Reklama

Lawmakers reach consensus on economic plan – informuje CNN na pasku. Agencje precyzują:

Reklama

Lawmakers reach consensus on economic plan – informuje CNN na pasku. Agencje precyzują:

Amerykańscy kongresmani z Partii Demokratycznej i Republikańskiej osiągnęli porozumienie w sprawie podstawowych zasad pakietu ratunkowego dla amerykańskich instytucji finansowych. Nowojorska giełda zareagowała na wiadomość z Waszyngtonu wzrostami.
Ponadpartyjne porozumienie przewiduje, że amerykański Departament Skarbu wyłoży 700 miliardów dolarów na ratowanie systemu finansowego wykupując z rynku ryzykowne obligacje hipoteczne.
Kongresmani uzgodnili szereg warunków, które będzie musiał spełnić pakiet ratunkowy. By ochronić interesy podatników rząd USA przejmie część udziałów w firmach, którym udziela pomocy dzięki czemu ewentualne zyski z tej operacji powrócą do budżetu.
Demokraci i Republikanie zgodzili się również na ograniczenie pensji prezesów korporacji biorących udział w programie oraz na renegocjowanie warunków pożyczek hipotecznych klientów, którzy maja problemy ze spłata rat. Negocjatorzy z obu partii przyznali, że szczegóły porozumienia muszą jeszcze zostać dopracowane.
Wyrazili jednak przekonanie, że odpowiednie ustawy zostaną uchwalone w ciągu kilku dni. Liderzy obu partii muszą jednak jeszcze przekonać do poparcia pakietu swoje kluby parlamentarne.
(IAR)

Chwilę później w CNN: NO BAILOUT DEAL. EMERGENCY TALKS ON BAILOUT BILL. Awaiting Obama remarks on meeting. DEAL OR NO DEAL. Napięcie rośnie. Telewizja pokazuje uniwersytecki campus w Oxford w stanie Mississippi. To tam ma się odbyć piątkowa, pierwsza z trzech zaplanowanych prezydenckich debat. Ale jeśli do porozumienia w sprawie pakietu ratunkowego nie dojdzie i McCain zechce dotrzymać danego wczoraj słowa, debaty nie będzie?

Pokazuje się Barack Obama. Porozumienie zostanie osiągnięte – zapewnia. – Trzeba pozwolić kongresmenom w spokoju uzgodnić szczegóły. Wyraźnie daje do zrozumienia, że ich, kandydatów, fizyczna obecność przy stole negocjacyjnym nie jest potrzebna. Powoduje dodatkowe zamieszanie. Stwarza atmosferę sensacji. Wszędzie dziennikarze, kamery telewizyjne. Czy jutrzejsza (w USA jeszcze czwartek) debata się odbędzie? Nie widzę powodu, aby ją odwoływać – mówi Obama – jej główny temat to polityka zagraniczna. Ale oczywiście nie obejdzie się bez odniesień do sytuacji gospodarczej. A co jeśli senator McCain nie pojawi się w Mississippi? – pada pytanie. Nie rozważam takiej możliwości – kończy uśmiechnięty Obama.

Dreszczowiec trwa! Ale Obama, i większość komentatorów, uważa, że tę rundę już wygrał. W gruncie rzeczy, że jest już zwycięzcą wyborów. Czy rzeczywiście? I, co najważniejsze, czy uda mu się wyciągnąć Amerykę z kryzysu? Nie dopuścić do recesji? W różnych miejscach na świecie nie brak złośliwych komentarzy. To bankructwo kapitalizmu, początek końca Ameryki?! Bzdury – zapewniają liberałowie. Kapitalizm ma się dobrze. Póki co inwestorzy czekają na piątkowe notowanie giełdowe.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. był zalew “taniego pieniądza”
    Fed, zdaniem niektórych, za długo utrzymywał niskie stopy procentowe, czyli w tym sensie państwo jest winne, była presja na banki, aby udzielały jak najwięcej kredytów; ale zdania co do “winy” są podzielone; są tacy, którzy uważają, że odpowiedzialność głównie ponoszą jednak menadżerowie kredytodawców, a ich motywem, starym jak świat, była po prostu chciwość (sama tego nie wymyśliłam, słucham tych, którzy podobno się znają)