Reklama

Od wielu tygodni zapowiadałem, że ujawnię pełen mechanizm wyprowadzania kasy z WOŚP do prywatnej kieszeni Jerzego Owsiaka i jego najbliższej rodziny. Przyszedł czas, aby spełnić obietnicę. Materiał, który zgromadziłem jest tak obszerny, że nie sposób wszystkiego napisać w jednym artykule, dlatego dziś tylko schemat i podstawowe informacje, w najbliższej przyszłości pojawią się rozbudowane publikacje naszpikowane dokumentami. Przed sądami dwóch instancji udowodniłem, że WOŚP jest finansowana nie tylko przez donatorów, ale przez budżet lokalny i centralny, co w najlepszym razie bilansuje się na 0. Ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia funkcjonowanie WOŚP jest absolutnym absurdem, modelową beczką bez dna, ale dla Owsiaka i jego rodziny to prawdziwy róg obfitości. Podstawową strukturę przepływów finansowych pokazywałem wiele razy: Dojna krowa WOŚP => Słup „Złoty Melon” => Firma krzak „Mrówka Cała”. W dwóch pierwszych elementach nie zmienia się nic od 11 lat, ale trzeci to moja porażka, ponieważ dosłownie skupiłem się na „mrówce”,  nie mając pojęcia o istnieniu słonia. Żyjemy w czasach komiksowych, kultura obrazkowa przemawia do przeciętnego odbiorcy bardziej, niż najprostsze zdanie. Przepraszam wyrobionych Czytelników za użycie tego narzędzia, ale celem jest oczywiście dotarcie do jak najszerszego odbiorcy, któremu rzecz trzeba wyłożyć łopatą, inaczej nie pojmie w czym uczestniczy. Pełen schemat wygląda tak.

schemat.png
 
Czas przedstawić poszczególne postaci z tej układanki.

Reklama

9fedc45b838a392c65a8c9c2d43c73fa.jpg

Jerzy Owsiak – prezes  zarządu Fundacji WOŚP, prezes zarządu spółki„Złoty Melon”, dyrektor graficzny „Złotego Melona”, właściciel firmy „Jasna Sprawa”, mąż Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak właścicielki „Mrówki Całej”, ojciec Aleksandry Owsiak byłej pracowniczki WOŚP, obecnie pracownicy „Tabasco”, ojciec Ewy Owsiak właścicielki firmy „Feel Mint Production”.

Lidia Niedźwiedzka Owsiak – członek zarządu Fundacji WOŚP, dyrektor finansowy i medyczny fundacji WOŚP, jedyny przedstawiciel na zarządzie wspólników spółki „Złoty Melon”, właścicielka firmy „Mrówka Cała”, matka Aleksandry Owsiak, byłej pracownicy WOŚP i obecnej pracownicy „Tabasco”, matka Ewy Owsiak właścicielki firmy „Feel Mint Production”.

Jacek Stachera – Od 2000 roku współpracuje z Fundacją WOŚP, kierownik produkcji Finałów WOŚP i Przystanków Woodstock, od 2007 do 2012 roku asystent Jerzego Owsiaka. W latach 2006-2010 dyrektor zarządzający kanałem telewizyjnym OwsiakTV. Od maja 2010 menadżer firmy Złoty Melon organizującej największe eventy w Polsce i wydającej płyty DVD/CD z koncertów. Od czerwca 2009 właściciel agencji Tabasco. Prywatnie konkubent Aleksandry Owsiak i ojciec najmłodszej wnuczki Jerzego Owsiaka i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak.

Aleksandra Owsiak – córka Jerzego Owsiaka i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, była pracownica WOŚP, obecna pracownica firmy „Tabasco”, partnerka Jacka Stachery, matka jego dziecka.
 

Ewa Owsiak – młodsza córka Jerzego Owsiaka i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak, właścicielka „Feel Mint Production” firmy bez telefonu i strony internetowej, zajmującej się tym samym, czym zajmują się wszystkie pozostałe firmy Owsiaków.
 
Jak to działa?
 
