Facet, który chodzi boso pokazał gołą dupę wszelkiej przyzwoitości i nie on jeden

Prześlij dalej:

Zanim Wojciech Cejrowski zbłaźnił się i obnażył ostatecznie w głośnej sprawie z bojkotem Empiku, wielu ludzi zarzucało mi co najmniej „czepienie się”, ale tak naprawdę zawiść i „frustrację”. Ostatnie dni przyniosły potwierdzenie mojej diagnozy, która jest banalna z jednej strony, ale wymaga odrobiny asertywności z drugiej. Przypomnę na jakiej podstawie stwierdziłem, że pajacujący Cejrowski jest wychowankiem RPIII trzymanym na krótkiej smyczy. We wszystkich wątpliwych przypadkach zawsze warto sobie zadać pytanie rozstrzygające: „Jak to możliwe, że wielcy kontestatorzy nie schodzą z łamów, ekranów i wielomilionowych premii za swoje występy?”. Cejrowski jest jednym z liderów sprzedaży książek, zarobił na tym biznesie grubo ponad milion złotych, o czym zapewne mało kto wie. Prócz pytań rozstrzygających można postawić pytanie rozsądne. A co to za grzech zarobić na książce? Absolutnie żaden, powiem więcej, książek Cejrowskiego nie czytałem, ale jego reportaże z podróży były bardzo interesujące i rzekłbym nawet, że nafaszerowane erudycją. Podejrzewam, że w książkach nie zszedł dramatycznie ze swojego więcej niż przyzwoitego poziomu wiedzy, w związku z tym nie stawiam Cejrowskiemu zarzutu produkowania chłamu. Problem tkwi w zupełnie innym miejscu. Otóż między bajki wciskam wszystkie rzewne opowieści, które oddzielają talenty od realiów. Nie ma, nie było i długo nie będzie geniusza w RP III, któremu jakakolwiek TV, wydawnictwo, czy gazeta podpisze kontrakt na miliony złotych, jeśli geniusz stanowi realne zagrożenie dla utrwalonej patologii. Koniec i kropka. Czasami zdarza się tak, że książka, czy inne dzieło robi furorę startując z niszy i wtedy korporacje RP III włączają się do biznesu, bo głupie nie są, skoro daje się zarobić, to się zarabia. Jednak nigdy nie ma tak, że zbuntowany geniusz puka do TVN, Empiku, czy GW, a tam witają go z otwartymi rekami i podkładają umowy opiewające na miliony złotych.

Czy to Cejrowski, czy JKM, czy Hołownia, a i nie wyłączając Terlikowskiego, wszyscy są buntownikami pod kontrolą i spełniają kilka pożytecznych funkcji. Przede wszystkich są chodzącą kupą śmiechu z ideałów, które „reprezentują”. Gdybym chciał ośmieszyć katolicyzm, puściłbym do boju Cejrowskiego „disco polo” i fundamentalistę Terlikowskiego. Jest rzeczą oczywistą, że serwowany przez takich radykałów przekaz dotrze do góra 3% ludności i w dodatku będą to odbiorcy mniej lotni od nadawców. Po wtóre kontrolowanie radykałów i za ich zgodą prezentowanie jako oszołomów, daje poczucie bezpieczeństwa. Co mogą złego/dobrego uczynić doktrynerzy ośmieszający doktrynę, którzy w dodatku biorą za to ciężkie pieniądze albo błyszczą w świetle kamer? Po trzecie… mamy wolność, nie żadną cenzurę. Patrzcie i podziwiajcie, każdy wariat w RP III ma głos i gada, co mu się podoba. W końcu po czwarte. Na wolnym rynku poradzi sobie wyznawca szatana i Boga, reszta to sfrustrowani wariaci, bez talentu i z samymi pretensjami. Tylko dla tych czterech zysków warto wypromować paru usłużnych „kontestatorów” i dodać jeszcze „po piąte”. Biedota się cieszy pod niebiosa, że ma „swoich” przedstawicieli. I tak to działa bez zakłóceń, aż do chwili gdy, któremuś z oswojonych zaczyna odbijać.

