Prześlij dalej:

Inżynieria społeczna zawsze posługuje się topornymi środkami i to wynika wprost ze skali przedsięwzięcia. Komunikat musi dotrzeć do jak najszerszej grupy, co oznacza, że nikt się nie będzie powoływał na „Ucztę” Platona, czy pierwiastek kwadratowy. Masom trzeba powiedzieć o co chodzi, czy raczej czego się od nich oczekuje w słowach tak prostych, jak to tylko możliwe. Jak sobie przypomnimy na czym bazowała przez 8 lat PO, to wszystko stanie się jeszcze prostsze. Polacy przez 8 lat słyszeli, że nie ma alternatywy dla PO, a Kaczyński to szaleniec, który niszczy Polskę, demokrację i wywoła wojnę z całym światem. Same bzdury, ale działało niezawodnie i dopiero wtedy przestało działać, gdy PiS „schował” Kaczyńskiego i pokazał nowy wizerunek partii z twarzą Beaty Szydło i Andrzeja Dudy.

Przywołałem przykład najbardziej znany i odnoszący się do bardzo szerokiego zakresu działań, ale istnieją prostsze przykłady, choćby taki. Całymi miesiącami część prawicowych komentatorów pisała, że Kukiz’15 to jest pewny koalicjant PiS i nie należy tej politycznej zbieraniny zrażać, bo inaczej PiS nie będzie miał z kim rządzić. Teza absurdalna i bardzo prosta do zweryfikowania, wystarczyło przejrzeć listy wyborcze Kukiz’15 i wszystko stawało się jasne, ale nijak nie dało się przetłumaczyć, że żadnego koalicjanta PiS mieć nie będzie. I takich z założenia kłamliwych tez można zacytować setki, poczynając od: „gdyby nie Owsiak, to w szpitalach nic by nie było”, kończąc na tym, że stan wojenny uratował nas przed interwencją Armii Czerwonej, a okrągły stół przed wojną domową. Teraz politycy, ale i wyborcy PiS żyją inna brednią, która zachowuje jakieś tam pozory logiki i to wystarczy, aby być święcie przekonanym co do słuszności obranej drogi.

Jaka to jest brednia? Pewna porażka Andrzeja Dudy, jeśli tylko wybory zostaną przesunięte na sierpień. Argumentacja rzekomo przemawiająca na rzecz tej niedorzeczności, jest taka, że czeka nas wielki kryzys i w związku z tym PiS zjedzie w sondażach do zera. W kilku zdaniach rozbroję tę piramidalną bzdurę, która politykom PiS ma służyć uzasadnieniu majowego terminu wyborów, z kolei wyborcy PiS połaszczyli się na łatwy kęsek, bo w tej chwili Andrzej Duda rzeczywiście ma pewną wygraną w kopertowych „wyborach”. Przede wszystkim „kryzys” już mamy. Gdzie nie spojrzeć dzieją się rzeczy, jakich świat nie widział od 100 lat, cena ropy poniżej zera, prawie 30 milionów bezrobotnych w USA, prognozy spadków PKB na poziomie 30% w Niemczech. „Kryzys” jest faktem i dotyczy całego świata, przy czym Polska na tym tle ciągle wygląda dobrze i przez trzy miesiące Grecją się nie stanie.

Strony

Źródło foto: 
27693 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

20 (liczba komentarzy)

 1. Wyborów zapewne nie da się już przeprowadzić w maju. Zadecyduje o tym logistyka przedsięwzięcia oraz opór władz lokalnych. Tak więc chyba jesteśmy skazani na późniejszy termin.

  Oznacza to, że do tego czasu będziemy skazani na utrzymywanie status quo, zamiast osuszać nasze bagno. Do momentu wyborów nie będzie można zrobić rekonstrukcji rządu, odwołać szkodliwych urzędników czy rozprawić się z samorządami, które nie wykonują swoich obowiązków. To będzie wkurzać zwolenników Dudy. Jeżeli do tego dodamy skutki suszy, bezrobocie, brak pieniędzy, milicyjne represje, brak towarów i zepsute wakacje, to wtedy przy urnach możemy mieć rosyjską ruletkę. Dosłownie i w przenośni.

 2. można mieć również większość stabilną (a może i konstytucyjną) w Sejmie i Senacie i to rękami opozycji. Ot co!

 3. Nie wiem co PiS kombinuje ,ale zaczynam się irytować .
  W najbliższych dniach wszystko musi się wyjaśnić, bo w PiSie zakałapućkają się jak w opozycji.