Pieniądze samorządowe i budżetu centralnego wraz z ofiarami donatorów finansują WOŚP. Z tej puli wypłaty mieli/mają: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka Owsiak, Aleksandra Owsiak i jej konkubent Jacek Stachera, ale to sumy kieszonkowe. Kasa od donatorów jest przetrzymywana przez 1,5 roku, odsetki spływają do „Złotego Melona” wraz z wielomilionowymi kwotami na wszelkie imprezy „kulturalno-oświatowe”, takie jak Finał WOŚP, „Przystanek Woodstock” i tzw. programy medyczne, głównie Ratujemy i Uczymy Ratować (RUR). Drugim źródłem zasilania spółki „Złoty Melon” są sponsorzy. Dziesiątki milionów złotych popłynęło tymi drogami do firmy słup "Złoty Moelon", która za lata 2009 -2014 zleciła usługi obce na kwotę ponad 49 milionów złotych. I teraz pytanie kluczowe, a jednocześnie bezsenne noce Jerzego Owsiaka, po procesie w Złotoryi, z którego się ledwie wywinął, uciekając przed ujawnieniem ksiąg rachunkowytch.

Jakie firmy w latach 2009-2014 wykonały na rzecz „Złotego Melona” usługi na blisko 50 milionów złotych? Na to pytanie każdy podatnik i donator, póki co, musi sobie odpowiedzieć sam, bo Jerzy Owsiak i WOŚP szybciej podpalą archiwa niż pokażą ich zawartość. Mogę jedynie podpowiedzieć, że do roku 2009 gros zleceń lądowało w „Mrówce Całej”, a od kilku miesięcy w blokach startowych stoi: „Jasna Sprawa” i „Feel Mint Production”. Jednak prawdziwym gigantem, od 2009 roku jest firma Jacka Stachery, konkubenta Aleksandry Owsiak, która realizuje wszystkie główne imprezy WOŚP,  „Złotego Melona” i sponsorów Owsiaka. Stachera „zasłynął” również i tym, że jego firma „drucik” kompletnie nieznana na rynku eventowym, w 2012 roku wygrała przetarg na uroczyste otwarcie jednego z większych przekrętów Struzika – lotniska „Modlin”. Przetarg ten był objęty śledztwem CBA, które stwierdziło szereg nieprawidłowości.
 
Na tym samym lotnisku straż pożarna polewała Owsiaka, kiedy to było jeszcze modne.

Z tym samym Struzikiem Owsiak ostatnio uroczyście wręczał szpitalowi sprzęt medyczny.


 
Owsiak żyje z władzą i dzięki władzy, ale w czasie wizyty u Komorowskiego, to Stachera zarządzał całym cyrkiem i to jego praktyk mają dość byli i wycofujący się sponsorzy „Przystanku Woodstock”, jednak o tym w kolejnych odcinkach.

Reklama

61 KOMENTARZE

 1. a’propos
  ja to bym zadal panu "chyba-prezesowi" takie pytanie..Dlaczego wybral akurat taka strukture przeplywu pieniedzy??I czy wg niego wyrok na bylego szefa CBA jest sprawiedliwy??ale uslyszalbym jedynie ze…"co pan takie pytania jak z dupy zadaje"..marzy mi sie tez debata przedprezydencka gdzie ktos z dziennikarzy zapytalby gajowego o czym rozmawial z prezesem owsiakiem ostatnio…

 2. a’propos
  ja to bym zadal panu "chyba-prezesowi" takie pytanie..Dlaczego wybral akurat taka strukture przeplywu pieniedzy??I czy wg niego wyrok na bylego szefa CBA jest sprawiedliwy??ale uslyszalbym jedynie ze…"co pan takie pytania jak z dupy zadaje"..marzy mi sie tez debata przedprezydencka gdzie ktos z dziennikarzy zapytalby gajowego o czym rozmawial z prezesem owsiakiem ostatnio…

 3. Pięknie!
  Apel: pomóżcie znaleźć ten artykuł gdzie w  komentarzach była mowa o genialnej Oli i Długoszu czy Kadłubku oraz karierze naukowej w USA  ….
  Z cytatami z samego Jerzego O.