Dokładnie tak się stało z Cejrowskim i Empikiem. Żałosny typ wyciągnął z Empiku setki tysięcy złotych, na spotkania autorskie chodzi do galerii handlowych i nagle z przepychu i pychy mu odbija. Rzucił się i pokąsał rękę, która z pańskiego stołu nie takie znowu ochłapy podrzuca. Minęło parę dni „buntu” i w końcu poirytowany prezes Empiku napisał do bosego i świecącego gołą dupą Wojtka. Inteligentnie to zrobił, dając miedzy wierszami do zrozumienia, że pajacujący Wojtek łamie zapisy umowy, a to przy dobrym „papudze” będzie kosztować najmniej połowę zysków ze sprzedaży książek podróżniczych. W odpowiedzi Wojtek z gołą dupą wytarł sobie buzię Panem Bogiem i chrześcijańskimi wartościami, w sposób merkantylnie prymitywny, wykorzystując świąteczny czas bredził o przebaczeniu i nastrojowej choince. Wszystko wróciło na swoje miejsce i za chwilę Cejrowski znów powie głośne zdanie pod publiczkę, która Cejrowskiemu zapomni nie tyle blamaż, co pełną demaskację. Smutno się takie teksty pisze, ale gdyby ktoś chciał wiedzieć, jak RP III traktuje rzeczywistych buntowników, to polecam przyjrzeć się losom: Roberta Tekieli, Janusza Rewińskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Jerzego Zelnika. Nie grają w reklamach, nie mają promocji w Empikach, nie otrzymują listów od znanych prezesów i taka jest cena braku pokory.

53014 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

45 (liczba komentarzy)

 1. z tymi ludźmi system się nie obchodzi delikatnie. Zelnika lubię - czasami go widuję w TVTrwam.

  A taki Ziemkiewicz już - o, to jest moim skromnym zdaniem nowy Michnik.

 2. ale coś w tym jest. Terlikowski - taka odmiana Hołowni - zastapił  naczelnego w TV Republika, Pana Bronisława Wildsteina. Do dziś trudno jest mi zrozumieć tę decyzję. Ale widać, że otworzyło to bogaty worek ze zleceniami reklamowymi różnnych krajowych czeboli.       

 3. jak bym był szefem TV Republika też bym Pana Bronisława W. wywalił, ta telewizja jest nudna, same gadające głowy. Pozatym kupiłem ich abonament przez internet, i co? działa beznadziejnie, a przynajmniej działało beznadziejnie i przestałem oglądać. Widzenie wszędzie spisków to nie jest droga, bo żeby coś się sprzedało musi jeszcze być dobre!

 4. Skoro to głównie gadające głowy, to obraz nie jest potrzebny i można stację potraktować jak radio -- darmowe audio: http://telewizj....

 5. Czy to warte było tego napisania...
  Wychodek (WC) służy jednakowo wszystkim.

 6. avatar

  gorzej bedzie jak pojdzie sie wyspowiadac do wyborczej jak swego czasu zrobil to mecenas zwany koniem..a on mi niestety baaardzo imponowal..ale kontrakt to kontrakt..a w przypadku procesu ksiazki poszly by do wodnego mlyna...

 7. Chrześcijańscy fundamentaliści, a "Robert Tekieli, Janusz Rewiński, Wojciech Reszczyński, Jerzy Zelnik" będą prezesami.

 8. avatar

  Pogubiłem się i nie wiem gdzie szukać wektora sarkazmu. Że będzie odbicie? Czy, że wymienieni robią dla islamu?

 9. albo o jedna seta za daleko.

 10. Rzeczywiście tak to wygląda. jednak nie rozgryzłem fenomenu Cejrowskiego. Na pewno jego i tych podobnych łączy to że są dobrymi pajacami i szołmenami gwarantującymi ciągłe jaja jak berety, alt musi być coś jeszcze, nie wiem co.
  Cejrowski zaistniał dzięk swoimi tacie, ktory załatwił mu program w TV i prowadzenie imprez country.
  Potem zaczał pisać ciekawe ksiązki podrożnicze. Czy tato dał na bilety - nie wiadomo.Zadnej nie kupiłem, bo były drogie, co najmniej po 60 sztuka.
  Zawsze pilnował aby jego dochody zostały tajemnicą co do źródeł i wysokości.
  Aha, jest członkiem niesłychanie elitarnego, angielskiego towarzystwa, do ktorego praktycznie nie przyjmują obcych, a Polaków szczególnie.
  Czyli dla kogoś pracuje?

 11. i się zerzygałem. To z niemocy.
  Nawet tutaj nie mogę napisać wszystkiego.

 12. i tyle w temacie WC.
  Jakiś czas temu żarł się z sopockim magistratem, bo miał stoisko inne w kolorystyce, niż sąsiadujące kramiki. Karnowski przed nim nie klęknął.
  http://natemat....
  Ale Szczurek tak...

