Kolumbowie

Prześlij dalej:

Lepiej sformatowany tekst dostępny tutaj http://antyszwecja.wordpress.com/2013/02/03/kolumbowie/

Całe nasze postrzeganie jest potrosze kłamstwem. Przez lata przyzwyczajamy się do pewnych prawidłowości. Całe życie to nieustający trening w tworzeniu miraży. Wszystko po to by się uspokoić. Pustka bezpojęciowa i brak zrozumienia dla świata który nas otacza są przerażające.Od dzieciństwa uczymy się świata. Wielu z nas jest w tym tak dobra, że dorosłość staje się niebywale nudna. Wyprowadzamy się w odrębne stany świadomości by wyrwać się z nudy swoich przyzwyczajeń. Próbujemy eksplorować nieznane bo chcemy doświadczyć czegoś czego nie ogarniamy. Życie znowu staje się pasjonujące. Lecimy w kosmos, tworzymy zawiłe teorie naukowe, poznajemy głębiej. Ułatwienie zdobywania wiedzy związane z rozwojem oświaty i Internetu powoduje, że zachodzimy dalej niż poprzednie pokolenia. To tłumaczy wzrost IQ notowany w ostatnim stuleciu na Zachodzie.

Jedni z nas mają drobne łódeczki i boją się daleko odpływać od brzegu. Inni, wyposażeni w potężne okręty wypływają daleko w ocean. Na powierzchni utrzymuje nas gruby podkład przyzwyczajeń. Niektórzy nurkują wgłąb w poszukiwaniu nieznanego. Czasem nie starcza im powietrza na powrót. Ich podziurawione wraki składujemy w porcie o nazwie dom wariatów. Co jakiś czas docieramy do nowych lądów. Zadomawiamy się, eksploatujemy, przyzwyczajamy się i płyniemy wyżej. Znakomicie rozwinęliśmy komunikację między statkami i pływamy w miarę zwartą flotą. Śmiałkowie zapuszczają się daleko. Gdy zdołają wrócić i okaże się, że przywieźli skarby, inni ruszają ich kursem.

Metafora zwykle używana jest do przedstawienia nieuchwytnej lub niezrozumiałej dla odbiorcy myśli. Mogą być też przydatne w kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Ciekawe, że nasza edukacja zaznajamia człowieka z pojęciem metafory na lekcjach języka polskiego. Nauka o myśleniu jest na bocznym, dalszym torze edukacji. Zepchnięta do logicznych formułek, interesujących lecz sucho wyłożonych problemów. Przydałoby się opracować naukę myślenia. Opartą nie tylko na logice i filozofii, ale także psychologii. Uzyskalibyśmy stocznię produkującą wspaniałe okręty. Niestety dowódcy floty zarządzili, że budujemy według jednego wzorca, a głównym celem jest jak najdłużej utrzymywać się na powierzchni.

1880 liczba odsłon

Autor artykułu: Antyszwed