Prześlij dalej:

Elektorat PiS jeszcze nie ochłonął po zmianie premiera, wbrew woli elektoratu, ale ten szok w końcu minie, choćby z tego powodu, że życie dostarczy świeżych tematów. Nie ma jednak mowy, aby gorliwi zwolennicy Beaty Szydło zakochali się w Mateuszu Morawieckim i paradoksalnie nie chodzi tu o personalia. Beata Szydło jest nie tylko Beatą Szydło, ale reprezentuje konkretny model kulturowy, do bólu polski, tradycyjny, konserwatywny. Matka Polka, Matka Narodu, w końcu matka księdza, czyli jak mówił Pawlak – swojaczka. Premier pachnąca rosołem, tak się z Niej śmiano w serialu „kabaretowym”, który rzekomo rządzi Polską i ona ten śmiech przerobiła na identyfikację.

Kobieta z ludu, kochana przez lud, żadne tam sojowe latte, ośmiorniczki, czy inne fitness bzdety. Dom, praca, szkoła, kościół, czyli tak pogardzany ciemnogród przeciwstawiany młodym wykształconym z wielkich miast. No i nagle na Jej miejsce przychodzi właśnie taki z wielkiego miasta, a nawet wielkiego świata i to jakiego – świata międzynarodowej finansjery. Jeśli można wybrać gorszy model kulturowy na premiera wyborców PiS to byłby to tylko lewicowy gej, zwolennik aborcji i „uchodźców”. Przed taką górą stoi świeży koń nowego etapu i obawiam się, że wiele stopni nachylenia pominąłem, w tym najważniejsze – lista zdjęć i filmów ze spotkań z izraelsko-amerykańskimi przyjaciółmi w tradycyjnych nakryciach głowy. Dla wyborców jest to zupełnie nowy, nomen omen, etap i tak od pstryknięcia Morawieckiego nikt nie polubi i przede wszystkim mu nie zaufa.

Nowy premier wybrany wyłącznie przez Kaczyńskiego, wbrew woli elektoratu i samego PiS, bo głosowanie Komitetu Politycznego w najmniejszym stopniu nie jest miarodajne dla nastrojów i podziałów w partii, ma przed sobą arcytrudne zadanie. Będzie musiał do siebie przekonać Polaków, będzie musiał zbudować sobie pozycję w PiS. Tajemnicą poliszynela jest, że Morawiecki właśnie rozpoczął testy na dwóch poziomach: premiera Polski i następcy Jarosława Kaczyńskiego. Ten drugi poziom nie został wyborcom zakomunikowany i pewnie jeszcze długo nie zostanie, bo byłaby to rewolucja trzykrotnie większa od dymisji Beaty Szydło, która wywołała całą lawinę niekontrolowanych reakcji. Jak Morawiecki z pozycji międzynarodowego bankiera zamierza przekonać lud miast i wsi, a z pozycji ciała obcego w partii, wyrosnąć na lidera partii, tego nie wiem. Natomiast wiem coś innego, są to zadania i wyzwania gigantyczne, przez które może przejść wyłącznie gigant i tutaj pojawia się takie „małe” pytanie.

Jaką tak naprawdę misję pełni Morawiecki, czy jest jednym z wielu koni, którego się na dwa lata zaprzęgnie do ciężkiej harówy i potem wymieni, czy rzeczywiście jest to taki ogier w stadninie Kaczyńskiego, że pokona dwie wysokie przeszkody i zwycięży. Nie wiem, skąd miałbym wiedzieć, nie potrafię nawet przesądzić jakie są intencje Prezesa PiS, tutaj mamy serię plotek, powtarzających się, ale jednak plotek. Wiem za to, że w procesie budowania wewnętrznej pozycji PiS, Morawiecki poza Kaczyńskim nie ma obok siebie nikogo. Ktoś może odruchowo palnąć, że mając Kaczyńskiego po swojej stronie o nic innego nie musi się martwić, ale tak to nie działa. W kontekście wymiany lidera PiS z całą pewnością ważniejsze jest nastawianie tych, którzy zostają, a nie tego, który odchodzi. Jeśli udałoby się Kaczyńskiemu siłą wsadzić Morawieckiego na swoje miejsce, to przecież i tak po miesiącu, po pół roku, czy roku, koleżanki i koledzy mogą się „obcego” pozbyć i nie będzie to trudne, gdy Kaczyński pójdzie na emeryturę.

Strony

Źródło foto: 
16828 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. Myślę, że Beata Szydło będzie kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2020 r. Andrzej Duda chyba już nie. Pani Premier już dziś ma duże poparcie społeczne, a jako wicepremier d/s społecznych, przez dwa lata zdobędzie jeszcze większe.

 2. pierwszym testem bedzie informacja ktorych ministrow wymieni (obroni) w okresie pierwszych 3_miesiecy

 3. Pani premier Beata Szydło będzie "robić " trzecią kampanię wyborczą ,do wyborów samorządowych.A pan Morawiecki będzie zarabiał na obietnice wyborcze .Pani Beata będzie jeździć po Polsce powiatowej i swoją sympatią przyciągać nowych wyborców .Pan Morawiecki będzie robił dokładnie to samo co do tej pory tylko "szybciej ' Doba ma 24godziny a poprzeczka jest przez PBS wysoko zawieszona .
  Będzie co ma być ..ale jak to Morawiecki spieprzy ,to będzie po PIS -ie.