 4. W świetle przytoczonych argumentów największymi sceptykami istnienia PiS musi prezes PiS i jego najbliższe otoczenie. To, że mrożę poradziecki szampan agrestowy na okoliczność, kiedy rozpad PiS stanie się faktem, to tylko droczenie się, bo już go dawno wypiłem, a jednak z zoologiczną ciekawością obserwuję, co ten PiS odwala. Kaczyński zachowuje się, jakby mu się kończył czas. Ale do czego? W sejmowym dwutygodniku "Tarcza" pod ogólnym tematem walki z rzekomą pandemią są masowo drukowane wyrywkowe regulacje z dziedzin kompletnie nie związanych z tematem.

  Największy nacisk jest kładziony na przepisy, które de facto zaprzeczają rzymskiej kulturze prawej, zmieniają ustrój państwa i likwidują wolności obywatelskie. Począwszy od usankcjonowania dowolnośći pozaprawnych działań organów administracji po nadrzędną rolę administracji sanitarnej i od totalnej inwigilacji obywateli za pomocą obowiązkowych aplikacji czy elektronicznych obroży dla kierwców po prawo policji lub SG do wydania pozasądowego nakazu opuszczenia własnej nieruchomości. To tylko żeby wymienić kilka ostanich pomysłów.

  Towarzyszy temu kompletna atomizacja społeczeństwa. Ledwo zipią więzi rodzinne i towarzyskie, i niech nikt mi nie pieprzy, że mogą je zastapić telefony i internet. Nie ma zupełnie tego, co jest solą życia narodowego, czyli wszelkich przedsięwzięć - począwszy od spotkań rodzinnych i towarzyskich, potem imprez rozrywkowych i kulturalnych, sportu, do działalności wszelkich organizacji. Zabito życie religijne, którego istotą jest przecież wspólnota - "gdzie dwóch lub trzech w imię moje...". Zablokowane jest wszelkie ZRZESZANIE SIĘ, czy nikogo to nie zastanawia? Nawet przechodnie na ulicy są zanonimowani przez maski. Polska jest autentycznie pchana w stronę jakiejś morawieckiej "nowej normalności". A jazda mi precz z tym całym Dudą i PiSem.

 5. "Polska jest autentycznie pchana w stronę jakiejś morawieckiej "nowej normalności"."

  Niestety dokładnie tak właśnie się dzieje.
  A nikt tego nie zauważa bo wszyscy walczą ze straszliwym "wirusem".
  Większość tych regulacji zostanie na stałe bo przeciez co roku jest sezon grypowy więc co roku jest jakiś kolejny groźny "wirus" przed którym trzeba się bronić wszelkimi sposobami.
  Przy okazji tu się okazuje olbrzymia wyższość regularnie powtarzającej się grypy nad takimi wynalazkami jak odra czy ebola, które jakiś czas temu próbowano podgrzewać. W sumie to cała akcja z tą "pandemią" jest niestety bardzo dobrze przez kogoś przemyślana.

 6. "Polska na tym tle ciągle wygląda dobrze i przez trzy miesiące Grecją się nie stanie" - obawiam się, że jesteś w błędzie.

 7. avatar

  Są na to jakieś dowody, czy tylko pieprzenie z gatunku "im gorzej tym lepiej"?

 8. Osobiście mogę iść pieszo i stanąć w kolejce wyborczej zarówno w maju, jak i np. w sierpniu. Będzie jak będzie. Natomiast sorry Piotr, ale dla mnie jest jednak pewną naiwnością przyjmowanie założenia, że o ile korespondencyjne wybory majowe są dla opozycji nielegalne, bo narażają Polaków na zbiorowe samobójstwo przy odbieraniu czy wrzucaniu kopert (plus inne powody), to sierpniowe wybory osobiste POKO uzna za demokratyczne i uczciwe. Już dziś można przyjąć za pewnik, że każde wybory do czegokolwiek POKO i wpólnicy będą oprotestowywać z paragrafu "niedemokratyczne" + "narażanie życia obywateli", to będzie paliwo opozycji. Na dziś, nakładając na sytuację polityczną stan psychiczny zajobowców tresowanych i szczutych przez onet i TVN, spokojnie można przyjąć, że Lemingrad będzie omijał dużym łukiem koperty i komisje wyborcze jeszcze przez długi czas. Nie twierdzę, że nie ma prawicowych zajobowców - są, i to cała masa, ale oni jednak w dużej mierze na wybory się stawią.

