Prześlij dalej:

Zgodnie z przewidywaniami, a raczej z ludzką naturą, wszystko przebiega modelowo. Znikają makarony, ryż, mydło, papier toaletowy, w mediach paski świecą się na żółto, w Internecie tabuny epidemiologów, co sekundę dostarczają coraz bardziej zatrważających informacji. Wśród tego przewidywalnego szaleństwa szczególną pozycję zajmują Włochy, gdzie w ogóle ma być masakra i sami do tego doprowadzili. Na każdą próbę zracjonalizowania najzwyklejszego na świecie zjawiska, które polega na tym, że ludzie łapią wirusy, chorują i niestety część z nich umiera, pada jedna odpowiedź – Włochy. Dobrze, w takim razie przyjrzyjmy się Włochom, ale z udziałem rozumu, bez emocji i statystyki dopasowanej do emocji.

Na wstępie mała ciekawostka sprzed prawie 700 lat, kiedy to Europa przeszła przez największą w historii pandemię, zwaną „czarną śmiercią”. Szacuje się, że ten pomór pochłonął około 45-50% populacji, przy czym jest to średnia, natomiast w odniesieniu do poszczególnych krajów wygląda to następująco: 80% Włochy, południowa Francja i Hiszpania, 20% Niemcy i Anglia. Nie koniec na tym, bo na przykład w Hamburgu i Bremie zmarło 60% mieszkańców, to jest o 300% więcej niż w Niemczech w ogóle. W Polsce z kolei praktycznie nie było pandemii, jakieś szczątkowe historyczne dane mówią o pojedynczych przypadkach. Jak to wyjaśnić? Proszę zadać to kluczowe pytanie wszystkim epidemiologom i dziennikarzom, którzy non stop żonglują statystykami i odmieniają Włochy przez przypadki. Kto do tej pory się nad tym pochylił?

Jak świat światem, zawsze epidemie na jednym obszarze rozwijały się na większą skalę i przynosiły większą liczbę zgonów, natomiast dosłownie obok, jak w przypadku Niemiec i Polski, wyglądało to skrajnie odmiennie. Czy ktoś usłyszał choćby jedno pytanie, o odpowiedzi nie wspominając, dotyczące tego odwiecznego zjawiska? Nie słyszałem, jeśli coś przeoczyłem, proszę mnie poprawić, a póki co spójrzmy na mapę Europy i od razu podzielmy sobie obszary zagrożone wirusem: Włochy - 10 149, Hiszpania - 1 695, Francja - 1 784, to jedna grupa. W drugiej mamy: Norwegia – 400, Szwecja – 355, Wielka Brytania - 382. Jaką tu się da wyciągnąć prawidłowość? Geograficzną i klimatyczną. Kraje południowe o ciepłym klimacie mają najwyższe statystyki, kraje o klimacie ostrym znacznie niższe. Do tej układanki nijak nie pasują Niemcy i Polska, w Niemczech o bardzo podobnym klimacie do Polski mamy 1 565 przypadków, w Polsce zaledwie 44.

Strony

Źródło foto: 
71427 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1. strasznie wcześnie jak na MK. A hiszpanka jakoś łagodnie obeszła się z Polską. W górę serca, tym razem też będzie podobnie.

  Na ile jest to zaplanowane i jak będzie to wykorzystane? Już teraz jest to osłabienie Chin, Rosji (ropa) oraz uporządkowanie giełdy (absurdalnych historycznych maximów). Być może również wyrównanie rachunków za IIWŚ?

  ... dodam, że MK okropnie psioczy na wirusa, a on taki pożyteczny: TSUE, nowy prezes SN, wybory Prezydenta, itd. itp

 2. Dobre ćwiczenie na wypadek realnego zagrożenia.Przyroda też trochę odetchnie

 3. Plus możliwość wykazania się rządu i ujrzenia nerwów ze stali premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego. 

  Ps. Swietny tekst, tego nam trzeba:)

 4. Szumowski jest jak dotąd wzorem urzędnika państwowego i zasłużył na wiele szacunku. Może to byłby idealny prezydent, tak kiedyś w przyszłości?

 5. A tymczasem pojawił sie inny kandydat na bohatera! Ten żerujący na dobroczynności i pieniądzach innych ludzi, komunistyczny wypierdek, pośrednik w handlu sprzętem, odrażający cham i prostak Owsiak objawia na pierwszej i drugiej stronie szwabskiego tabloida "Fakt" jak to on wesprze walkę z wirusem. Oczywiście za pieniądze anonimowych (w lwiej części) ludzi, nie za swoje, ale sam nie zrobi tego anonimowo. Co tam Szumowski i Rząd i cały ten PiS! Ja (i cała opozycja) jestem tym, który "naprawdę" uratuje sytację! Firmy niemieckie już czekają ze sprzętem!

 6. Owsiak kisi jakieś 400 milionów, więc mógłby za to kupić trochę respiratorów, ale chyba mu będzie żal zrezygnować z odsetek...

 7. Właśnie; pierwszy krok, wstęp medialny już jest! Teraz jakiś symboliczny (albo symulowany), odpowiednio znowu nagłośniony "zakup", z odroczoną płatnością i marżą i jest "Zbawca Narodu"! Kasa z pewnością się zgodzi a jaki efekt propagandowy! "Ciemny lud" wyhodował to bydlę!

 8. avatar

  Skąd niby ma być widomo, że "kasa się zgodzi" skoro ormowski pomiot nie pozwala publikować danych księgowych?

 9. Każda przedwczesna śmierć jest tragiczna. Niestety dane też mają swoje znaczenie. Jak dotąd śmiertelnych ofiar koronawirusa jest mniej niż 5 tysięcy. W tym roku na grypę umarło 95 tysięcy ludzi, na malarię 190 tysięcy, na AIDS 330 tysięcy. Nie wspomnę już o półtora milionie ofiar nowotworów i 8.5 milionach aborcji. Co nas tak przestraszyło w tym koronawirusie?

 10. No, trzy okoliczności na pewno na poziom strachu miały wpływ, nowość, początkowe skrywanie sprawy przez Chiny a potem wielka skala przedsięwzięć podjętych dla przeciwdziałania zagrożeniu.

 11. Strony