Całe moje pokolenie, czyli pocałujcie Nas z tyłu w dniu 4 czerwca

Prześlij dalej:

W 1989 roku miałem 17 lat i całe życie spędziłem w PRL. W 1990 roku zdawałem maturę, na którą w ogóle nie miałem zamiaru się wybierać, poszedłem jednak na ciężkim kacu, a cudu tego dokonała moja Mama. Sam nie pamiętam, co wtedy powiedziała, w każdym razie wstałem i poszedłem bez cienia wiary i stresu. Tematem numer jeden w tamtym czasie była „kuroniówka”. Gdziekolwiek się nie obróciłeś, z kimkolwiek nie rozmawiałeś zawsze temat schodził na „kuroniówkę”. Większość zapewne wie o co i o kogo chodzi, młodszym krótko wyjaśnię, że był taki facet, który się nazywał Jacek Kuroń i co wtorek opowiadał jak przeżyć w nowych czasach. Gotował w telewizorze zupę dla biednych i od jego nazwiska powstała nazwa „kuroniówka”, czyli nędzny zasiłek na poziomie kilograma mirabelek i 10 kg szczawiu. Maturę zdałem bez najmniejszego przygotowania i nawet poszedłem na studia, ale uciekłem po 4 dniach. Swoją drogą studiowałem filologię rosyjską i do dziś nie zapomniałem twarzy wykładowców, jakby się okładki „Prawdy” oglądało, sami aktywiści, panie w złotej biżuterii, panowie w marynarkach bez krawata. Jednym z powodów, dla którego zrezygnowałem ze studiów było masowe bezrobocie. Moje miasteczko przez wiele lat było na pierwszym miejscu pod względem stopy bezrobocia. W rekordowym czasie około 60% mieszkańców nie miało pracy. Rodzice, ale też prawie wszyscy w rodzinie z dnia na dzień przeszli na „kuroniówkę”. Identycznie wyglądała sytuacja prawie wszystkich moich kolegów, nawet dzieci niegdysiejszych szych zapoznały się ze smakiem „kuroniówki”. Zaraz po rezygnacji ze studiów trafiłem do kotłowni, jako pomocnik palacza, praca była sezonowa i pozwalała jakoś przetrwać od zimy do zimy. Trzy albo cztery sezony w ten sposób przepracowałem, potem i to się urwało.

Przełom PRL i RPIII to dla mnie i jak przypuszczam dla sporej części mojego pokolenia jeden wielki bajzel, okres tak ponury, że niejeden z nas grzeszył tęsknotą za PRL. Nie chciało się nic. Nagle z raju, jakim był młodzieńczy bunt przeciw całej rzeczywistości, trafiliśmy do piekła egzystencjalnych wyborów. Marzyliśmy o tym by pisać, tworzyć, robić rzeczy wyjątkowe, tymczasem „przełom” zaproponowała nam marketing z zarządzaniem i sezonową robotę w kotłowni. Kto wtedy miał pojęcie czym jest marketing i jak bardzo ogłupiono ludzi, że po zaliczeniu tej specjalizacji świat stanie otworem. Między koślawe bajki można włożyć możliwości rozwoju, nauki i przedsiębiorczości. Burmistrzem w mojej mieścinie został „złotówa”, pierwsze sklepy zakładali cinkciarze i handlarze ruskim złotem, a pierwsze knajpy lokalne gangi. Zlikwidowane zakłady pracy i to tak perspektywiczne jak jedna z największy w Polsce papierni (wtedy opakowanie i papier szły jak woda) zostały przerobione na kilka lokali, gdzie wzajemnie wyżynali się byli kierownicy, dyrektorzy i syndycy, którzy tam siedzieli od głębokiego PRL. Przez długi czas za jedyny zakład pracy, gdzie ludzie znajdowali zatrudnienie robił były POM. Kupił go Niemiec za psi grosz, tyle samo włożył na farbę i parę paneli aluminiowanych, potem zatrudnił tam Polaków za „kuroniówkę” plus 30%. W takiej nędzy i rozpaczy, w takim syfie rodziła się „wolność” i jak wiadomo tę wolność też nam zawinięto jak gówno w papierek, przy okrągłym stole.

