Powtórzę! Pershing na podwórku i drugi Izrael nad Wisłą, a nie ruska haubica i Tarpany

Prześlij dalej:

W związku z propagandową defiladą ludowego wojska i sprzętu z demobilu, we wszystkich „niepokornych” mediach lawinowo pojawiły się analogie, tematem numer jeden jest: „Co pisała GW w 2007 roku”. Wtórność i jałowość tych komentarzy to najbardziej dobitne podsumowanie sedna sprawy, którym jest polski dramat, przemilczany zewsząd. W 2007 roku pisałem mniej więcej tak samo, jak Wyborcza, no może z większym polotem i pasją, bo oni klepią w klawiaturę dla srebrników. Dziś pominąłbym kilka nieuczciwych i prymitywnych uwag pod adresem śp. Lecha Kaczyńskiego, ale ocenę stanu naszej „armii” z litości mógłbym powtórzyć, bo wygląda to gorzej niż było. Propagandowa defilada Tuska i Komorowskiego tym się różni od pomysłu Lecha Kaczyńskiego z 2007 roku, że wtedy Prezydentowi chodziło o przywrócenie tradycji oraz zwrócenie uwagi na konieczność zbudowania solidnej tarczy, która przynajmniej na jakiś czas ochroni nas od „przyjaciół”. PRL II jak zwykle urządza cyrk i pokazuje radzieckie śmigłowce, używane czołgi od Niemców i francuskie myśliwce, co jest chyba najbardziej dobijającą symboliką, wszak w 1939 roku takich samych mieliśmy sojuszników i gwarancje bezpieczeństwa. Dogorywająca władza umieszcza przemarsz wojska w kontekście politycznym i pierze mózgi biednym Polakom, krzycząc, że mamy najnowocześniejszą armię, która nas obronni przed… i tu uwaga… Ruskimi, do niedawna przyjaciółmi. Dramat, naprawdę wielki dramat i jako laik jestem gotów postawić Dubaj przeciw ruinom Warszawy, że na wypadek powtórki z 17 września 1939, o 1 nawet nie wspomnę, przetrwalibyśmy nie tygodnie, ale godziny. Nie mamy nic, ani sprzętu, ani ludzi, ani charakteru, który został zabity „nowoczesnością” i jedyne w co wierzę, to w zmilitaryzowane grupy „kiboli”, reszta w ramach patriotyzmu płaciłaby zaborcom podatki i zmiatała psie gówna z chodników. Nic się od 1989 roku nie zmienia, poza likwidacją poboru i wydawaniem kasy na kilka cyfrowych zabawek, które albo nie mają uzbrojenia albo żadnej istotnej siły bojowej, za to wypełniają kiesę esbecji i WSI.

Strony

26687 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

23 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Z przyczyn ogólnych i szczególnych nie jesteśmy w stanie inwestować w broń masowego rażenia. Nie jestem też przekonany, czy efekt geopolityczny byłby wart poniesionych kosztów. Z kolei model izraelski (który rok rocznie dysponuje, o ironio, podobnym budżetem wojskowym jak polski MON) ma się dobrze tylko dzięki bezzwrotnym miliardowym dotacjom wymuszonych/wyżebranych przez AIPAC w amerykańskim kongresie. Po trzecie czas... Przeciętne szkolenie zwykłego czołgisty to są lata. Izraelska armia może sobie pozwolić na pobór, bo naprzeciw niej stają chłopcy z kamieniami, a nie sowieckie tankisty. Dlatego też ja bym się bardziej skłaniał ku modelowi szwajcarskiemu. Obowiązkowe szkolenie strzeleckie i powszechny dostęp do broni (przy jednoczesnym drakońskim prawie za strzelanie po pijaku w powietrzne, do znaków drogowych i postronnych ludzi) dzięki czemu realnym będzie odtworzenie Obrony Terytorialnej, czy jak ktoś woli, Armii Krajowej. Tak więc: karabin w każdym oknie, granatnik zza każdego węgła i 2 miliony ludzi walczących o bezpieczeństwo żony, dziecka, sąsiada, dorobek życia, etc.. I to będzie prawdziwy potencjał odstraszania.

 2. avatar

  Słowem partyzantka...

 3. avatar

  Amerykanie w Afganistanie musieli osiągać przewagę w liczeboności rzędu kilkudziesięciu żołnierzy w linii na jednego mudżahedina, by móc mówić o pacyfikacji terenu. Karabin na ścianie jest tańszym rozwiązaniem niż głowica nuklearna. Do tego u nas gór jak na lekarstwo. Na od sowieckiego misia i niemieckiej wrony odzielają nas tylko równiny i góra dwie rzeki (pół dnia pracy saperów). Bronić konwencjonalnie tego nie sposób.

 4. avatar

  Tak, tak kajakiem pancernym na Mistrala, nurkiem na okret podwodny, butelką z banzyną na Buki, Wilgą na Migi i z Wisem na Katiusze.

