Dziad i baba, czyli Kamiński i Kopacz powrozem szyci, a puentą Beata Szydło

Prześlij dalej:

Nafaszerowałem tytuł porzekadłami i frazeologią, ale tak jakoś samo wyszło. Przyglądam się z uwagą kampanii PO, chociaż wiele zdrowia mnie to kosztuje, i przy uważnej obserwacji widać pewien paradoks. Bardzo często porównuje się propagandę Kopacz do propagandy Tuska i jednocześnie podkreśla, że Tuska grał o kilka klas wyżej. Na pewno? Sam dałem się wciągnąć w tę pułapkę, ale chyba mnie olśniło i zobaczyłem, że propaganda jest jedna, co zresztą wynika z jej natury. W ramach jednej propagandy istnieje jednak kilka zmiennych, które decydują o jej wymiarze. Wybrałem trzy, w moim przekonaniu najbardziej istotne. Pierwszą zmienną jest cel i tutaj nie może być mowy o żadnych różnicach, Tusk i Kopacz wszystkie swoje działania podporządkowali utrzymaniu patologii, z czego żyją kliki RP III. Druga cecha propagandy to technika. Nie widzę żadnej różnic w metodologii ogłupiania mas, oboje jadą na tym samym nudnym patencie – strasznie. W skład straszenia wchodzi nie tylko PiS, Kaczyński i Macierewicz, ale ogólna histeria, która sprowadza się do wskazywania światowych i lokalnych zagrożeń. Jeśli zabraknie PO w Polsce będzie wojna, jak na Ukrainie, jeśli PO przegra wybory staniemy się drugą Grecją itd. itp. No i trzecia zmienna, którą jest wykonanie, czyli jedyna, ale kluczowa różnica między Tuskiem i Kopacz. Donald wszystkie irracjonalne wizje przedstawiał sprawnie, innymi słowy łgał jak z nut i dodawał coś od siebie. Przytoczę parę przykładów, żeby uwypuklić w czym rzecz. Gdy w mediach istniała tylko Ukraina słyszeliśmy, że „dzieci mogą we wrześniu nie pójść do szkoły”. Ta propagandowa groźba nie była dosłowną zapowiedzią wojny, ale działała na wyobraźnię.

Identyczny zabieg zastosował Tusk w „scenariuszu pisanym innym alfabetem”. Dziennikarze i większość odbiorców tych bredni natychmiast skojarzyli „inny alfabet” z ruską cyrylicą. Tak kłamał i uprawiał propagandę Donald Tusk. Co robi Ewa Kopacz? W dwóch pierwszych punktach dokładnie to samo, ale wszystko się sypie z powodu punktu trzeciego. Najprościej całą winę przypisać topornej medialnie wykonawczyni, ale jej wina jest połowiczna. Rzeczywiście występy koleżanki Tuska są tak wiarygodne i mają w sobie tyle polotu, ile ma promocja kaszanki w „Biedronce”, jednak istnieje też podobieństwo między propagandzistami PO, bo ani Tusk, ani Kopacz nie wypowiadali swoich kwestii spontanicznie, tylko według rozpisanej roli. Donaldowi skrypty pisał cyniczny, zimny i wyrachowany Ostachowicz, Ewce monologi i dowcipy pisze kabotyn Kamiński. On nie udaje, ale szczerze nienawidzi Kaczyńskiego i dodatkowo jako neofita walczy o utrzymanie pozycji w PO. Efekt musiał być taki, jak go widzimy. Kopacz swoim płaczliwym głosem doskonale ilustruje fobie i kabotynizm Kamińskiego, skądinąd odrażającego typa, i tutaj tkwi nieuchronna kompromitacja. Propaganda ma siłę i pełni swoją rolę dopóki nie zostanie zdemaskowana. Cały dowcip polega na tym, żeby ludzie nie mieli pojęcia w jaki sposób ich się oszukuje. Kopacz z Kamińskim szyją powrozem, wystarczy się przyjrzeć najnowszemu straszakowi” „przyjdzie PiS, będzie w Polsce druga Grecja”. Najmniejszej aluzji, zero finezji, żadnych podtekstów i wszystko zastąpione neoficka nienawiścią Kamińskiego, której dopełnieniem jest rozedrgana Kopacz.

Strony

29104 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

27 (liczba komentarzy)

 1. Używanie zwrotu "naród śląski" jesz szkodliwe dla Polski. Każda wypowiedź publiczna kształtuje "opinię publiczną", zatem każda wypowiedź powinna być propolska. PiS powinien kształcić społeczeństwo, a nie tylko z nim rozmawiać - "budować" mandat do rządzenia, a nie tylko go zdobywać.