Strony

30500 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

40 (liczba komentarzy)

 1. Wiadro wody, jedna mrówka i wychodzi kuroniówka.

 2. Masa

  Czujesz jak wiruje masa ?

  Jak wirujesz marginesie ?

  Jak wirujesz ty ?

  Bo to nigdy nie wygasa,

  Pierdolony super twist.

  Czujesz jaka to jest kasa?

  Ludu pracujący jesteś kit,

  Czujesz wirującą zgraję ?

  Jak pod nią druga zgraja zgasa ?

  Z masy krytycznej marginesie,

  Gaśniesz i ty,

  Upadł pierdolony mit.

  Czujesz ile w Hłasce masy?

  Ile Hłaski mamy my?

  Czujesz jak z masy co mogła?

  - brzydko powiem-

  przyjebać w ryj.

  Została strużka mgły,

  Czujesz jak ugniata,
  Wirujący określoną byt?

  Czujesz stron zgrzytania?

  Gdy wirowanie ma początek,

  Wielkiej gry ?

  Czujesz wirowanie na baniach ?

  Marginesie konstruktywnych nie tych,

  Czujesz wirowanie ze zdychania?

  Czujesz jak w wała,

  I na masach wyjechali

  Co im w ryj?

  Czujesz konstrukt zajebany?
  Konstrukt co idealistów czeka?
  Konstrukt wirowany,
  Konstrukt pierdolonych cwanych?
  Czujesz marginesie, czujesz
  Czujesz konstruktywnie odwirowanych?
  Czujesz?

  Co im za etos

  jebnąć w ryj!

 3. "miała wolność", co widać na manifestacjach.

  Stuprocentowa moherka - tak, uważam że należy zapełnić kościoły ludźmi, co nie powino być specjalnie trudne. Przez ostatnie 10 lat wierni z kościołów w dużych miastach miastach przeszli duże zmiany, niemniej jest duży problem. Na razie to działa tak, że bardzo dużo ludzi jest w Kościele, ale poza Kościołem, dopiero kiedy wychodzą ostre ataki na Kościół wtedy następuje reakcja obronna. To taka sytuacja patowa, niby michnik wygrał ale jak próbuje pójść do przodu wtedy się cofa. Tylko dla Kościoła to żaden bonus tak naprawdę...

  Trzeba odnowić Jasną Górą, reszta będzie dodana.

 4. Przepraszam przeklinałem,
  Poniosło mnie.
  Hłaski zostało stąd ten ryj
  A i skłonność do anarchii
  Z mlekiem....

  Powstrzymuję więc jebnięcia
  Przepraszam za masę i margines,
  Mam ciepło.
  Zupa jest tłusta,
  Pracy od cholery,
  Demokracja też jest,
  Ta samo co w Ameryce,
  Ale nie taka sama,
  Jak PARTIA KIEDYŚ
  I mam wpływ,
  A to, że jakieś dziwne piekło
  I polityczny syf ?
  No cóż kiedyś słowo się rzekło,
  Wybrało z tamtych ,,Tych’’

  Zatem czasami
  Dobrobyt odbija mi.
  Wszak markety mamy,
  I kredyt linię,
  że nie zdolny ?
  Dla chcącego...
  Więc mam,
  Kapitalizm w cztery litery
  Dla ,,Tych’’ państwowiony
  Dla onych rynkowy,
  Jako zwykło
  Nigdzie poza,
  Obszarem odnowy,
  Puszczoną smych.
  Kaganiec,
  No nie,
  Nie totalitarny,
  Komuno-skarbowy.

 5. Na dźwięk nazwiska,

  Można by im pomnik pierd....ąć w centrum stolicy, pięciopiętrowy kocioł z napisem kuroniówka i z całą plejadą magdalenkowych facjat i nazwisk.