 9. Sprawy bieżące.

  We Wrocławiu żaden z 460-ciu (chyba) złożonych przez przedsiębiorców wniosków "o tarczę" nie był prawidłowy. Trzeba być ślepym i naiwnym naraz, żeby uwierzyć, że nie była to urzędnicza ustawka. Nie wiem, kto we Wrocku rządzi - to daleko ode mnie, ale pewnie w urzędach nad wejściami wisi motto: "Zawsze z ludźmi". Ci naiwni nie wiedzą, że chodzi o "ludzi z miasta". Warto też dodać, że na Podlasiu przedsiębiorcy i urzędnicy dali sobie radę z problemem.

  Sprawujący obecnie władzę Ojciec Mateusz zapowiada, w celu przeciwdziałania zapaści ekonomicznej, liczne inwestycje infrastrukturalne. Lud pewnie w to wierzy, bo nie wie, że obecnie nie jest możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy/decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, nie jest możliwe uzyskanie róznych innych decyzji, w tym bardzo ważnych - środowiskowych. A nawet jeśli jacyś inwestorzy, w tym instytucjonalni, wszelkie decyzje mają w ręku, to i tak nie mogą ruszyć z robotą, bo nie dostaną decyzji o pozwoleniu na budowę. Szajba. I skutek rozporządzeń koronoświrusowych. Zaraz zresztą wyludnią się place budów - toczące budowy się zakończą, a na nowe nie będzie pozwoleń. Szajba.

  Święty Łukasz zapowiada, że na jesieni będzie druga fala epidemii. Niestety, ma tutaj rację. Druga fala epidemii jest bardziej pewna od szczytu na wypłaszczonej krzywej pierwszego etapu. Po lecie spędzonym w maskach, po wczasach spędzonych w maskach nad morzem i w górach, Polacy będą mieli zmasakrowane płuca. Wtedy wystarczy już tylko pierwszy chłodniejszy dzień we wrześniu i odpalamy drugą falę epidemii.

  Zdychawa-Końska wycofała się po raz kolejny z wyborów. Ale nie wypisała się z listy startujących. Czy ktoś ją rozumie? Przecież ona firmuje swoim nazwiskiem niedemokratyczne wybory.

  Jest prawie pewne, że w sierpniu Czaskoski, Jaśko i Dulcynea też nie zorganizują wyborów w swoich gminach. Przed wyborami korespondencyjnymi też tak było. Czy PiS przygotuje się na taką obstrukcję, czy strach się bać?

 10. Panie Piotrze. Wszystko, co Pan napisał to tak zwana święta prawda. Jest jednak jeden szkopuł, który chyba Panu umknął. Otóż do sierpnia większość ludzi może się zorientować, jak paskudnie PiS ich "zrobił w ciula" z tą cała pandemią. A wtedy wszystkim "odbije w drugą stronę" tak, że PiS może się po tym nie pozbierać. Fakt, że odbijać ludziom nie ma gdzie (a właściwie nie ma do kogo). Ale wiem sam po sobie. Kiedy się zorientowałem jak bezczelnie nas Szumowski robi w konia (troche w tym Pańskiej zasługi:)), to powiedziałem sobie "nigdy więcej PiS", chociaż z PiS sympatyzuję od poczatku. Co dopiero mówić o tych, którzy wobec PiS mają pogląd ambiwalentny. I tu chyba jest przysłowiowy "pies pogrzebany". PiS potężnie przegiął z tą propagandą "epidemii". A tego się nie da długo utrzymać. Mieszkam w centrum dużego miasta (Kraków) i coraz częsciej widzę na ulicach, że ludzie zaczynają ostentacyjnie olewać te wszystkie "zakazy". Takie postawy na pewno będą się upowszechniać, a do sierpnia mogą stać się dominujące. Wtedy albo PiS może przegrać (choć rzeczywiscie nie ma z kim), albo do wyborów pójdzie 20% - więc tak, jak obecnie. PiS nie ma teraz dobrego wyjścia. Ale sam sobie jest winien, bo po pierwsze rozpętał to wszystko ponad wszelką miarę, a po drugie nie znalazł sie tam nikt, kto by tego całego zajoba radykalnie zatrzymal w czasie, kiedy to było najlepiej zrobić (tydzien-dwa tygodnie temu). W sumie niestety czarno to widzę. Obym się pomylił.

 11. Strony