 13. Jego blog znajduję się pod adresem:
   http://www.remuszko.pl/blog.php/

 14. WC jest z pewnoscia wykreowanym bytem. Nigdy sie nie przyznal, ze jego ojciec byl menadzerem ( w komunie?!! menadzer?!!) Pagartu, ktory z powodu czestych wyjazdow roznych klezmerow na zagraniczne fuchy, byl bardzo nasycony kadrowymi pracownikami i kapusiami SB. Opowiesci WC jak to chlopak z malej wioski z Kociewia, dzieki swojej pracowitosci i licznym talentom, podbil swiat i zarobil miliony, mozna postawic na polce obok bajek Owsiaka. System wyprodukowal wiele takich wentyli i wszelkiej masci "buntownikow", zeby zapelnic wszelkie nisze. Terlikowski to taki sam kontestator ze stajni wujka Kiszczaka. O prawdziwych buntownikach nikt nigdy nie uslyszy, chyba, ze ktos studiuje nekrologi...

 15. I to jest clou dzisiejszego felietonu.

 16. PO JO, MK ruszył patykiem następne GW-no - WC.

  P.S. ale uwaga, wc jest bardziej wy-szczekane.

 17. buntownik.

 18.  Polska Bosonoga Contessa?

 19. Cejrowskiego jest podobny do numeru Cenckiewicza, który w okresie obchodów wybuchu Powstania Warszawiego wycelował w Kieżuna.

 20. Dosyć. Spuśćmy wodę, bo śmierdzi.

 21. avatar

  Dzisiejsza GW, piórem Ewy Siedleckiej.  „Pogorszyła się nasza opinia o organizacjach dobroczynnych. Aż 44 % pytanych uważa, że marnują one część pieniędzy, które dostają, a 48% - że dochodzi w nich do nadużyć i prywaty.”
  „ Prawdopodobnie przyczyniły się do tego nagłośnione w 2013 roku fakty związane ze zdobywaniem pieniędzy przez fundację Maciuś (…..) skandal z defraudacją pieniędzy przez szefa Kid Protect (młody Śpiewak). A także głośne na początku 2014 r. ataki na rozliczenia twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka pomiędzy trzema jego fundacjami i firmą”
  To dosłowne cytaty. 

 22. avatar

  Śledzę każdy ruch "filantropa", ale tego tekstu nie znalazłem. Jest jakiś link?

 23. avatar

 24. avatar

  Dziękuję, już dotarłem. Rzeczywiście bardzo odważne badania, chyba się sprawdza moja prognoza - zwijają tę blagę, po cichu i nikomu nie robiąc krzywdy, ale zwijają.

 25. wpadną na to, że WOŚP, jako organizacja pożytku publicznego, poprzez odmowę ujawnienia finansów powinna być skreślona z rejestru?

 26. avatar

  Znajome schronisko dla psów, które wspieram, zostało założone przez właścicielkę na jej prywatnej działce 20 lat temu. Przed kilku laty w sąsiedztwie postawiono osiedle mieszkaniowe i domy stoją za blisko płotu schroniska. Więc jest teraz nagonka dzielnicy, weterynarza urzędu skarbowego, sanepidu i kogo się da, żeby schronisko zostało zlikwidowane.

 27. "Roberta Tekieli, Janusza Rewińskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Jerzego Zelnika. Nie grają w reklamach, nie mają promocji w Empikach, nie otrzymują listów od znanych prezesów i taka jest cena braku pokory."

  Znowu, znowu, Tekieli cznia na Empik, on już miał swoje pięć minut ... pierwszy byś zrobił z niego wariata na łamach tego bloga jakbyś poczytał dokładnie czym on się teraz zajmuje ... też mi porównanie 
  Tekieli w bestsellerach empiku, uhaha ... koło wielkiej księgi cipek ...
  Rewiński z Zelnikiem, no fakt, może o polskich żydobójcach nie chcą robić filmów ...
  Reszczyński to zdaje się dość dawno mówił co myśli ...
  Reasumując: da się ich przetłumaczyć i wypromować w innych językach? 
  A figa! Może Tekielego Watykan ...

  "puściłbym do boju Cejrowskiego „disco polo” i fundamentalistę Terlikowskiego."
  o hihi, tego co jak mu plują w twarz to wyciąga chusteczkę z monogramem Ojca Świętego?
  Taaa ... 

 28. avatar

  Nie rozumiem tego komentarza.

 29. a pozniej obnazyc niekonsekwencje.

  jak dla mnie Cejrowski wykreowal sobie tani marketing handlowy (wspolczesny marketing jest straszna tandeta), za jednym zamachem chwalac sie ile przez empik przepchnal makulatury, widac ostatni egzemplarz utknal, i brakowalo kilku tysiecy sztuk do "dzwonka" - wiec sobie jaja porobil z aborcji i z dotychczasowych czytelnikow.

  Czy sie odbije na spadku sprzedazy??? - mysle ze nie, ale zmieni sie klientela, zaczna to czytac towarzysze i towarzyszki Lemingi (a moze Lemingi juz jest bezplciowe, czyli genderowe... ?). jeden pies, nie bede podejmowal walki z gramatyka.

 30. avatar

 31. Strony