  Trzeba tu podwiesić, żeby była Jasna Sprawa i lemingowie poczuli Mint 🙂

   • Niezupełnie, tutaj był jeden obnażający prostotę ojca i córki
    o tym, jak wyrzucili ją ze studiów, w cytacie "potrzebowała relacji uczeń-mistrz a nie zakuwania"

    Chociaż to co zwiastowałaś Aniele jest piękne:

    Otóż nadobna Ola: 

    Studiowała na wydziale telewizyjnym na uniwersytecie Columbia w USA. Wróciła do Polski, bo nigdy nie polubiła Ameryki i wyścigu szczurów, który tam ma miejsce.

    Ale to ma tupet …

    • To moze ten artykul…. 🙂
     To moze  ten 
     http://polki.pl/viva_artykul,10015170.html?print=1

     wklejam  fragment : a tu mowa o jakiejs innej szkole  w ''Czikago''

     Jurek, Ola wyprowadziła się z domu, ale 20-letnia Ewa wciąż mieszka z Wami. Trudno jest rozstać się z dziećmi?
     Jerzy Owsiak:
     Zaraz też wyfrunie. Oboje z żoną wypychamy dzieci z domu. Okazaliśmy Oli sto procent zaufania. Studiowała w Stanach, skończyła szkołę telewizyjną w Chicago. Zaczynała w kraju polonistykę. Dostała raz dwóję z poezji, a potem nie mogła umówić się z docentem na poprawę. Ten koleś nie miał nigdy czasu. Nie mogła kupić jakiegoś skryptu.
     Ola Owsiak: Zdaje się, że to były roczniki czy kroniki Długosza. Niemożliwością było wypożyczenie ich, przeczytanie na czas. Był chyba jeden egzemplarz na cały uniwersytet.
     Jerzy Owsiak: Któregoś dnia siedzimy razem w kuchni. „Ola, chrzań te polskie studia. Jedź w świat”, usłyszała. Nie studiowałem nigdy, ale na zachodnich filmach widzę, jak to wygląda w świecie. Relacja mistrz i uczeń. A u nas? Pojechała za ocean. Miała wtedy 19 lat.
     To była odważna decyzja. Z różnych powodów. Martwiłem się o nią i o pieniądze. Prowadzę firmę, która produkuje programy telewizyjne, łapie kontrakty. Jestem na takim rok, półtora. W każdej chwili mogę go nie mieć. Wtedy skończy się kasa. A studia kosztują. Czasem słyszę, że fundacja mnie utrzymuje. Nie utrzymuje, co więcej, nie ma takiego prawa.

     • YESSSSS
      Fizia To byl  świetny pomysł  aby artykulow dodatkowo poszukac  !!!  Po prostu  ''Mint'' na moje  serce 🙂

      A ja wracam do modlitw : Aby  Bóg sprawił by Prawda wyszła na jaw i Sędziemu urosły Skrzydła  by Sprawiedliwość zwyciężyła !!

     • Smakowite, nieprawdaż?
      Skoro mamy już dossier, trzeba jeszcze zastosować manewr z dowcipu " A Bóg na to: Icek, daj mi szansę, kup los!"

      Tak więc dystrybuujemy wieści bez litości.

     • (smiley)
      Smakowite !!

      W grupie siła   i ma to do siebie  ze  siła  rażenia  większa….. 🙂

      ja  lubię pomagać jesli mogę  cos dobrego zrobić – i jesli  fajny team  to  sama  przyjemność!!

      Modły wysłuchane to i okoliczności sprzyjające sie pojawią!

      Poki co dystrybuujemy 🙂

      Się  zastanawiam  czy panu w czerwonych  gatkach  do twarzy w kajdankach…..?

     • Piekielnie zdolna ta Ewa, rzekłbym genialna!
      Ledwie w wieku 19 lat wyjechała po nauki za ocean, a kiedy ma lat 20 Juras już mówi, że studiowała w Stanach i że skończyła tam szkołę :)))
      W rok zrobić college – tylko pozazdrościć geniuszu!

     • pomiedzy skonczyla a zakonczyla jest subtelna roznica
      tylko w pierwszym przypadku wychodzi sie z dyplomem uczelni :).
      Owsiak musial sie przejezyczyc jesli edukacja trwala rok.

