Raty 0%, wynagrodzenie nawet do 400 euro na godzinę, czyli radosna księgowość Złotego Melona

Prześlij dalej:

Dziś bardzo krótki tekst, żeby każdy Czytelnik mógł zachować odpowiednią świeżość umysłu, która pozwoli rozwiązać konkurs. Do Sądu Rejonowego w Złotoryi przyszły kolejne „rozrachunki”, pod którymi podpisała się główna księgowa „Złotego Melona” i fundacji WOŚP, Dorota Pilarska. Póki co skupię się na jednej perełce radosnej księgowości, bo prezes Owsiak zgodnie z przewidywaniami i po mimo zarządzenia nie przysłał do sądu wydruków z ksiąg rachunkowych i co mu zrobisz? On jest prezes „Jurek”, jego tata jest stary Owsiak i sąd prezesowi „to se może”. Trzeba jednak wierzyć w ludzi i nawet w prezesa, może się zapomniało spakować, może poszło pocztą lotniczą, może mecenas Zagajewski odwołał się do Dumy. Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem, dlatego podrzucam robotę innym, bardzo mile widziani fachowcy z WOŚP, którzy tu koczują 24h na dobę. Zagadka jest następująca. Pierwszy wydruk rozrachunków zawierających wypłacone kwoty dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, pani Pilarska zrobiła na piechotę. Księgowa zadała sobie trud i zamiast jednym pstryknięciem puścić wydruk z programu księgowego, zakasała rękawy  i wyrzeźbiła w Excelu rzecz następującą:

Strony

29017 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

18 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  1) Oprócz jedynie ZR w Excelu w programie jest jeszcze NR
  2) Inne kwoty w obu wydrukach
  3) Inne daty dokumentów w Excelu i z programu
  4) Inne numery ewidencyjne

  Co wygrałem?

  Poza tym Ad.1-4 kwalifikują się pod paragraf o poświadczeniu nieprawdy w dokumentach. Zgadłem? :)

 2. avatar

  Bądźmy gościnni poczekajmy na kolorową młodzież "Jurka", przynajmniej tych, którym udało się zdać matematykę na poziomie 30%.

 3. avatar

  widoczne gołym okiem. Wystarczy z zerówki "znajdź różnice" albo "pokoloruj drwala" :)

 4. avatar

  No właśnie, tak jest, dlatego zapadła wymowna cisza, a zapewniam, że ten przykład jest naprawdę nieistotny. Pani księgowej pogubiły sie miliony w innych zestawieniach i jak uprzedzałem pani księgowa będzie się z tego tłumaczyć, ale już nie przede mną, bo ja... się nie znam, ja nie umiem, ja nie potrafię, głupi jestem i już siedzę.

 5. Masz mieć show w najbliższy poniedziałek w klubie Ronina?
  Dobrze  zrozumiałem pana Józefa Orła?

 6. avatar

  Wręcz przeciwnie, będzie to nudna rozmowa o liczbach, kłamstwach, manipulacjach, oszustwach, czyli "Jurek" i jego "Dzidzia" robią zakupy.

 7. w danym momencie rozumiemy przez "show"
  Nudny de nomine wykład może być ciekawy z innego powodu.
  Kamera Ciebie lubi, to było widać
  Ciekawe, czy będzie TV Republika i Ga-Pol
  Bo pewnie blogpress będzie rutynowo

 8. avatar

  Jeden od Owsiaka odezwał się na pisakownica.pl, ale on jest ostatni bardzo nerwowy i chlapnął bez instrukcji, czym narobił koleżance Pilarskiej jeszcze większego bałaganu. Ale skąd mógł wiedzieć, że kreatywny Złoty Melon przesłał cały zestaw "rozrachunków", w tym jeden idealnie "dopasowany" do tabeli rewidenta, który wydał opinię, również w zakresie filtrów, a właściwie braku jakichkolwiek filtrów, czego kolorowa ofiara guru nie rozumie. Czy są jeszcze jacyś chętni? Może matematyka jest za trudna, to zmienię konkursowe pytanie. Dlaczego transparentny Melon i taka sama WOŚP wbrew zarządzeniu sądu nie dostarczyli zapisów na kontach ksiąg rachunkowych? Wyrywnego pajacyka nie pytam. Szefie w czerwonych portkach, "gdzie jest słoik"?

  PS Kolorowy pajacyku umiesz pyskować, bo tak cię wychowali, a gdy widzisz przed sobą proste zestawiania gubisz się jak twój guru i odstawiasz sztubackie cyrki.

 9. Prowadząc firmę miałem księgową. Przyjmuję na wiarę, że Owsiak rżnie głupa. WOŚP od samego początku jawił mi się jako machlojka, dlatego różne takie szacher macher w wykonaniu Człowieka w Czerwonych Portkach (CeCePe) mnie nie dziwą.

 10. avatar

  Przecież to jest proste popatrz na te dwa wydruki, które mają dotyczyć tych samych operacji finansowych. Porównaj kwoty, porównaj daty, porównaj nr ewidencyjne, zobacz jakie są sumy, spójrz na oznaczenia NR i ZR, (skrót Należność Rozliczona, Zobowiązanie Rozliczone), podlicz wszystkie wypłaty, spójrz na formę wydruków i zadaj sobie pytanie. Czy to jest bezczelność, czy desperacja?

 11. Być może  ten sposób Prezes daje Sądowi pretekst, by mógł uznać, że zarządzenie zostało wykonane. Pomijając niedorzeczności (co ma znaczyć np. data "rok 2012" w prawym górnym rogu, podczas gdy w zestawieniu są równiez wcześniejsze i późniejsze operacje), ten dokument w wyjątkowo ordynarny sposób udaje wydruk z księgi, choć nim nie jest: nie ma tam większości elementów, określonych w ustawie o rachunkowości (art 13 uor i nast). Na miejscu pozwanego nie dałbym Sądowi takiej szansy i dostarczył opinię specjalisty.

