• Autor: Bart Dodany: 4 godziny 8 minut temu

  @Lokalny

  Dobrze zarabiający przedsiębiorca czasami zapłaci składki ZUS mniejsze od swojego pracownika (nieźle zarabiającego), ale to tylko dlatego, że pracownikowi składki nalicza się proporcjonalnie do zarobków, a przedsiębiorca ma stałą składkę. Może ją zmienić (podwyższyć) jeśli chce, czyli może dobrowolnie zadeklarować wyższą kwotę składki emerytalnej, co przełoży się na odpowiednio wyższą emeryturę. To jest wolna wola przedsiębiorcy. Taka sytuacja prawna ma swoje plusy i minusy. Plus: wybierając najniższą składkę na ZUS, dzisiaj więcej zostaje w kieszeni; minus: emerytura przędsiębiorcy będzie niewysoka. Przedsiębiorca ma prawo to zmienić jeśli zechce, ale większość nie chce, nawet jak zarabia 40 tys. miesięcznie.

   

 • Autor: Miki04 Dodany: 5 godzin 9 sekund temu

  Wielgucki- Wuju Sromotniku (nie jesteś zwolennikiem LGTB, więc nie podszywaj się pod kobiece Logo _ "Matka Kurka") - przykro to pisać, ale jesteś tępym, bezkrytycznym fanatykiem, tego prożydowskiego PiSu! Jeśli jesteś jednak polskim patriotą, to napisz coś z sensem, np. o Ruchu Narodowym! Przy okazji: masz konto w tym samym, niemieckim banku, co to ścierwo Owsiak! Taki z Ciebie gieroj??? 

 • Autor: Miki04 Dodany: 5 godzin 16 minut temu

  Lista nieudaczników- beznadziejnych gamoni, których ten wspólczesny "Nikodem Dyzma", czyli jJarosław K. wypromował jest porażająca!!! Tylko że ten powieściowy Nikodem D.  przynajmniej miał charakter!  A tutaj, ten tchórzliwy ćwok i krętacz (447), nie mający pojęcia ani o ekonomii ani  o współczesnej polityce, ten poroniony klon Gomółki z całym szacunkiem dla tego drugiego, wymyślił sobie, że będzie wodzem jak Piłsudski (to odrażająca kanalia- jeden był agentem niemieckim a ten jest popychadłem żydowskim)!  Gotuje nas, Polaków, jak tę przysłowiową żabę! 

 • Autor: wrednick Dodany: 6 godzin 28 minut temu

  Wydaje mi się, że sensowne by było pozostawienie limitu 30-krotności dla składek rentowych i emerytalnych (skoro i tak większych emerytur za jeszcze większe składki się nie dostanie), natomiast dla całej reszty, czyli składek zdrowotnych, chorobowych, FGŚP, etc. limit x30 płacenia składek powinien być zniesiony (czyli te składki płacone powinny być od całych dochodów). A może tak jest w tej chwili? Nie siedzę w tym mocno.

 • Autor: pro100 Dodany: 10 godzin 26 minut temu

  Z drugiej strony aż "miło" patrzeć jak jak natolin z puławami (chamy z żydami dla dosadnych) sobie z dziubków jedzą https://wpolityce.pl/polityka/472862-co-sie-dzieje-poslanka-lewicy-szefowa-komisji-rodziny Przyszłe sojusze pod wkurwiony naród?

 • Autor: Lokalny Dodany: 10 godzin 41 minut temu

  w pewnym  stopniu wysokośc emerytury zależy od tego ilu jest pracujących na jedengo emeryta

  czyli od bezrobocia, demografi/imigracji zarobkowej

  a my mamy do czynienia z bardzo negatywnym zjawiskiem: powszechnym zatrudnianiem "bez papierów" ukraińców i innych pracownikach ze wschodu, czyli nie plącących podatku + ZUS

  w budowlance to jest powszechna praktyka, na kazdej budowie jest masa pracownikw ze wschodu

  powszechna praktyka w rolnictwie, ogrodnictwie

  przetwórstwie ? gastronomii?

