Nie ma potrzeby oddzielać serca od rozumu – mit Powstania jest piękny i potrzebny

Prześlij dalej:

Z Powstańcami poszedłbym z ostatnim nabojem do kanałów, ze współczesną „elitą” bałbym się i wstydził wsiąść do pociągu pancernego, żeby nie usłyszeć gdzie jest Wi-Fi i żur z białą kiełbasą. Rozumiem przez serce o co walczyli i za co ginęli najlepsi z najlepszych. Tę legendę trzeba pielęgnować, nie wolno zapomnieć, nie wolno spaskudzić. Powstanie Warszawskie jest symbolem, nie żadnej romantycznej głupoty, ale godności człowieczej w unikalnym wymiarze. Żyć lub umrzeć jak człowiek to banał złożony z kilku czcionek, ale w chwili próby ostateczny test, który zdają nieliczni. Świadomość, że u progu pełni życia, w obronie wszystkiego co najważniejsze, życie można stracić, jest wystarczającym świadectwem dojrzałości, inteligencji i elitarności. Sercem i rozumem każdy Polak powinien dostrzec unikalną wartość. Bez serca i bez rozumu płodzą się profanacje: „kult porażki”, „rozdrapywanie ran”, „martyrologiczna histeria”. W Powstaniu Warszawskim nie zabrakło rozumu, organizacji i rzeczywistej wiary w zwycięstwo, ale serce do walki o wolność musiało przegrać z dwoma tyranami, którzy razem i oddzielnie mordowali Polaków i nadzieję.

Strony

28772 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

36 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Patrząc na nowego Prezydenta śpiewającego z ludźmi piosenki powstańcze na placu Piłsudskiego zaczynam żałować że jego prezydentura może trwać tylko dwie kadencje. Pozdrawiam...

 2. -czyli dawny partyjny agigator pionu propagandy Głównego Zarzadu Politycznego WP z lat 70-tych i znany jako "Ben" w srodowisku "kablowym" w udzielonym wywiadzie dla TVP Warszawa 31.07.2015 o Powstaniu Warszawskim stwiwrdził że Armia Krajowa to była siła ok 350 000 ludzi i gdyby nie powstanie w Warszawie w 44 roku, w którym zginęła ogromna ilośc akowców i przez to została bezpowrotnie stracona karta przetargowa ze Stalinem w sprawie przyszłości Polski - ponieważ Stalin musiałby sie liczyć z tą siłą.Jak było wszyscy wiemy i znamy te kanalie donoszace do UB na akowców po wojnie.

 3. - a konkretnie to chodziło mu o to, że obóz NKWD w Rembertowie ruscy zapełnili by jeszcze bardziej?

 4. Sowieci przeciez uzywali i Lambinowic a i czesci Oswiecimia...
  Rembertow to byla mala czesc tej maszyny zaglady

 5. chodziło mi o powojenne represje wobec AKowców i tę "kartę przetargową" gawędziarza.
  Jestem z Wwy, miałam sąsiadkę, która, jak mówiła, syna straciła w Powstaniu, każdy chylił czoła przed nią. Bo prawdziwi warszawiacy są dumni z Powstania. Parę lat lemu w internecie znalazłam notkę z procesu jej syna, został skazany na śmierć przez "polski" sąd za przynależność do partyzantki WiN. Po prostu wstydziła się mówić prawdę

 6. avatar

  nie  ujęła.
  A  to  zdanie: "że te wszystkie "mądrości" są uczciwe tylko i wyłącznie przy założeniu, że rozmawiamy dziś i z dzisiejszą wiedzą" traktuję  jako  kluczowe. Ono  powinno  też  zaczynać  każdorazową  dyskusję  nad  celowością  PW. W  innym  wypadku  najlepiej  milczeć  i  pochylić  się  z  szacunkiem  nad  heroizmem  i  dramatem  Powstańców  i  mieszkańców  Warszawy.

 7. avatar

  Nasi Przodkowie  Bohaterzy jak nasza  tarcza  obronna współcześnie . Zgadzam  sie .Pamiec  o  Nich trzeba  pielęgnować aby  mieć  skąd  czerpać  siłę.

 8. Nie mogę zasnąć.
  Co czują nasi rodzice?
  Mój Ojciec wzruszył się dziś do łez.

  http://fraszki-...

  • ...  znowu lata po telewizjach ... :)  Przed chwilą zaprezentowała w  ławie polityków taki jak jej sie wydaje " sprytny" argument > porównała Baczyńskiego i Miosza i taki blues , że żeby nie powstanie to Baczyński by żył , pisał , miał dzieci  itd ... W wypowiedziach tego typu mnie poraża całkowity brak sprawców . Po prostu Niemcy  to był jakiś żywioł , który sam z siebie mordował ludzi , należało to przeczekać leżąc plackiem w piwnicy . Ktoś na forach podniósł , że jeśli udzial w powstaniu był niemądry to jaką głupotą było ratowanie żydów ... Ratujący sprowadzał śmierć na siebie i wszystkich wokół . Blues o śmierci najleprzych z najleprzych jest nieszczery . Znikniecie elity dało pole do rozwoju , właśnie takim politykom typu  Mucha  . Pozatym to chyba dobrze , ze Polacy  z bronią w ręku walczą o stolicę swojego państwa . Ci co krytykuja powinni siedzieć cicho ... bo Ci co zgineli nie chcieli by takich adwokatów .

 9. Polecam uwadze wspomienia mieszkańca warszawskiej Pragi:
  http://historia...
  Mój ojciec mieszkał na Pradze przy ulicy Stalowej i bardzo dużo mi opowiadał o tamtych czasach i choć to była Praga to w powstaniu walczył na "starówie" - jak mawiał,  potem kanałami do Śródmiescia i na koniec dwa stalagi koło Drezna. Ciotki syna 12- latka Niemcy zastrzelili jak psa na ulicy Jagielońskiej, brat i bratowa ojca za produkcję amuniji dla AK Niemcy wsadzili do Oświęcimia. Szkoła przy ulicy Skaryszewskiej - też Praga - z tąd Niemcy wywozili ludzi pojmanych w łapankach ulicznych do Oświęcimia. Jak długo można było znosić to totalne upokorzenie i mordowanie niewinnych ludzi przez tych morderców Niemców i każdemu kto mówi że powstanie było niepotrzebne a mówią to ludzie, których rodziny nie były związane z Warszawą i tym piekłem lat okupacji - to ja mówię żeby weszli w  ówczesne połozenie tych ludzi - mój brat, syn tych co za produkcję  amunicji Niemcy wsadzili do Oswięcimia sam na ulicach Warszawy mścił się na niemieckich  żandarmach. Posłuchajcie prof. Kieżuna odnośnie odmowy stawiennictwa 100 000 warszawiaków do budowy umocnień tuż przed wybuchem powstanie i jakie miały być konsekwencje dla mieszkańców.

 10. Strony