 5. avatar

  Ja mówię tylko o potencjale odstraszającym. Osiągnięcie realnego etatu armii, dozbrojenie jej, wyszkolenie, a przede wszystkim czystka betonu i nauka negocjacji kontraktów zbrojeniowych od Turków to jest zupełnie inna historia. Tutaj pełna zgoda, że na razie jest zapaść i końca zapaści nie widać.

 6. I to jest w naszej sytuacji jedyna słuszna droga. Nie stać nas drogie zabawki wojenne ale może być nas stać na model szwajcarski. Ale kto na to pozwoli? Na pewno nie rządzący obecnie i rządzący za chwilę. Trzeba szukać trzeciej siły politycznej, która może to wprowadzić.. Niestety, nie sądze by to była siła JKM. to ino pozorant. Trzeba nam Armi Krajowej.

 7. Te kraje wschodniej Europy które wolą budować u siebie społeczeństwo dobrobytu zamiast walczyć o pokój i demokrację na całym świecie, tną wydatki na zbrojenia aż miło.
  Jedyny wyjątek to Polska, która ma tak silną szajkę biznesiarzy żyjących z wojska, że ma zamiar zrobić przewał na 130 miliardów.
  Mieliśmy niegdyś armię uzbrojoną po zęby a przydała się dwa razy: do zdobycia Pragi w 1968 i do sprawnego wprowadzenia stanu wojennego.
  Do dupy z tym.

 8. avatar

  Pan Prezydent - zagrzewał, publika machała kwiatkami, komentatorzy byli zachwyceni, szczególnie jak przejechały Leopardy i dowiedziałem się, że "ale są duże" i jeszcze "ziemia zadrżała".A zaraz jakiś 48 ekspert oznajmił, że nasza armia powinna odstraszać.Powstała ciekawa zbitka i oczami wyobraźni zobaczyłem, jak te wszystkie Leopardy mkną nad granice, jeżdżą w kółko, ziemia drży, przeciwnik skutecznie odstraszony - ucieka.
  Sorry, ale atmosfera niczym w 39.

 9. W 39-tym ludzie z Polski byli dumni. Stanowili naród, więc bohatersko walczyli w obronie kraju. MK ma rację, że dziś chyba tylko kibice stanęliby z przekonaniem do walki. A pozostali? Metroseksualna lemingoza "brzydzi sie przemocą" i nie wie którym końcem karabin strzela. Więc może patriotyczna mniejszość? Obawiam się, że za obecną Polskę w której BronKom cieszy się ponad 70% zaufaniem, to i młodzi myślący ludzie nie chcieliby się narażać. Smutne, czym stał się nasz kraj.

 10. Młodzi wyciągają wnioski z historii , powstańcy opluwani , AK-owcy sponiewierani , oddać życie i być wykluczonym, zapomnianym - no thank you.

 11. Oczywiście moje zdanie jest zgoła odmienne i zamierzam bronić się przed najeźdzcą obojętnie z której strony nadejdzie .Niestety nie byłem w wojsku i jedyne strzelanie , które zaliczyłem to wiatrówka, dubeltówka i sztucer ojca(myśliwy) . W myśl zasady pradziadka ,żeby przynajmniej jednego okupanta posłać do ziemi to już reszta na plus .

 12. Panowie, wszyscy wiemy co powinno być zrobione. Czujemy to pod skórą. Mówią o tym  generałowie. Co z tego? Jakie to ma znaczenie? Głupi naród nadal głosuje na te same byty. Ja nie wierzę, że tutaj może cokolwiek się jeszcze zmienić. Moim zdaniem ostatnie kilkanaście lat to czas całkowicie zmarnowany. Pewnie, wizerunkowo wyglądamy fajnie. Drogi, biurowce z zagranicznymi korporacjami. Istota rzeczy pozostała niezmienna. Oficer prowadzący dalej kręci tutaj swoje lody. Możemy być najwyżej owcami do strzyżenia z wyborem czy we własnym kraju, czy na przysłowiowym zmywaku w innym kraju (swoją drogą znajomi co wyjechali już tutaj nigdy nie wrócą, mieszkania w Polsce sprzedane, kredyty na domy w nowym miejsu - tam mogą żyć jak ludzie). Szczerze się przyznaję, że jestem już zmęczony życiem w tym kraju. Zmian na lepsze nie widać. Mentalność ludzi mnie poraża(przykład z mojego otoczenia: "co z tego, że drogi mamy bardzo drogie, wszędzie kradną, a przynajmniej mamy drogi"). Potencjał konfliktu nad nami. Mamy ginąć za sprzedajnych błaznów w garaniturach? Czas ponownie zastanowić się nad sensem dalszego pobytu w tym oto pięknym kraju z beznadziejnym i bezsilnym narodem.

