Prześlij dalej:

Ściągnąłem sobie całe zdanie odrębne sędziego Sądu Najwyższego Zbigniewa Myszki. Dokument jest dość obszerny, ale zachęcam do lektury również dlatego, że jest napisany po ludzku. Oczywiście nie da się napisać uzasadnienia bez powoływania się na konkretne reguły prawne, doktrynę i orzecznictwo, ale w tym uzasadnieniu każda łacińska paremia sama się tłumaczy kontekstem wypowiedzi. Przeczytałem wiele uzasadnień wydanych zarówno w sprawach, w których brałem udział, jaki i w setkach innych spraw, co upoważnia mnie do wydania jednoznacznej opinii. Rzadko, właściwie prawie w ogóle nie spotyka się uzasadnień orzeczeń, w tym przypadku uchwały, tej klasy. Od pierwszego do ostatniego zdania widać, co i dlaczego sędzia Zbigniew Myszka chciał napisać.

Jak to mawiają przedstawiciele handlowi: „Szczerze? Jestem w szoku” i ten szok towarzyszył mi w trakcie lektury, do teraz we mnie tkwi i pewnie jeszcze długo pozostanie. Tym bardziej przecieram oczy ze zdumienia, że nie tylko moją diagnozę awansów sędziowskich nadal uważam za aktualną. Niestety zasada jest prosta i brzmi: „im wyżej tym gorzej”. Z praktyki procesowej wiem, że sędziowie sądów rejonowych, potrafią i chcą prowadzić postępowania zgodnie z kodeksami postępowań. Czasami takie cuda zdarzają się w sądach okręgowych, ale prawdziwy dramat zaczyna się od apelacji, o Sądzie Najwyższym szkoda wspominać. No i w zasadzie sędzia Zbigniew Myszka swoim wyjątkiem potwierdza regułę, na 60 sędziów SN znalazło się sześciu, którzy nie podpisali się pod bzdurną i przede wszystkim bezprawną uchwałą, która jest hańbą zawodową i obywatelską większości „sędziów” SN.

Sama treść zdania odrębnego sędziego Zbigniewa Myszki odwołuje się do dwóch wartości bardzo często wykpiwanych przez środowiska prawnicze. Humanizm i sprawiedliwość, te dwie zasady, jakimi powinien się kierować każdy sędzia, zostały spięte, no i nie uwierzycie Państwo czym – KONSTYTUCJĄ. Już w pierwszym akapicie sędzia Zbigniew Myszka powołuje się na konstytucję i pryncypia, które nie pozwoliły mu się podpisać pod haniebną uchwałą:

Zdanie odrębne składam w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w obronie nowo powołanych sędziów, którzy uzyskali nominacje sędziowskie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i na ogół nie zważają na własne potrzeby osobiste czy rodzinne, ale w poczuciu konstytucyjnego obowiązku (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP) realizują w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialną misję niezależnego, bezstronnego i niezawisłego orzekania w rozmiarze często przekraczającym zwykle możliwości.

Strony

Źródło foto: 
29340 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

6 (liczba komentarzy)

  1. Komentarze zasadniczo powinny się odnosić do tekstu Autora MK, a ten powyższy to tak trochę niebardzo.

    Mój komentarz jest krótki, są jeszcze sędziowie w Polsce (ale czy są w Berlinie).

  2. Patoprawnik Matczak do miotły. 54 parosedziow też. 

  3. Karmisz trolla Poligrafie, w dodatku zdaje sie ze konfederaste. Im bedzie tak odbijac coraz bardziej.

  4. Dzięki za dobre słowo. pzdr

  5. Widocznie raz się sędzia Zbigniew Myszka pomylił i napisał coś mądrze. Mam uzasadnie wyroku wydanego przez sędziów : Zbigniew Korzeniowski, Zbigniew Hajs oraz wspomniany wcześniej Zbigniew Myszka w sprawie I UK 378/13 z dnia 17 kwietnia 2014 o przyznanie renty poszkodowanemu człowiekowi który utracił zdrowie w wypadku w pracy. Panie Kurka zapewniam Pana że też jestem po lekturze uzasadnienia wyroku SN - podobnie jak Pan - w... szoku. A mimo wszystko polecam lekturę tego wyroku SN. Wniosek jaki płynie z tego uzasadnienia jest taki że : " Ziemia jest płaskim dyskiem spoczywającym na sześciu krokodylach, nakryta ciałem bogini Nut ". Mistrzostwo. Przypomnę kto pisał uzasadnienie do tego wyroku: Zbigniew Korzeniowski, Zbigniew Hajs oraz - wspominany wcześniej - Zbigniew Myszka.

  6. Wyglada ,ze to niezly kandydat (sedzia Z. Myszka) na nastepce Gersdorf. Trzymam za niego kciuki!

  7. Strony