DR JAROSŁAW SZAREK PREZESEM INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ - SEJM RP LIPIEC 2016 ROKU

Prześlij dalej:

DR JAROSŁAW SZAREK PREZESEM  INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
SEJM RP LIPIEC 2016 ROKU
 
Doktor Jarosław Szarek został wybrany przez Sejm RP na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
W Sejmie dr Szarek zyskał poparcie 256 posłów, przede wszystkim z PiS i Kukiz'15, a przeciw tej kandydaturze głosowało 166 posłów. Przewaga była tak duża, gdyż kandydat na prezesa IPN  został dobrze oceniony nie tylko przez Sejm RP, ale również przez Kolegium IPN.
- Spośród czterech uczestników  biorących udział w konkursie na prezesa IPN
dr Jarosław Szarek zaprezentował się jako kandydat odpowiedzialny, dynamiczny i ideowy, a ponadto wykazał się dobrą znajomością problematyki związanej ze statutową działalnością Instytutu Pamięci Narodowej, trafnie diagnozując jego pozytywy i mankamenty - powiedział przewodniczący Kolegium IPN prof. Jan Draus prezentując kandydaturę dr Jarosława Szarka na prezesa IPN.
W programie wyraźnie wyartykułował  on priorytety swojej przyszłej działalności, kładąc szczególny nacisk na wychowanie patriotyczne, szczególnie młodego pokolenia Polaków. Podczas przesłuchania na licznych przykładach nie tylko wskazał na deficyt edukacji historycznej, ale jednocześnie celnie wytyczył drogę umacniania fundamentów polityki historycznej dla kształtowania tożsamości narodowej.
W tym zakresie dr Jarosław Szarek  wykazał się ogromną wiedzą nie tylko historyczną, ale również społeczną.
Wielokrotnie podkreślił znaczenie IPN  dla zachowania i przekazania przyszłym pokoleniom Polaków naszego dziedzictwa narodowego - powiedział prof. Jan Draus.
- Odpowiadając na liczne pytania nie relatywizował  faktów historycznych, co zaświadcza o ugruntowanej  wiedzy historycznej i umiejętnościach analitycznych - ocenił.
Profesor Jan Draus podkreślił, że członkowie Kolegium pozytywnie przyjęli to, że dr Jarosław Szarek wysoko cenił  dotychczasową działalność prof. Krzysztofa Szwagrzyka w poszukiwaniu pochówków Żołnierzy Wyklętych.  I zapowiedział zdynamizowanie działania tej instytucji.
Prof. Jan Draus zwrócił uwagę, że jednomyślne poparcie Jarosława Szarka przez członków Kolegium IPN świadczy o tym, że "jest on dobrze przygotowany do pełnienia  tej funkcji".
Instytut Pamięci Narodowej ma gigantyczny dorobek i ogromny potencjał, który nie jest w pełni wykorzystany.
Jego uruchomienie wymaga odbiurokratyzowania - powiedział na posiedzeniu  komisji sprawiedliwości dr Jarosław Szarek. Zapowiedział, że Instytut powinien wzmocnić edukację historyczną w Polsce.
- Wydaje się, iż nade wszystko będzie to polityka patriotyczna, biorąca za podstawę umiłowanie własnej ojczyzny, a nie kosmopolityczna. Pamiętajmy, iż takie momenty się od czasu do czasu zdarzały - ocenia zapowiedzi dr Jarosława Szarka były członek Kolegium IPN prof. Mieczysław Ryba.
- Jego wypowiedzi jasno wskazują, że nie jest to człowiek, który chciałby ulegać pewnym trendom, czy ideologiom wewnętrznym - podkreślił prof. Mieczysław Ryba.
Kandydaturze dr Jarosława  Szarka sprzeciwili się posłowie opozycji.

Strony

2908 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Aleszumm

Autor artykułu: Aleszumm