 6. Skąd od zawsze dochodzi światło.

 7. Ziemkiewicz:
  "A ja bym sugerował pomyśleć o następnych wyborach, za z górą trzy lata. Jeśli PiS rozczaruje - gdzie pójdzie wtedy władza? Wróci do ludzi pokroju Schetyny i Petru, do ich sponsorów i wspierających ich układów? Niech Pan Bóg broni. Jedyna nadzieja, że przez te trzy lata wyrośnie poważna, zdolna do naprawy państwa siła polityczna na prawo od PiS."

  Kiedyś nie rozumiałem antypatii Nic(e)ka, Twojej i paru innych do "riserczera", ale wczoraj ręce  opadły mi do piwnicy.
  Wielki RAZ będzie teraz pisał wypracowania grajkowi, który dopiero co zwinął majdan z prawej strony, narobiwszy jeszcze w ostatniej chwili narodowcom pod drzwi...
  Teraz wyjeżdża skubać PiS na innym baranie...
  Ech... szkoda gadać.

 8. Wtedy też pierwszy raz poszedłem świadomie na wybory zagłosować na Lecha Kaczyńskiego i PiS. Raz dałem się oszukać i w drugiej turze oddałem głos na Bolka. Poczytuję to sobie obecnie jako plamę na honorze. Na pocieszenie mogę dodać, że byłem wtedy w zacnym gronie:-(

 9. avatar

  Po prostu:

  pojeb na pojebie pojebem po muniu jebie

  Możliwe, Matka Boska nas broni.
  Z przyzwyczajenia.

 10. avatar

  pismo nosem poczulem wczesniej, kapusiowi Bolkowi nie ufalem od momentu jak pozbyl sie tych ktorzy nie chcieli ugody z komuchami (Andrzej Gwiazda)

  Jak zobaczylem dokad to wszystko zmierza, w czerwcu 1988 wyjechalem z Polski na "wakacje" do Kanady, zaczynalem wszystko od zera.

  Bedac poza krajem tez mozna Polsce i Polakom pomagac.

   

 11. Podaj mi swoją.

 12. w tamtym czasie każdy głosował na bolka Wałęsę tylko, że my wtedy nie wiedzieliśmy, że to jest prawdziwy BOLEK. Zresztą wybór był żaden... 

 13. avatar

  toć już powstał komitet budowy pomnika "prof.Bydłoszewskiego".....lokalizacja?zgadnijcie gdzie?na krakowskim przedmiesciu!!!

 14. avatar

  Dziś mam 46 lat i z małymi wyjątkami przeszedłem taką samą drogę rozpaczy jak autor.
  Konkluzja i wnioski jakie nasuwają się po tych 46-ciu latach z wyjątkiem dwóch, spędzonych na ciężkiej pracy w "Reichu", jest krótka i prosta.
  Nie będzie Polski, nie będzie wolności, suwerenności i dobrobytu bez odpowiedzialności-od przysłowiowego robola i sprzątaczki do samego prezydenta, precz z immunitetami i świętymi krowami.Jeżeli prawo pozwala wsadzać za kradzież kostki masła i jazdę po piwie na rowerze to musi to dotyczyć każdego Polaka, bez żadnego wyjątku to jest klucz i początek wszystkiego to od tego należy zacząć wszystkie inne drogi to lipa.

  Pozdrawiam.

 15. avatar

  :)^:)

 16. Wypetrufikowany na premiera.

  Za ,,Fronda'' .....Dzisiaj jedynym dobrym rozwiązaniem byłyby przyspieszone wybory. Nie chcemy my przyspieszać wyborów, apelujemy do Jarosława Kaczyńskiegoaby – jak to ma w zwyczaju – przyspieszył wybory, bo boję się, że za trzy i pół roku Polski nie poznamy - powiedział Petru podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach.

 17. --------------------

 18. przyspieszonych wyborów. Kaczyński Jarosław drugi raz na ten trick się nie nabierze. 

