A może rzeczywiście powstał chaos i stąd te wszystkie cuda z prowincjonalnego magla?

Prześlij dalej:

Zastanawiam się nad trochę inną wersją wydarzeń niż zdalne sterowanie RP III. Co do zasady i zdrowego myślenia, nic się nie zmieniło, bo nic się zmienić nie może. W Polsce od lat rządzą marionetki, które są poniewierane, szantażowane i ustawione po kątach przez kilku mocodawców, zamieniających się rolami i zyskami. Tylko to działanie miało sens, gdy trwała „wielka prywatyzacja”, gdy się prało ludziom mózgi i pompowało nową wersję realnego socjalizmu, jako „młoda demokrację”. Dziś wszystko jest poukładane, doszczętnie ogłupione, słowem można iść na urlop. Poza lasami do przejęcia i kontraktami dla armii nie ma się czym podniecać i umówmy się, że to są grosze w skali biznesów światowych. Putin walczy o taką stawkę, jak dawana Rosja Radziecka, islamiści walczą o Europę, Chiny z Izraelem walczą o Amerykę, Niemcy o Europę. Czy my aby nie przesadzamy z tym polskim pępkiem świata, podejrzewając, że to w Polsce stykają się wszystkie interesy światowej bezpieki? Co właściwie Putin miałby do roboty w RP III, poza zabawą? Tego kopnąć w zadek, tamtemu rzucić cukierka innemu sprzedać telewizję? Wszystkie sprawy ma Rosja radziecka w Polsce pozałatwiane, a najważniejsze, że już nikt nie organizuje państw ościennych przeciw wielkiemu niedźwiedziowi. USA mają się bić o te śmieszne kilkadziesiąt miliardów dolarów rozłożonych na 10 lat? Ile te nowe „jastrzębie” w częściach będą składać? Niemcy robią co chcą, w całej Europie, to i w Polsce nie muszą mieć żadnego przedstawicielstwa, hurtem sprawy pozałatwiają prostym komunikatem z Berlina. Do czego zmierzam? Do teorii chaosu właśnie, Dopóki w jakimś kraju istnieje wyraźny interes dla wielkiego gracza, to taki kraj jak Polska może być języczkiem u wagi. Tak się działo za czasów Lecha Kaczyńskiego, który ile mógł tyle psuł krwi Putinowi i zachód na Niego też patrzył wilczym okiem.

Teraz nie ma interesu, „elity” usadzane na stołkach da się zabić woreczkiem białego proszku albo kasetą porno. Całe wybory można ustawić jednym przetargiem na komputerowe liczenie głosów. I nic się nie dzieje. Rewolucji nie widać, zatem jeszcze raz zapytam. O co się bić? Nie ma o co i tak sobie myślę, że z polskiego interesu wielcy dawno się wycofali czekając, aż tubylcy nadludzkim wysiłkiem znów dorobią się czegoś, co będzie można za gorsze sobie wziąć. Naturalnie żadnego, nawet solidnie ogołoconego dobra nie zostawia się bez żadnej opieki tyle, że do pilnowania ruiny wystarczy postawić stróża w kufajce i ewentualnie zwykłego burka łańcuchem przywiązać do budy. Pańskie oko konia tuczy, ale gdy pana zabraknie hulaj dusza. Czy bardzo głupią byłaby taka teza, że w obliczu światowych wielkich interesów, którymi pochłonięte są mocarstwa, w Polsce jak zwykle zaczyna się jedna wielka kopanina, szumnie nazywana ekstraklasą? Gdy rządzi jeden mistrz i rozdaje wszystkie karty nie dzieją się cuda w rodzaju, ten się potknął, tamten przewrócił, raz się broń sprzedaje, innym razem zarzeka, że nic podobnego. Takie stany emocjonalne i polityczne są charakterystyczne dla tak zwanego drugiego szeregu, który w roli szefa kompletnie się nie sprawdza. W ostatnim czasie wydarzyło się tytle amatorskich historii, że coraz ciężej mi uwierzyć w profesjonalną grę służb najwyższego szczebla.