  " Zatrudniał nielegalnie niemal 90 obcokrajowców. "Pracodawca został ukarany karą grzywny w wysokości 20 tys. zł" -> https://epoznan...

  nawet wczoraj było w Polsacie cyt "ukraińcy którzy mieli podjąć zatrudnienie" -> czytaj wykonywali prace bez umowy

 • Autor: Lokalny Dodany: 11 godzin 4 minuty temu

  "30-krotny ZUS. Plan jest taki, PiS wrzuci to do sejmu, "Lewica" bedzie (  ... ) @Jaroslaw_Gowin zostaje jak Himilsbach z angielskim. Tak się robi politykę."

  jest jeszcze taka "opcja": Gowin albo ktos od niego "wynegocjuje"ze bedzie "tylko" 36-kotność, 40-kotność... czy inna "xx--kotność"

 • Autor: Lukrecja Dodany: 11 godzin 57 minut temu

  Tak. tylko termin 15 dzień miesiąca

  wynagrodzenie można sobie wyliczyc na stronie np. kalkulator wynagrodzeń

  https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-wynagrodzen,12.html

  przy 4000 brutto wychodzi

  wynagrodzenie brutto:

  4.000,00 zł

  kwota zmniejszająca podatek:

  przysługuje

  składka emerytalna: (9.76%)

  390,40 zł

  składka rentowa: (1.5%)

  60,00 zł

  składka chorobowa: (2.45%)

  98,00 zł

  składki na ubezpieczenia społeczne:

  548,40 zł

  podstawa wymiaru składki zdrowotnej:

  3.451,60 zł

  składka na ubezpieczenie zdrowotne: (9%)

  310,64 zł

  składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu: (7.75%)

  267,50 zł

  koszty uzyskania przychodu:

  111,25 zł

  podstawa obliczenia zaliczki:

  3.340,00 zł

  zaliczka na podatek: (18%)

  554,87 zł

  zaliczka do urzędu skarbowego:

  287,00 zł

  wynagrodzenie netto:

  2.853,96 zł

  należy jeszcze pamiętać o składkach wpłacznych przez pracodawcę. To jest także koszt wynafrodzenia

   

 • Autor: Septimus Dodany: 12 godzin 7 minut temu

  Emeryturę wyliczają w ten sposób, że po podliczeniu "kapitału początkowego" na ktory mają wpływ ww. składki, dzielą ten kapitał przez ilość prognozowanych miesięcy przeżycia emerytki/emeryta. Stąd niższe emerytury Pań przy takim samym kapitale początkowym.

  Ponieważ składki emerytalne potrącane są przed opodatkowaniem, od emerytury pobiera się podatek i fragment "belkowski" składki zdrowotnej w wysokości 1,25% podstawy podatku po odjęciu kosztów uzyskania przychodu. Pozostała część składki zdrowotnej 7,75% nie obciąża podatnika i odejmowana jest od podatku, od niedawna 17%. 

  P.S. Jedno konto składkowe jest ułatwieniem dla płatnika składek, kwota globalna rozliczana jest na składniki na podstawie deklaracji ZUS, którą płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS (preferowane deklaracje elektroniczne) do 25 dnia miesiąca po miesiącu wypłaty. Ta sama data dotyczy też wysyłki składek. 

 • Autor: Lokalny Dodany: 12 godzin 12 minut temu

  muszę  zwrócic uwage ze autor używa określenie "przywilej"

   prawdziwe "przywileje" jeśli chodzi o sprawy "ZUSowskie składki" ->  mają osoby prowadzące działalność... i jeśli sie porozmawia z zdroworozsądkowym człowiekiem -przedsiębiorcom- to sam na to wskaże ze on zarabiając rocznie np 120 000, 160 000, czy  wiecej....  płaci śmiesznie niskie składki na Emeryturę  ("mój pracownik zarabia brutto 4800/mies, ja zarabiam średnio 14000zł/mies a pracownik ma wyższą składkę niż ja")

  / zaznaczam ze mnie "sprawa 30-krotności" nie dotyczy/

  ps. PIS Absolutnie niech NIE wprowadza podwyżek akcyzy bo to jest to co ludzi NAJ bardziej wkurwia, "znowu nas doją"

  jak juz muszą to niech wprowadzą ten podatek handlowy od GIGANTÓW rynku handlu, ten o który była walka w UE ( jest jeszcze ten podatek który wymyśliła (wypatrzyła) Emilewicz, na czym ma polegać i czy to dobry pomysł -to- nie wiem)

  JUŻ teraz cena paczki papierosów to są same podatki, to jest po prostu absordalne! absolutne  sie nie zgadzam zeby jeszcze "dokładać", natomiast alkohol jest mi to obojetne no chyba ze faktycznie miał by to byc jakaś drakońska podwyżka, chociaż  z drugiej strony wiele osób twierdzi ze w Polsce są drogie Wina