 19. W każdym mieście można by wydać album fotografii typu "dawniej i dziś" Na jednej stronie fabryki, kina, baseny kąpielowe, a na drugiej obecne ruiny. U mnie to np zdjęcia ruin po fabryce motocykli "Junak", po papierni Skolwin, po hucie Szczecin, po stoczni.
  Chyba skoczę cyknąć fotkę wyjątkowo malowniczej ruiny po jednym z kin.
  To nie znaczy że nic się w Polsce nie buduje. Upiększane są rynki, rosną akwaparki w gminach, wszędzie fontanny podświetlane diodami, banki.
  Kraj pięknieje.
  Obchody 4 czerwca są coraz bledsze, zanikają jak 1 maja.

 20. Podział na partie centrowe, lewicowe i prawicowe, gdzie osią podziału z grubsza jest stosunek do wartości aktualnie uznawanych za tradycyjne, funkcjonuje w rzeczywistości bez względu na Twoje odloty egzystencjalno-odbytowe. Podaj mi argumenty, w oparciu o które piszesz że w Polsce podział wedle tego kryterium nie istnieje, albo skoncz trollowac.

 21. avatar

  eot

 22. Piękne podsumowanie tego "okresu wolności". Dzięki za przypomnienie go.
  Miałem wtedy 30 lat i jak sobie przypomnę te czasy to też rzygam kuroniówką.
  A jak dodać jeszcze Nocną Zmianę z 4 czerwca 1992 roku to mamy kwitesenscję tamtego okresu.

 23. Tak, funkcjonuje.
  Ciao!

 24. avatar

  Że nasze talenty były marnowane. Żaden geniusz się nie przebił, jeśli nie był partyjny. A jak już stał się partyjny, to wchodził w taki tryb, że i tak ginął. Z tego brało się nasze zapóźnienie. Z tego dystans między Polską a „wolnym światem” się pogłębiał.
  Więc ogromnym wysiłkiem wywalczyliśmy ustrój dla lepszych. I wtedy okazało się, ze niestety to my jesteśmy gorsi.
  Nie byliśmy wystarczająco przedsiębiorczy, żeby przejmować prywatyzowane zakłady, nie byliśmy wystarczająco bogaci, aby wygrywać przetargi, nasze oszczędności były przejmowane (rabowane), nasze talenty nadal marnowały się, albo kupowano je za bezcen i zostawaliśmy z niczym.
  Czy istotnie byliśmy gorsi, czy też raczej byliśmy sprzedawani za szklane paciorki przez wybrane przez nas samych ELITY?
  Nie umieliśmy wyłonić ELIT? Czy też nie mieliśmy wyboru? Czy raczej one się same wyłaniały, a nie umieliśmy oddzielić ziarna od plew?
  Czy już zapłaciliśmy frycowe, czy jeszcze nie?


   

 25. avatar

  Ładne, nawet bardzo. "Nie hukiem a skomleniem" tak jakoś za mną chodzi.
  Co prawda nic imo jeszcze nie jest przesądzone. To frapujące obserwować potencjał ale gradientu to nie pojmują.

 26. Polska jest krajem na dorobku. Przez 70 lat bez przerwy na dorobku. Rekord światowy w długości trwania na dorobku.

 27. Matko, rozumiem i popieram, ale ciesz się, że nie jesteś z pokolenia o 20 lat wcześniejszego, na przykład jak ja. Nie wyobrażasz sobie, jak wtedy było.

 28. No co?
  Ludzie zostali ci sami.
  Pan Janek Pietrzak kiedyś to genialnie podsumował:
  "Sekretarze partii zamienili się w bankierów - zamiast KC mamy giełdę. I już! Jakie to proste!".
  Polecam:

 29. Czasy towarzysza Wiesława i wcześniejsze, to dopiero był raj. Ojciec kiedyś powiedział; komuna zmarnowała bardzo wielu wartościowych ludzi, udusiła ich, sam się również tak czuł.

 30. Strony