Czy Bitcoin to pieniądz?

Prześlij dalej:

Czy Bitcoin to pieniądz? 

Bez oglądania się na market-makerów, bez pytania autorytetów, podskórnie wręcz możemy wyczuć jakie cechy powinien mieć pieniądz by być powszechnie akceptowany jako środek płatniczy. 

1. Powinien być trwały i łatwy w użyciu - oczywiście przy zachowaniu sensownych kosztów produkcji. Jako środek tezauryzacji musi być odporny na upływ czasu. 

2. Powszechnie akceptowany – ta cecha, (powszechność) tak naprawdę, decyduje o wartości pieniądza. 

3. Autentyczny (niemożliwy do podrobienia). 

4. Podzielny i przenośny (by łatwo mógł pełnić funkcję płatniczą).  

Spełnienie tych wszystkich wymagań umożliwia użycie pieniądza jako narzędzia wymiany usług i dóbr, ich wyceny oraz gromadzenia i przechowywania kapitału. 

  Złoto 

Jest jednym z najstarszych materiałów, który nadawał (i nadal się nadaje) by spełniać funkcje pieniądza. Skutkiem wprowadzenia fiat money nie jest powszechnie akceptowane jako środek płatniczy, do 1971 roku (teoretycznie) waluty miały parytet złota ale system monetarny ustanowiony w Bretton Woods się załamał na skutek beztroskiego i nieodpowiedzialnego drukowania tzw. pustego pieniądza. 

Układ z Bretton Woods nakładał obowiązek utrzymywania rezerw w złocie dla każdego banku centralnego, czyli teoretycznie Kowalski (lub Smith) mógł w dowolnej chwili zażądać wymiany swoich dolarów/funtów/franków na kruszec. Pożytek dla obywatela oczywiście byłby z tego żaden, ale takie ograniczenie nie pozwalało drukować pieniędzy w dowolnej ilości - by wydrukować dolara najpierw trzeba było (przynajmniej teoretycznie) kupić jego równowartość w złocie. 

Banki centralne zobowiązały się do utrzymywania kursów wymiany w zakresie +/- 1%. 

W Bretton Woods powołano do życia MFW, który kompromituje się do dzisiaj. 

Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do upadku ekonomii jaką znaliśmy. Jedną z przyczyn tego upadku jest prosty i niepodważalny fakt: złota nie można wydrukować. 

  Teoria i praktyka 

Niestety, ignorancja intelektualna polityków, ich braki w edukacji oraz chęć oszukania politycznych konkurentów, stworzyły w ten sposób system, który nie mógł dobrze funkcjonować i był skazany na porażkę. 

Dla każdej gospodarki (państwa), w dużym uproszczeniu, suma pieniądza cyrkulującego jest równa sumie dostępnych na rynku dóbr i usług. Żaden polityk tego nie zmieni, żaden dekret ani ustawa. 

      (Usługi + towary) = siła nabywcza pieniądza w obiegu 

Równość ta jest w normalnych warunkach rynkowych dynamiczna, tzn. lewa strona rośnie a prawa podąża za nią. Ponieważ nie drukujemy pieniędzy to wartość jednostki monetarnej musi rosnąć w czasie (deflacja). 

  Hipoteza I (teoretycznie - praktyka) 

Niestety, politycy założyli, naiwnie jak przedszkolacy, że lewa strona tego równania jest stała. Ponieważ jednak, tak nie jest (ludzie produkują towary, świadczą usługi) a bank centralny nie drukuje pieniędzy mamy deflację. Sytuacja trudna do zaobserwowania w rzeczywistości, głównie dlatego, że częściej spotykamy sytuację opisaną jako:  

  Hipoteza II (praktycznie - praktyka) 

Strony

16206 liczba odsłon

Autor artykułu: YarekQ

6 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Czy Bitcoinem można płacić podatki? :)

 2. Nie sądzę...ale zupełnie uzasadniona jest hipoteza, że za kilka lat będzie można, później prawdopodobnie rządy będą sugerowały, że płacić lepiej bitcoinami. Ot - taka natura pieniądza bez inflacji.

  Niemniej BTC jest wymienialny łatwiej niż w normalnym internetowym kantorze; na PLN, USD, EUR. Czyli wymóg mobilności spełnia, jako środek tezauryzacji tez działa bardzo dobrze.

  https://www.bit...

 3. avatar

  Że zacytuję: "... skreślona jest wschodnia ściana Polski – są tam ludzie tak wyeksploatowani oszustwami przez pokolenia, że nie da się z nimi nawiązać jakiegokolwiek porozumienia"

  Kultura to znaczy uprawa. UPRAWA, gdyby ktoś nie zajarzył. Znaczy, jakieś ktosie  uprawiały, uprawiają i dalej chcą uprawiać. 

  :)

 4. dobre pytanie...do płacenia podatków Bitcoin jest tak samo użyteczny jak złoto

 5. Z tym ze BTC uzywa sie takze a moze nawet przede wszystkim do obslugi platnosci na tzw darkmarketach co powoduje pewne "niedogodnosci":

  1. BTC przechodza przez tzw. pralnie (jakos trzeba je wpuscic do normalnego obiegu=zamienic na inna walute)

  2. mafia obslugujaca pralnie robi przekrety i z kasa po prostu znika co powoduje nie tylko spadek zaufania do BTC ale i dramatyczne skoki kursu

  3. istnieja tzw. farmy BTC - np Chinczycy buduja potezne farmy gdzie wydobywa sie BTC

  I taka wiadomosc na sam koniec: liczba BTC do wydobycia jest skonczona co nie jest bez znaczenia.

 6. avatar

  Artykuł zawiera SAME BŁĘDY !!!

  1. Definicja pieniądza jest błędna. Pieniądz ma przede wszystkim JEDNĄ cechę: musi być ZABEZPIECZONY WARTOŚCIĄ. Jeżeli nie ma wartości, nie jest pieniądzem.

  2. Pieniądz fiducjarny emitownay przez państwo jest zabezpieczony PRAWNIE: podatki w danym państwie można spłacać WYŁĄCZNIE walutą tego państwa. To GWARANTUJE popyt na pieniądz, a tym samym jego wartość.

  3. Bitkojn nie spełnia JEDYNEGO warunku, jaki powinien spełniać pieniądz: otóż bitkojn NIE MA ZABEZPIECZENIA WARTOŚCI. A więc NIE JEST pieniądzem.

  Reszta to NIEISTOTNY BEŁKOT. Technikalia, bez znaczenia dla ISTOTY sprawy.

 7. Strony