 4. Pięknie!
  Apel: pomóżcie znaleźć ten artykuł gdzie w  komentarzach była mowa o genialnej Oli i Długoszu czy Kadłubku oraz karierze naukowej w USA  ….
  Z cytatami z samego Jerzego O.

  Trzeba tu podwiesić, żeby była Jasna Sprawa i lemingowie poczuli Mint 🙂

   • Niezupełnie, tutaj był jeden obnażający prostotę ojca i córki
    o tym, jak wyrzucili ją ze studiów, w cytacie "potrzebowała relacji uczeń-mistrz a nie zakuwania"

    Chociaż to co zwiastowałaś Aniele jest piękne:

    Otóż nadobna Ola: 

    Studiowała na wydziale telewizyjnym na uniwersytecie Columbia w USA. Wróciła do Polski, bo nigdy nie polubiła Ameryki i wyścigu szczurów, który tam ma miejsce.

    Ale to ma tupet …

    • To moze ten artykul…. 🙂
     To moze  ten 
     http://polki.pl/viva_artykul,10015170.html?print=1

     wklejam  fragment : a tu mowa o jakiejs innej szkole  w ''Czikago''

     Jurek, Ola wyprowadziła się z domu, ale 20-letnia Ewa wciąż mieszka z Wami. Trudno jest rozstać się z dziećmi?
     Jerzy Owsiak:
     Zaraz też wyfrunie. Oboje z żoną wypychamy dzieci z domu. Okazaliśmy Oli sto procent zaufania. Studiowała w Stanach, skończyła szkołę telewizyjną w Chicago. Zaczynała w kraju polonistykę. Dostała raz dwóję z poezji, a potem nie mogła umówić się z docentem na poprawę. Ten koleś nie miał nigdy czasu. Nie mogła kupić jakiegoś skryptu.
     Ola Owsiak: Zdaje się, że to były roczniki czy kroniki Długosza. Niemożliwością było wypożyczenie ich, przeczytanie na czas. Był chyba jeden egzemplarz na cały uniwersytet.
     Jerzy Owsiak: Któregoś dnia siedzimy razem w kuchni. „Ola, chrzań te polskie studia. Jedź w świat”, usłyszała. Nie studiowałem nigdy, ale na zachodnich filmach widzę, jak to wygląda w świecie. Relacja mistrz i uczeń. A u nas? Pojechała za ocean. Miała wtedy 19 lat.
     To była odważna decyzja. Z różnych powodów. Martwiłem się o nią i o pieniądze. Prowadzę firmę, która produkuje programy telewizyjne, łapie kontrakty. Jestem na takim rok, półtora. W każdej chwili mogę go nie mieć. Wtedy skończy się kasa. A studia kosztują. Czasem słyszę, że fundacja mnie utrzymuje. Nie utrzymuje, co więcej, nie ma takiego prawa.

     • YESSSSS
      Fizia To byl  świetny pomysł  aby artykulow dodatkowo poszukac  !!!  Po prostu  ''Mint'' na moje  serce 🙂

      A ja wracam do modlitw : Aby  Bóg sprawił by Prawda wyszła na jaw i Sędziemu urosły Skrzydła  by Sprawiedliwość zwyciężyła !!

     • Smakowite, nieprawdaż?
      Skoro mamy już dossier, trzeba jeszcze zastosować manewr z dowcipu " A Bóg na to: Icek, daj mi szansę, kup los!"

      Tak więc dystrybuujemy wieści bez litości.

     • (smiley)
      Smakowite !!

      W grupie siła   i ma to do siebie  ze  siła  rażenia  większa….. 🙂

      ja  lubię pomagać jesli mogę  cos dobrego zrobić – i jesli  fajny team  to  sama  przyjemność!!

      Modły wysłuchane to i okoliczności sprzyjające sie pojawią!

      Poki co dystrybuujemy 🙂

      Się  zastanawiam  czy panu w czerwonych  gatkach  do twarzy w kajdankach…..?

     • Piekielnie zdolna ta Ewa, rzekłbym genialna!
      Ledwie w wieku 19 lat wyjechała po nauki za ocean, a kiedy ma lat 20 Juras już mówi, że studiowała w Stanach i że skończyła tam szkołę :)))
      W rok zrobić college – tylko pozazdrościć geniuszu!