 13. gazoport w terminie cenie i z materialow odpowiadajacych wykonawcy ktorzy nie zaplanowalk jak rozladowac kolejki przy wjezdzie na autostrade

 14. avatar

 15. w kosmos dwóch ruskich cweli wraz z przybocznymi, ciurami obozowymi i ladacznicami. Bo nie wyobrażam sobie kupienia lub wydłubania 20 atomówek pod okiem (oczami) oficerów prowadzących. A jeśli chciałoby się zrobić z Putina i jego oligarchów rasistów, homofobów, faszystów i terrorystów, to trzeba by jeszcze posłać w kosmos kilka pułków resortowych dzieci i wnuków, których ojcowie i dziadowie zostali przywiezieni na radzieckich czołgach do Polski. Dopiero potem można by się zastanawiać, czy atomówek ma być 20, czy 2000, a Putin to bardziej homofob, czy rasista.

 16. wracając do tematu kandydata pisu na prezydenta- niech pis poprze komorowskiego. Będą mieli marionetke..Czy ktoś w ogóle rozważał taki manewr, skoro i tak ma wygrać komorowski choćby skały srały, to po co jechać pod prąd i se odejmować na siłe. Prezydenta można przegłosować. A może mieć taki poparty prezydent chęć współpracy..

 17. Można temu społeczeństwu gadać do usranej śmierci o podejrzanej sympatii BronKoma do WSI i ich mocodawców z GRU. To nic nie da. Ale można wujka bronka przyciąć prostym numerem pt. "Jak można głosować na kogoś kto znajduje przyjemność w zabijaniu zwierząt?" Do tego oprawa video ze smutnymi oczami rannej sarny. I tak codziennie. I wuj narodu traci polowę wrażliwego elektoratu.

 18. avatar

  Ale wiem, że Rosjanie mają swoje święto w rocznicę wypędzenia Polaków z Moskwy, a my w rocznicę wypędzenia Rosjan z pod Warszawy. Obecnie nie mamy wodzów, którzy by poprowadzili ku zwycięstwu. Lepsza by była dyplomacja, dzięki której wyszlibyśmy na bohaterów nie kiwnąwszy palcem, ale takiej dyplomacji też nie mamy.

  Póki co w świat poszła wiadomość, że konwój białych ciężarówek sunący
  Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
  Omijając koralowe ostrowy burzanu.
  Jest do połowy pusty. Optymista powiedziałby że do połowy pełny.
  Pytanie, kiedy to opróżnienie powstało?

  http://wiadomos...
  Brytyjski dziennik "Financial Times" podaje, że znaczna część ciężarówek wchodzących w skład rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną okazała się w połowie pusta.

 19. to co nam pokazał Gajowy z kumplami. Giełda staroci? Dla przypomnienia, dla części pewnie po raz pierwszy, tak PRL organizował paradę wojskową:

 20. To i tak nic nikomu nie pomoże. Czy ktoś zaznajomił się z opracowanymi planami III wojny? Nie mamy najmniejszych szans wg tego planu.

 21. Mowisz - bron jadrowa - ale jeszcze trzeba moc to dowiesc chocby TIRem. Koszt zrobienia gustownego zestawu babek duzy, wszyscy sie na robiacego glupio patrza a utrzymanie to 1/5 kosztu poczatkowego rocznie. Stac na to duzych misiow albo Izrael ktoremu pluton przywioza pod nos razem z kasa aby sluzyc rada kasa i pomoca. Z reszta - gdy Izrael skladal sobie jaja w garazu to byly inne czasy - chodzilo o powstrzymanie falang czolgow za ktorymi czolgami idzie czern z maczugami. Dzisiaj czasy sie zmienily - niedlugo beda wlatywaly setki dronow za ktorymi wejda niewielkie ilosci wojsk dla utrzymania terenu. Rownie dobrze muchy mozna atomem ganiac. Popatrzmy na inna opcje nie atomowe. Ja proponowalbym wejscie na ostro z dronami plus bron przeciwczolgowa i przeciwlotnicza. Tyle ze nie widac chetnych do uzywania tego zlomu.
  Innym potencjalnym problemem jest opcja 'wojny asymetrycznej'. Przyklad widac ostatnio na UA. Rosja zainwestowala w stu swoich ktorzy prowadzili mieso armatnie produkcji 'ogolnej' (ostatnio oprocz 'lokalnych', czeczenow, kozakow znaleziono serbow a pewnie i mase innych zabijakow). Koszt zerowy, zyski potencjalnie duze. Atomem tego nie rozgonisz bo terytorium wlasne i dzialaja wsrod ludzi a udaja ze z sowietami nic nie maja wspolnego chocby smierdzialo na sto mil a wiec nie mozna zdzielic w rewanzu. Z reszta jest problem z tym rewanzem bo moze byc rewanz do rewanzu a pozniej dzieci beda mialy po trzy glowy i dodatkowo czolki...
  Mowisz ze opcja szwajcarska? A czy wiesz ze oprocz 'kalacha w kazdej szafie' cala szwajcarska posiada duzo schowkow z roznym uzytecznym zlomem jak i duuuzo zakamuflowanej infrastruktury? Gdzie to jest - a przynajmniej kasa na to? Ba! nie stac nas na porzadna zwykla obrone cywilna do ratowania z powodzi...

 22. .

 23. Konwencji nie wyczuwacie - ot co...

 24. Strony