 2. Ślązacy to jest naród konkretny. Poprawcie ale nie zdaje mi się by było słowo o narodzie śląskim.
  Ze słownika:
  naród

  1. «ogół mieszkańców pewnego terytorium mówiących jednym językiem, związanych wspólną przeszłością oraz kulturą, mających wspólne interesy polityczne i gospodarcze»
  2. daw. «duża grupa ludzi»
   

 3. Zgadzam się. Można to rozumieć jako archaizm.

 4. Kneziu Dreptaku jest puenta o braku puenty:
  Na tym się kończy ballada,
  wszystko już w pień wycięte,
  przepraszam, lecz w tym miejscu
  dodać należy puente.
  Lecz puenty nie będzie
  i czekać jej na próżno,
  bo kneź w krwawym zapędzie
  wziął i puentę też uciął.
  Jak zwykle Polsat News 2 nie zawiódł i tylko ciut dłużej transmitowała TV Republika. Ja przeoczyłem ten fragment, dopiero kiedy Szydło się poprawiła wyczaiłem, że coś tam palnęła. Ale ona to mówiła "z głowy" mając przed sobą zaledwie konspekt.
  Myślę, że o wiele większe wrażenie zrobiło wyłożenie kart/pieniędzy na stół. Teraz tam na Czerskiej siedzą z liczydłami i kombinują, jak tu wyśmiać propozycje PiS-u/Zjednoczonej Prawicy.
  Przez media toczy się obecnie dyskusja o domowych budżetach Kopacz i Szydło. Ta pierwsza ma 400 tys. długów, ta druga nie ma żadnych. Niby mała rzecz, ale robi wrażenie. Drugą Grecję, to ma Kłapaczowa we własnym domu.

 5. Te agitacje na Śląsku są bezużyteczne bo "naród śląski" wyczuwa nosem która partia ma woń niemiecko-europejską (do wydzielania takowej sam się poczuwa), a która niestety jest bezwonna. Żaden program ich nie zmyli, a zawracanie im głowy Polską dodatkowo ich denerwuje.
  Nawet gdy PiS im obieca zamknięcie meczących kopalń i dożywotne odprawy to nic nie zyska.
  Zagłosują nosem.

 6. avatar

  Niekoniecznie. PiS na Śląsku już parę razy wygrał, choćby Piecha. Z tym Śląskiem to jest prawdziwa bieda, z jednej strony RAŚ z drugiej Korfanty. Piłsudski gardził Śląskiem, Kaczor też nie przepada, ale stara się Korfantym zabić RAŚ. W każdym razie sam się łapię, że za często używam szyldu partyjnego PiS, ale to taki skrót myślowy. Na usprawiedliwienie ma tylko i aż to, że czas na realizm, bo tylko tak można wyjść z gówna, które zalewa nam uszy.

 7. avatar

  niemiecko-europejską.
  a gdzie to na śląsku macie "naród śląski"?
  Tam jest kieleckie, następnie kieleckie i kieleckie.Dalej trochę żydów którzy ryjąc próbują (jak to ta parszywa rasa) skłócić ze sobą wszystkich gojów  i dopiero gdzieś tam na końcu jest paru fanatyków finasowanych przez ziomkostwo ( nie wiadomo kto w ziomkostwie ryje podobnie jak i w Republice Islamskiej).I tak to jest z narodem śląskim a kto zaczął 25 lat temu ryć ano gazeta wyborcza wydanie katowickie.Ruchy z RAŚ rozpoczęły się na początku lat 90-tych.A skąd pochodzi rodzina Gorzelika po kądzieli ano z Łańcuta.Z typowo śląskiego regionu.
  Obiecując mieszkańcom śląska gruszki na wierzbie władze RAŚ oczekują na swoje koryto.
  Wystarczy popatrzyć na gęby czołówki RAŚ i wiadomo kto za czym i o co biega.Mam znajomych ślązaków oni nie palą się do autonomii oni chcą żyć jak normalni ludzie w XXI wieki

 8. avatar

  Z nieprawdopodobnym skupieniem wszystkich swoich zmysłów wysluchalem dziś referatu pretendentki do stanowiska szefowej RM..powiem jedno..jestem zachwycony,baaaaa...pozytywnie wstrząśnięty..ale...czy my jesteśmy na to gotowi??bo to że tego referatu sluchano nie tylko w kraju..we wszystkich możliwych kręgach..dużego biznesu też..szefowie zagranicznych banków i dużych koncernów muszą mieć minę faceta ssacego rano podeschniete przez upał plasterki kiszonego ogórka...wiedząc co czeka ich inwestycje mogą być bardzo niemili...a tak a'propos propagandy tuskizmu.. widzę to tak...ukazywanie w ten sposób przez rządowe media emocjonalnej pustki,pustoslowia,do granic wytrzymałości przed całkowitym rozstrojem nerwowym doktorowej1metrszpadla jest ze strony rządowej i popierających go różnego rodzaju grup wsparcia medialnego,służb "różnych"..grup biznesowo-intetesowych jest czysta gra na czas i na to by w ludziach nie wzięły górę "ciemne strony ludzkiej natury"..by nie doszło do kryterium "ulicznego"..jeszcze kilka miesięcy pokazywania doktorowej1metrszpadla jak zapada się w odmetach swojej zdruzgotanej psychiki...będzie budziła tylko politowanie w ludziach..a nikt wówczas nie przypomni sobie,nie będzie chciał o tym pamiętać że jej pamietne wystąpienie w sejmie a'propos dzielnej współpracy polskich i rosyjskich patomorfologow było WIELE!!! WIELE WCZEŚNIEJ GENIALNIE ZAPLANOWANA I ROZPISANA NA NAJMNIEJSZE PODPUNKCIKI ZDRADĄ I ZWYKLYM QRWSTWEM...

 9. Straszenie Grecją może okazać się strzałem do własnej bramki...co będzie jeśli Grecy będą na jesieni poza UE (lub będą na prostej drodze do opuszczenia eurokołchozu) i wcale nie będą tego żałować bo gospodarka zwolniona od balastu długów będzie się rozwijać?

 10. Strony