     • pomiedzy skonczyla a zakonczyla jest subtelna roznica
      tylko w pierwszym przypadku wychodzi sie z dyplomem uczelni :).
      Owsiak musial sie przejezyczyc jesli edukacja trwala rok.

 5. Brak bomb bo kumoterstwo,
  Brak bomb bo kumoterstwo, nepotyzm, niejasne powiązania z aferami to dzisiaj w Polsce taka norma, że wręcz nudzi?  Bardzo tęsknię za ludźmi władzy którzy to zmienią.

  Czy ktoś jeszcze pamięta, że rozmawiamy o działalności charytatywnej opartej  na dobrej woli, zaufaniu darczyńców i odgórnym zakładaniu uczciwego wykorzystania zebranych środków?
  Tak wiem,że to dziś brzmi co najmniej naiwnie, ale w Polsce przez ćwierćwiecze za radykalizm uważano nawoływanie do odsunięcia z życia publicznego apratczyków i kolesiów z resortów siłowych wraz z rodzinami. Nie wolno było wspominać o utylizowaniu tego odpadu jako niezdatnego do współżycia z normalnym społeczeństwem.
  Więc ani tak, ani tak: a kiedy będzie rozliczenie, kara i  sprawiedliwość?

 6. Brak bomb bo kumoterstwo,
  Brak bomb bo kumoterstwo, nepotyzm, niejasne powiązania z aferami to dzisiaj w Polsce taka norma, że wręcz nudzi?  Bardzo tęsknię za ludźmi władzy którzy to zmienią.

  Czy ktoś jeszcze pamięta, że rozmawiamy o działalności charytatywnej opartej  na dobrej woli, zaufaniu darczyńców i odgórnym zakładaniu uczciwego wykorzystania zebranych środków?
  Tak wiem,że to dziś brzmi co najmniej naiwnie, ale w Polsce przez ćwierćwiecze za radykalizm uważano nawoływanie do odsunięcia z życia publicznego apratczyków i kolesiów z resortów siłowych wraz z rodzinami. Nie wolno było wspominać o utylizowaniu tego odpadu jako niezdatnego do współżycia z normalnym społeczeństwem.
  Więc ani tak, ani tak: a kiedy będzie rozliczenie, kara i  sprawiedliwość?

 7. Takich postów były setki …
  … a to, że powołujesz się na sprawozdania, to dowód miałkości Twoich argumentów.
  Kompletnie nie wiesz na co się powołujesz i kompletnie nie wiesz o co w tym chodzi.
  Wyręczę Kolegę i w prosty sposób wytłumaczę Ci jak wyprowadza się kasę z firmy.
  Podstawą są zewnętrzne zlecenia – chcesz np. zlecić jakąkolwiek usługę, np. mycie
  okien. Możesz sam wynająć firmę za 500 pln. i po problemie. Ale prawo nie zabrania
  Ci zlecić tą usługę firmie pośredniej, ta firma z 1500 pln. wynajmie tych samych ludzi
  za 500 pln. / wystawi fakturę / przytuli 1000 pln. za frajer, tylko za bycie pośrednikiem.
  Tak to działa – wyprowadzanie kasy w białych rękawiczkach – świadome działanie na
  niekorzyść i szkodę firmy, a na to (w normalnym państwie) są stosowne paragrafy …
  To nic, że w kwitach gra i audytowane przez kolegę sprawozdania idą w ministry i są
  akceptowane … nie, nie – nie tędy droga – ssanie dojnej krowy właśnie dobiega końca.

 8. Takich postów były setki …
  … a to, że powołujesz się na sprawozdania, to dowód miałkości Twoich argumentów.
  Kompletnie nie wiesz na co się powołujesz i kompletnie nie wiesz o co w tym chodzi.
  Wyręczę Kolegę i w prosty sposób wytłumaczę Ci jak wyprowadza się kasę z firmy.
  Podstawą są zewnętrzne zlecenia – chcesz np. zlecić jakąkolwiek usługę, np. mycie
  okien. Możesz sam wynająć firmę za 500 pln. i po problemie. Ale prawo nie zabrania
  Ci zlecić tą usługę firmie pośredniej, ta firma z 1500 pln. wynajmie tych samych ludzi
  za 500 pln. / wystawi fakturę / przytuli 1000 pln. za frajer, tylko za bycie pośrednikiem.
  Tak to działa – wyprowadzanie kasy w białych rękawiczkach – świadome działanie na
  niekorzyść i szkodę firmy, a na to (w normalnym państwie) są stosowne paragrafy …
  To nic, że w kwitach gra i audytowane przez kolegę sprawozdania idą w ministry i są
  akceptowane … nie, nie – nie tędy droga – ssanie dojnej krowy właśnie dobiega końca.