Strony

31888 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

31 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  z dzisiejszym stanem posiadania"
  a ja mam wrażenie, że pozostały jeszcze do rozdysponowania "ulice" bo jednak parę milionów homofobicznych rasistów chętnie zmieniłoby adresy w dowodach osobistych

 2. 1. http://gdansk.naszemiasto.pl/archiwum/2041254,mierzeja-wislana-zaglebiem-uranowym-polskie-zloza-uranu-pod,id,t.html

  2. http://www.wprost.pl/ar/14023/Kosmiczny-skarb/?O=14023&pg=0

  3. http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-znajduja-sie-najbogatsze-zloza-zlota-w-Europie-582652.html

  4. http://www.nbi.com.pl/aktualnosc-2007-wildhorse-energy-bedzie-szukac-uranu-w-sudetach/

  5. http://gigawat.info/archiwum/article/articleview/1404/1/94.html

  6. http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zrodla;geotermalne;zamiast;wegla;i;gazu,161,0,374177.html

  Działania zaś idą w tym kierunku, żeby Polska była na tyle zadłużona, żeby musiała oddać te zasoby w praktyce za darmo.
  To stwarza oczywiście również wrażenie chaosu ponieważ wszyscy wiedzą co tutaj jest. I nikt z graczy nie chce i nie może de facto wpuścić tutaj konkurentów.
  Ponadto z przyczyn geostrategicznych Polska jest zbyt ważnym miejscem.

  "Who rules East Europe commands the Heartland;
  who rules the Heartland commands the World-Island;
  who rules the World-Island controls the world."
  (Mackinder, Democratic Ideals and Reality, p. 194)

 3. Proszę o informacje czego dotyczy link energia gigawat z archiwum. Bo się nie wyświetla

  Do spisu mógłbyć jeszcze dodać informacje o potężnych złożach bursztynu w lubelskim oraz o metalach ziem rzadkich zanlezionych w okolicach Olsztyna czy Białegostoku, nie pamietam teraz.
  No i ten gaz łupkowy...

 4. jest udokumentowane złoże na Suwalszczyźnie.

 5. O tych złożach czytałem już wcześniej. Dzięki za info

 6. Warto spojrzeć na  szerszy kontekst tego, co się w Polsce, Europie i na świecie dzieje.
  Bartosiak omawia te zagadnienia w kilku wykładach i definiuje pojęcia Heartlandu i Rimlandu.
  https://www.you...
  https://www.you...

 7. avatar

  panie piotrze...
  a moze idac za jakims astrofizykiem..ze to wlasnie od "wielkiego wybuchu" wszystko sie zacznie?????????????????
  w ten sam dzien co kanclerowa oglasza ze pulkownik juz nie jest przyjacielem niemiec...chyba nie dlatego ze pojechal nad BALATON??.doktorowa uznaje ze 2% pkb na armie na razie wystarczy..pan jarubas ubliza gajowemu..wszystkie telewizornie naraz??!!??nagle biora punkt widzenia prawnika z karakowa ze unikanie debaty to  obluda i chamstwo i tchorzostwo ..jeden sedzia nie znalazl nic zlego w zniknieciu 130.000 glosow.. wszystkie inne takie tam..nikt..zaden redaktor w zadnej redakcji wiadomosci nie chce mi od kilku dni powiedziec czy ktos w koncu kupi ten tvn czy nie..nie to ze bym sie specjalnie denerwowal..JAK PISALEM NIECH ZDECHNĄ!!!.ale redaktor powiatowy i pan redaktor bialonosy od gumowej lali tez by chcial wiedziec czy bedzie mial zapewniona umowe o pracy u nowego-starego wlasciciela..mysle ze cala klasa polityczna tez chce wiedziec czy moga planowac kolejne rozmowy z redaktorowa Olejnikową..przeciez od tego zaleza wszystkie sadaze i notowania partyjne..bo latwiej jest sie ze stokrotka wyklócac niz nie miec w ogole mozliwosci wyboru..isc do tvn czy nie isc..

 8. avatar

  Każdy, któremu na sercu leży dobru Rzeczypospolitej powinien starać się pogłębiać chaos panujący w RP III :)

 9. avatar

  im gorzej tym lepiej,...?

 10. Strony