczna wraz z dziećmi ląduje w prokuraturze za ksenofobiczną mowę nienawiści. Wstępna decyzja zawierała się w paru słowach – daj sobie spokój, ale w tym samym ułamku sekundy przyszło opamiętanie. A niby dlaczego? Nic racjonalnego nie wskazuje na to, że moje wydumane obawy mają jakiekolwiek logiczne podstawy. Bogu dziękować mijają czasy autocenzury i cenzury poprawności politycznej i jak to mówią w Internecie tej siły już nie powstrzymacie.

Dwa lata temu nie do pomyślenia było, żeby coś podobnego w Legnicy się mogło odbyć i nie muszę zgadywać, bo Dziedziczka chodzi do szkoły od 8 lat. Teraz władze szkoły zrobiły solidne, patriotyczne otwarcie roku szkolnego, co w polskiej tradycji wiąże się z rocznicą II Wojny Światowej. Bardzo dobre i piękne połączenie dwóch dat, lepiej się chyba nie da, w każdym razie sam bym nie dał rady. Przyznaję, że nie wiedziałem, jaką pieśń odśpiewano w szkole Dziedziczki, ale już po jednym kliknięciu wyskoczył znany portal i pełna informacja. „Niech zginie szwabski chwast” to fragment pieśni „Hubalczycy”, słowa Józef Wüstenberg na melodię "Marszu strzelców" z 1863 roku. Nie taka prosta sprawa, prawda? Ktoś musiał tę perełkę wydobyć z czeluści, opracować muzycznie, no i odważyć się na prezentację. Wszystkie te elementy składają się na nowego ducha w narodzie. Tysiąc analiz nie zastąpi najprostszego na świecie wskaźnika nastrojów społecznych. Można się gimnastykować nad sondażami preferencji i wykładami uczonych, ale nie ma nic bardziej przekonującego niż codzienność. Dziedziczka wracająca ze szkoły z taką ewangelią, to czarny sen internacjonalistów nowoczesnych. Sypie się ideologia budowania niczego na niczym, co musiało się w końcu stać, tylko trzeba było dać impuls. Żadnego zastosowania nie mają zapory moralne i lęki twórcze, przy kwestiach, które dla Polaków od wieków są naturalne. Obawiać się mówienia i pisania o naszych sprawach, to po prostu hańba, nie troska.

Strony

18129 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

6 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  wkleję to : 

   
  słowa Józef Wüssenberg "Tchórzewski"
   
  Partyzanci majora Hubali
   
   
  My, partyzanci majora Hubali,
   
  Idziemy dziś na krwawy z Niemcami bój.
   
  Pragnienie zemsty serca nasze pali,
   
  A przeciw nam bombowców wroga rój!
   

   
  Więc granat w garść, a erkaem przy boku,
   
  Na wrogów swych przypuśćmy dzielny szturm.
   
  Niech stal granatów rani ich głęboko,
   
  A nam przygrywa dźwięk bojowych surm!
   
   
  Za gruzy naszych miast,
   
  Za braci naszych krew,
   
  Szarpajmy wrogów ciała!
   
  Niech zginie szwabski chwast!
   
  Odpowie na nasz zew,
   
  Powstając - Polska cała!
   

 2. A to Dziedziczka w szkole muzycznej? :) Od razu nadstawiam uszu. Instrument? Śpiew?

 3. hitlerowców na Polskę.

  Jeśli to prawda, że Kijowski został pobity przez 80-letnią kobietę, to nie dziwię się że chce uciec do jakiegoś równoległego, podziemnego państwa.

 4. Ryży straszył, że 1 września dzieci nie pójdą do szkoły. Dzieci Ryżemu zaśpiewały ...

 5. Ja znam szkole srednia gdzie nauczyciele prawie wszyscy glosowali na PO i w pokoju nauczycielskim wstyd bylo sluchac jacy sa glupi i pusci.Ucznowie byli od nich madrzejsi i wypowiadali sie bardziej rozumnie.Nauczyciele do dzis tam ucza a dyrekcja zostala z nadania PO nowa.Wszystko zalezy od szkoly i nauczycieli jaka bedziemy mieli mlodziez,a narazie nie jest dobrze,niestety.

 6. Polska ma wszędzie wrogów, i akurat Niemcy nie są wrogiem śmiertelnym. Jedynie Rosja dąży od zawsze do likwidacji Polski i do granicy Rosyjsko - Europejskiej na Wiśle. Niemcy jedynie nas doją i nami gardzą. Oni tak mają że szanują tylko tych którzy dali im w dupę, czyli np Rosjan, lub powojennych żydów.
  We wrogach aktualnych możemy przebierać swobodnie: Rosja, USA, Brytania, UE, Czechy, Ukraina. Nie wszyscy z nich mogą nam coś zrobić. Niemcy są wrogiem specyficznym.
  Oni potrzebują nam opylać swoje towary wyprodukowane w Chinach.
  Wolałbym pieśń "Niech zginie unijny chwast"

 7. Strony