  P.S. Kto by pomyślał, że to Lidka utrzymuje ZM a nie odwrotnie?:)

 12. a ksiegowa to musi byc jakies ciele, ktore, w swej naiwnosci (?), sie nadstawia w sadzie (nie jest bieglym czy konsultantem finansowym, ani ojem odpowiedzialnym za kierunek obracania forsa 3 + 2 'podmiotow')

  jurek... cos ty chlopie... tylko tak dalej jurek!

 13. Glos mi odebralo, bo zestawienie pierwsze w porownaniu do drugiego przypomina jako zywo ukochane Radio Erewan, tak dla przykladu: nie winien tylko ma, nie w 2010 tylko w 2011 i nie 19 tysiakow tylko 160 zeta... no a poza tym wszystko sie zgadza, wiec co sie Pan, Panie Piotrze, czepiasz :)) :P
  Mnie tylko przeraza fakt, ze organizacje pozytku publicznego musza skladac, na koniec roku obrotowego (z mocy ustawy o rachunkowosci trwa 12 miesiecy! a nie 18, jak gdzies tam padlo w czasie rozprawy), pelne sprawozdanie finansowe, ktore zawiera m.in. bilans na dzien zamkniecia oraz rachunek zyskowi strat, a takze inne zalaczniki. Kto zatem przyjal sprawozdanie finansowe WOSP-u? Kto sprawidzil te cyfry? Czy ktokolwiek robil kontrole krzyzowa?
  Przeciez takie ewidentne bledy wychodza natychmiast! Tu sie nawet nie ma co zbytnio przykladac, zeby je zobaczyc! Gdzie byl naczelnik miejscowego US-u? Gdzie byl departament pozytku publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Spol., ktory ma nadzorowac i kontrolowac takie organizacje?
  Ja musialem 3-kurwa-krotnie do US-u chodzic z wyjasnieniami odnosnie niezgodnosci na kontach w kwocie 3 zlote 56 groszy (wa mac!), a tu waly leca na miliony, ktorych nawet sie juz nikomu tuszowac nie chce, tylko wpisuja w rubryki jakie popadnie, z datami z dupy wzietymi i nic? Jak im sie ten bilans zgodzil... ja pierdziele... kto im go podpisal... kto przyjal i sie bledu nie dopatrzyl...?
  Przeciez dla kazdego, kto choc sie otarl o US to jasne, ze parasol musial byc ogromny nad Jureczkiem...

 14. avatar

  Te zestawienia to są jakieś kompletne jaja. Ale zabawię się w proroka i przewidzę co nastąpi.

  Dorota Pilarska: "Wysoki sądzie pierwsze zestawienie było robione odręcznie i jest błędne w wyniku oczywistej omyłki pisarskiej, za co szczerze przepraszam i proszę o właczenie drugiego zestawienia do akt sprawy."

 15. avatar

  Tylko, że będzie to musiała powtórzyć kilkanaście, a właściwie kilkadziesiąt razy, bo prawdziwe jaja są dopiero w pozostałych "rozrachunkach", których nie wklejałem, bo to już wyższa szkoła księgowości i dla większości byłaby nieczytelna.

 16. Z tego co widzę to wklejone są tylko rozrachunki z Lidią. Z przyjemnością przyjrzałbym się reszcie. A dla wygody może jakaś baze do filtrowania zrobiłoby się dla dociekliwych, o ile znajdą się chętni do przepisywania. Bazę i formularz szybko można zrobić.

  Skoro brak wglądu do całości to mam pytanie, czy przewija się gdzieś kancelaria "Buchalteria" zarejestrowana w Białymstoku, ew. spółki C-Land lub Audit C-Land zarejestrowane w Warszawie?

 17. TO może nie wklejaj, ale jakąś analizę kilkuzdaniową dla laików umieść ( Np. oszustwo polega na przedstawieniu fałszywych dokumentów A za zakupy papieru toaletowego dla "dzidzi" które nie zgadzają się z dokumentami B na kwotę 1 122 343,98 PLN.
  Wałki i wyprowadzanie kasy musi być w lewych zleceniach (konkretnych), może to warto wyłowić i pokazać? Niechaj lud się dowie, że obiad ministra to minimalna krajowa, a np. projekt graficzny plakatu to u Jurka 150 tys. Kowalski kasuje za taką usługę graficzną 150 zł, więc go telepnie. I albo podniesie ceny na 150 koła (sic!), albo zakuma, że Jureczek kręci lody i się lekko wnerwi.

  Trzeba roznosić kaganek oświaty po sieci, a bez konkretów będzie ciężko. Jurek nie próżnuje, tu jakiś medal odbierze, tu nagrodę, tu na blogu 100-kę nagra, trzeba mu stworzyć przeciwwagę.

 18. Wszystkie kontrole to jakaś kpina. Właściciel firmy audytorskiej siedzi w Zarządzie - co to jest ?

  Nie zapomnij zapytać o  NAWIĄZKI SĄDOWE, które dzięki odpowiednim zmianom w prawie,
  trafiały do WOŚP - to rzeka pieniędzy, które nie wiadomo jak były księgowane.
  Na mieście mówią, że podobno kasiorka szła do komitetów wyborczych, ale ile w tym prawdy ...:)

  Bez udziału brygady AT to Ty chyba nic ciekawego z WOŚP nie otrzymasz - niestety.

 19. Strony