KRS była apolityczna, gdy rządził tam Cimoszewicz z SLD, Bury z PSL i Grabarczyk z PO

Prześlij dalej:

Wolno jak żółw ociężale, ale w końcu ruszyła wielka akcja pod szyldem czyszczenie sądowniczej stajni Augiasza. Na pierwszy ogień poszła Krajowa Rada Sądownictwa, co niewtajemniczonych może trochę dziwić, ale ten twór powołany w 1989 roku ma bardzo szerokie kompetencje, które w całej sądowniczej układance są bardzo ważne. Prócz tego co zostało zapisane w ustawie, KRS w ostatnim czasie nadał sobie dodatkowe przywileje, na przykład odmawiał Prezydentowi prawa do odmowy podpisania nominacji, jeśli Prezydent się z takiej decyzji szczegółowo nie wytłumaczy. Zostawmy jednak wygłupy firmowane najczęściej przez przewodniczącego KRS Waldemara Żurka, a zajmijmy się realiami.

KRS działa w trzech ważnych obszarach, pierwszy to ocena aktów prawnych, drugi kwestie związane z postępowaniami dyscyplinarnymi wobec sędziów i trzeci najważniejszy obszar dotyczy nominowania sędziów od Sądu Najwyższego po sądy powszechne wszystkich „kategorii”. Krótko mówiąc każdy sędzia, czy to sądu administracyjnego, czy karnego, nie wyłączając wojskowego musi przejść przez KRS. Ostatecznie o powołąniu sędziów decyduje Prezydent, ale odbywa się to wyłącznie na zasadzie podpisania lub odmowy podpisania nominacji. Nie potrzeba wielkiej wiedzy, aby z tych kilku prostych informacji zbudować sobie jasny obraz, kto w sądownictwie rządzi. Tak, jest to KRS, która decyduje zarówno o składzie personalnym, jak i o losach powołanych sędziów w głębokiej teorii podlegających procedurom dyscyplinarnym.

Zbigniew Ziobro chce oddać całą KRS parlamentowi, który będzie powoływał SPOŚRÓD SĘDZIÓW 15 członków KRS. Członkowie ci mają być wybierani dokładnie tak, jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego. Od kilku dni wspomniany Waldemar Żurek z pomocą mediów bełta maluczkim błękit w głowie i podnosi larum, że Zbigniew Ziobro dokonuje zamachu i chce upolitycznić KRS. Przeciętny zjadacz pasztetowej nie ma bladego pojęcia czym jest KRS, ale skoro w nazwie pojawia się „sądownicza”, to siłą rzeczy kojarzy sobie tę instytucję z sądami. Resztę wykonują za zjadacza media, powtarzaniem komunikatów „nie róbmy polityki”. Polacy niestety bardzo chętnie konsumują takie hasełka i bardzo rzadko sprawdzają jak jest naprawdę. Poniżej wklejam ściągę, która już na pierwszy rzut oka pokazuje, że nie ma w Polsce bardziej upolitycznionego organu sądowniczego niż KRS:

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z 25 członków (art. 187 ust. 1 Konstytucji): Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i Minister Sprawiedliwości wchodzą w skład KRS z urzędu, na czas sprawowania funkcji. Swojego przedstawiciela do KRS deleguje Prezydent Rzeczypospolitej. Piętnastu członków wybiera się spośród sędziów: Sądu Najwyższego (dwóch), sądów apelacyjnych (dwóch), sądów administracyjnych (dwóch), sądów okręgowych (ośmiu) i sądów wojskowych (jeden). Czterech członków wybiera Sejm spośród posłów, dwóch członków wybiera Senat spośród senatorów.

Strony

27234 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

7 (liczba komentarzy)

 1. Napisałem list do Jarosława Kaczyńskiego. Wiem że teraz pocztą wysyła się tylko rachunki i pisma urzędowe, mam nadzieję że sympatyczna Pani z biura na Nowogrodzkiej nie wpadnie w panikę, jak z pomiędzy rachunków wypadnie tradycyjny list. W środku koperty oprócz listu, bardzo osobistego, jest też kartka z samolotem.

 2. To dzisiejsze wystąpienie KRS powinno się zacząć od słów: MY KASTA! i zakończyć Ręce precz od KRS.

 3. avatar

  Waldemar Żurek, czyli co nastepny Rzeplinski ze "specjalnej kasty"?

  Skoro KRS powstal dopiero w 1989, wczesniej do niczego nie byl potrzebny, zaorac i straty nie bedzie, a tylko zyski bo kasa. A jesli nie, wybory do KRS razem z wyborami do Sejmu, kadencja na 4 lata, wybiera spoleczenstwo z listy kandydatow, 16 wojewodztw, 16 sedziow.

 4. Sądownictwo i media, to dwa szamba wymagające pilnego oczyszczenia. Jesteśmy skazani na PiS i tylko ta partia może to zrobić, dlatego też wyłącznie ta partia może to spieprzyć. Czyszczenie personalne jest działaniem doraźnym. Konieczne są całościowe zmiany zabezpieczające nas na przyszłość przed dotychczasowymi patologiami. Z "Mediów Narodowych" wyszedł narodowy bzdet, a co będzie z reformą sądownictwa?

 5. Nie wiem co z tego wyjdzie. To powinien być projekt rządu, przegłosowany w nocy a rano podpisany. Skoro tylko Ziobro, to marnie wygląda. Jasne że jeśli KRS wybiera sejm, to jest polityczna, jeśli wybierają prości telewidzowie to jeszcze bardziej polityczna, bo wyborca ma poglądy polityczne. Najmniej polityczna, jeżeli członków KRS wybiera jakaś tajna rada.

 6. Wszystko co jest związane z człowiekiem jest polityczne, nawet kupa.

 7. Strony