 9. krotko mowiac nowobogatcy przyssali sie do wyzebranej
  kasy, wmontowali wlasne interesy i zyje  z tego cala familia czyniac bardzo wygodny styl zycia, w pierwszym, drugim a wkrotce i 3-im pokoleniu, nic innego w zyciu nie robiac jak zerujac na interesach powiazanych z ta zlotonosna rzeka…
  Typowe jak na tupet Owsiaka zeby zrobic dobry interes i policzyc potezny haracz dla siebie.

 10. krotko mowiac nowobogatcy przyssali sie do wyzebranej
  kasy, wmontowali wlasne interesy i zyje  z tego cala familia czyniac bardzo wygodny styl zycia, w pierwszym, drugim a wkrotce i 3-im pokoleniu, nic innego w zyciu nie robiac jak zerujac na interesach powiazanych z ta zlotonosna rzeka…
  Typowe jak na tupet Owsiaka zeby zrobic dobry interes i policzyc potezny haracz dla siebie.

 11. Obłuda kapie płachtami
  Wycofał pozew, bo nie kopie się leżącego. Czy on ma wszystkich za głupków? Chyba, że głupków jest na tyle dużo i Owsiak nie obawia się kompromitacji.
  Po wszystkich informacjach jakie latają w internecie (gdyby przyjąć, że prawdziwych tylko 5%), to Owsiak powinien siedzieć na Klęczkowskiej, żeńska część jego sitwy w Krzywańcu a pozostały aspołeczny margines w Potulicach. Oczywiście, powinno im sie zabrać wszystkie dobra materialne i pozbawić prawa do działalności publicznej na okres 99 lat.

 12. Obłuda kapie płachtami
  Wycofał pozew, bo nie kopie się leżącego. Czy on ma wszystkich za głupków? Chyba, że głupków jest na tyle dużo i Owsiak nie obawia się kompromitacji.
  Po wszystkich informacjach jakie latają w internecie (gdyby przyjąć, że prawdziwych tylko 5%), to Owsiak powinien siedzieć na Klęczkowskiej, żeńska część jego sitwy w Krzywańcu a pozostały aspołeczny margines w Potulicach. Oczywiście, powinno im sie zabrać wszystkie dobra materialne i pozbawić prawa do działalności publicznej na okres 99 lat.

 13. A bo to jeden?
  Czekam dalszej sagi. Ale ciekaw jestem czy szanowny autor pokaże też inne fundacje i ich mechanizmy wyciągania kasy z kieszeni podatników. Proponuję zaraz po Owsiaku opisać np. Caritas: ile pieniędzy uzyskali i ile przekazali potrzebującym. U Owsiaka, to było pewne. Ale przynajmniej nie ma szpitala w Polsce, który nie miałby sprzętu od niego. A Caritas? Żyje i ma się dobrze.
  Jak szanowny autor napisze prawdę o innych fundacjach, uznam, że jest świetnym dziennikarzem.

 14. A bo to jeden?
  Czekam dalszej sagi. Ale ciekaw jestem czy szanowny autor pokaże też inne fundacje i ich mechanizmy wyciągania kasy z kieszeni podatników. Proponuję zaraz po Owsiaku opisać np. Caritas: ile pieniędzy uzyskali i ile przekazali potrzebującym. U Owsiaka, to było pewne. Ale przynajmniej nie ma szpitala w Polsce, który nie miałby sprzętu od niego. A Caritas? Żyje i ma się dobrze.
  Jak szanowny autor napisze prawdę o innych fundacjach, uznam, że jest świetnym dziennikarzem.