 4. Co oznaczają słowa PAD-a, że Morawiecki to mój premier? Że niby PBS to nie jego bajka? Jeśli tak - to dlaczego? Bo nie zdymisjonowała Macierewicza i Ziobry? Może być tak, że Morawiecki jeszcze nie zrobi kroku i będzie leżał jak długi - jeśli pozbędzie się wymienionych wyżej ministrów.

 5. "Będzie musiał do siebie przekonać Polaków".
  Niby po co? Został wybrany bez fatygowania Polaków i nie od ludu zależy, na jak długo. Jak będzie wykonywał zadania jakie mu postawili sponsorzy - będzie premierem. Tych zadań nie poznamy słuchając tego co mówi, a tylko pośrednio, dostrzegając zmiany w prywatnym komforcie życia. Radziłbym zupełnie go nie słuchać, bo to tylko wata na uszy telewidzów.
  Był od początku przeznaczony do obecnej roli, ale z oczywistych przyczyn nie nadawał się na twarz PiSu podczas wyborów, do tego zadania wzięto zatem panią Szydło, bo jak piszesz nadawała się idealnie.
  W Polsce jest tak, że partia która wygrywa wybory może sobie wybrać dowolny rząd z dowolnym premierem, a wyborcom pozostaje wybałuszanie oczu i rozdziawianie paszczy ze zdziwienia. Wystarczy do tego posłuszeństwo posłów, które rośnie akurat pod koniec kadencji Sejmu, stąd właściwy skład władzy ustala się po dopiero 2 latach.
  To są dwa lata straty, które już ten właściwy premier i rząd mają nadrobić.
  Celu tej zmiany nigdy nie wyjawią wprost, więc trzeba obserwować portflele, podatki, system socjalny, nowe zakazy. Patrzeć czy sprawy w urzędzie załatwia się prościej, czy trudniej. Czy nadal jest tu żerowisko dla zagranicznych banków, takich sieci handlowych, komorników i "montowni", czy też nie.
  Rzeczywiście wygląda na to, że Soros z kimś mocniejszym przegrał na co wskazuje mocne ogłupienie opozycji.
  Zobaczymy.

 6.  czy WSI przygotowały Mateusza Morawieckiego na Premiera RP        

  https://www.you...

 7. Gdybysmy tak odrzucili emocje i na spokojnie przeanalizowali sytuacje , to golym okiem zobaczylibysmy , ze PBS po 3 latach zapierda....a  ( nie mozna zapomniec o kampani prezydenckiej )  i zbierania razow od UE i calej reszty antypolskiego przemyslu , byla juz potwornie zmeczona . Wedlug mnie , wlasnie to byla glowna przyczyna zmiany premiera i postawienia na Morawieckiego , ktory wstydu Polsce nie przyniesie , a ugrac moze zdecydowanie wiecej niz pani Szydlo .

 8.  Nie jesteśmy sentymentalnymi idiotami a emocji u nas też nie za wiele...
  1. Beata Szydło zrobiła  co obiecywała, jest styrana do bólu.Dla nas to powinna iść  na urlop.To nie były 2 lata a dużo więcej i to liczone podwójnie. Swoje zrobiła .

  2.Jedno jest pewne. M.Morawiecki musi zapewnić środki na to wszystko co zostało zapoczątkowane. Będzie bolało więcej osób niż do tej pory.
  3. Jest wiele spraw które załatwia się bez tłumaczy. Proste?

 9. Najpierw PIS ileś lat mówił i słusznie że Merrill Lynch ,Goldman sachs, Morgan Stanley i inne to zombi banki bankruty uratowane planem Paulsona w kryzysie i o banksterach . Teraz  banksterzy są kochani . Najpierw Beata  jest super a teraz nowy etap Beata jest be.Marsz Niepodległości był super .Teraz odcina się od niego i jeszcze chce delegalizować Przewodniczący Solidarności powiedział że działacze PIS dostają instrukcje przez  komórke jak mają tłumaczyć zmianę premiera .Doły wyborcy tego nie rozumieją.Brak kontaktu z wyborcami a to już wchodzenie w buty PO która po wyborach miała w czterech literach wyborców i doły partyjne.Podobał mi się wpis jednej działaczki PIS że ,,W walizce przywozicie Premiera jak i w regionach ludzi przeznaczonych do kariery i mówicie co mamy myśleć .Wstąpiłam do PIS nie po to by mi mówili jak mam myśleć ale bym mogła myśleć .Od tych sądaży kukułka wam z głowy wyskoczy,,

 10. avatar

  A może nie ma innego wyjścia? Atak jest zmasowany równo od 2 lat, a Polska jest za słaba na odpieranie. Niestety jest także chyba za słaba na sojusze. Wygląda na to, że komuś się trzeba sprzedać, miejmy nadzieję, że wybór był optymalny i pozwolą nam coś tam zachować

  J. Kaczyński nie rozdaje kart na całym świecie. Pytanie, czy nie należało poinformować elektoratu, może lepiej byłoby poinformować, a może nie.

  PS Mnie też gul skoczył po usunięciu PBS, byłam kiedyś w podobnej sytuacji, wywalili mnie przedstawiając jako zarzut to, o co mnie przedtem prosili.

 11. Strony