Prześlij dalej:

Każdy socjolog, ale też człowiek myślący logicznie i posiadający doświadczenie życiowe doskonale wie, że coś takiego jak poglądy polityczne i szerzej system wartości, nie zmieniają się jak moda. Zawsze na tę powszechnie znaną prawdę można odpowiedzieć rytualnym zdaniem, a ja mam szwagra, który był komunistą i teraz jest narodowcem. Gratuluję szwagrowi, jednak generalnie ani partie ani elektoraty nie przekształcają się w komunistów w zależności od sezonu politycznego. Poglądy polityczne, które mieszczą się w światopoglądzie, to jedne trwalszych ludzkich postaw. Istnieje cała biblioteka poświęcona wyłącznie temu, że po trzydziestym roku życia zmiana sposobu myślenia i postrzegania rzeczywistości albo nie jest możliwa albo dokonuje się pod wpływem ciężkich doświadczeń.

Przekładając tę wiedzę na bieżącą sytuację w Polsce warto sobie pewne sprawy poukładać. Zacznę jednak nie od Polski, ale od Francji, w której właśnie odbywają się wybory. W I turze Francuzi oddali prawie połowę głosów na lewaków, 18 na centroprawicę i 21 na prawicę z konotacjami rosyjskimi. Dzieje się to wszystko pod wpływem nie byle jakiej traumy, bo przecież we Francji skutki lewackiej polityki widzieliśmy na chodnikach zlanych krwią ofiar zamachów islamskiej dziczy. Nawet pod wpływem takich wydarzeń Francuzi nie dokonali zmiany w swoim myśleniu i niemal na pewno wybiorą prezydenta, który jest wierną kopią swojego poprzednika, czyli wyznawcą samobójczej ideologii tworzącej z narodów motłoch. Taka jest siła ludzkiej ślepoty, ludzkiego przywiązania do własnego toku myślenia, czy też braku myślenia.

Jak to wygląda w Polsce. Od kilku dni wszyscy biegają z sondażami i mówi o jakichś niesamowitych przełomach i rewolucjach w myśleniu Polaków. Skąd się wzięło to przekonanie poza gapieniem się w słupki, które można modelować dowolnie? Na pewno nie z faktów zupełnie nie przystających do wyobrażeń. Poniżej prezentuję wyniki wyborów z 2015 roku i proszę się bardzo uważnie tym LICZBOM przyjrzeć, dla ułatwienia zrobię małe podsumowanie.

Prawo i Sprawiedliwość 5 711 687 głosów 37,58%
Platforma Obywatelska RP 3 661 474 głosów 24,09%
KWW „Kukiz’15” 1 339 094 głosów 8,81%
Nowoczesna Ryszarda Petru 1 155 370 głosów, 7,60%
Polskie Stronnictwo Ludowe 779 875 głosów 5,13%
KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni 1 147 102 głosów, 7,55%
KORWiN 722 999 głosów 4,76%
Partia Razem 550 349 głosów, 3,62%

Na podstawie tych wyników można zrobić najprostszy podział na poglądy: lewicowo-liberalne, centrowe i prawicowe, oczywiście dokonuję uproszczenia, ale chodzi o pokazanie potencjałów. Lewicowo-liberalne: Platforma Obywatelska RP 3 661 474, Nowoczesna Ryszarda Petru 1 155 370, KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni 1 147 102, Partia Razem 550 349 = 6 514 295 głosów. Centrum: KWW „Kukiz’15” 1 339 094, Polskie Stronnictwo Ludowe 779 875 = 2 118 969. Prawica: Prawo i Sprawiedliwość 5 711 687, KORWiN 722 999 = 6 434 686. Na pierwszy rzut oka widać, że w Polsce mamy niemal idealny podział na prawicę i lewicę, mniej więcej po 6,5 miliona głosów, plus około 2 milionów wyborców centrowych. Nie ma żadnej rewolucji w poglądach politycznych Polaków, jest przepływ pomiędzy szyldami partyjnymi, które są reprezentantami określonego systemu wartości. Uwaga! Wynik PiS z 2015 i przejęcie władzy to suma dwóch wartości: powiększenie elektoratu o 1,5 miliona i wypadnięcie SLD/Palikota z parlamentu.

Przejdźmy teraz do sondaży i perspektyw. Czy możliwe jest, że PO w tej chwili ściga lub wyprzedziła PiS? Nie tylko jest możliwe, ale bardzo prawdopodobne, co wynika z prostej matematyki. Konająca Nowoczesna i martwy SLD/Palikot daje PO potencjał ponad 6 milionów głosów, który zresztą posiadała przez ponad 8 lat. Polska to nie Francja i wyborcy po aferach ukarali PO 2 milionami głosów (wynik z 2010 roku 5,6 miliona), ale jednocześnie 1,5 miliona przekazali na Nowoczesną, czyli wierną kopię PO. Drugie ważnie pytanie. Czy PiS mógł stracić głosy? Nie tylko mógł, ale z całą pewnością stracił, co przyznaje sam Kaczyński i większość polityków PiS. Nikt też w PiS nie ukrywa co jest przyczyną utraty głosów i są nimi afery medialne z udziałem Tuska i Macierewicza. PiS w obu sprawach zaostrzył język i podkręcił społeczne emocje, inaczej mówiąc zradykalizował się.

Tylko ta informacja, że na radykalizacji przekazu PiS traci, powinna rozwiać wątpliwości w jakim kierunku trzeba iść, ale trzymajmy się matematyki. Porównajmy wyniki PiS z ostatnich dwóch kadencji. W 2011 PiS dostało 4 295 016 głosów, w 2015 5 711 687 głosów. Różnica ponad 1,4 miliona. Jeśli pokładamy wszystkie nadzieje w wiernym elektoracie PiS, który głosuje konsekwentnie, to na pewno musimy się odnieść do czasów, w których PO się nie skompromitowała, a PiS przeżywał kryzys, bo tylko w takich warunkach poznajemy lojalnych. Idealnie pasują tu wybory z 2011 roku, w których na PiS głosowało 4,3 miliona wiernego elektoratu. Teraz proszę jeszcze raz popatrzeć na podsumowanie preferencji politycznych. Gdzie PiS ma szukać do tych 4,3 milionów co najmniej półtora miliona brakujących do sprawowania władzy? Która to będzie grupa docelowa? Prawica? Na prawicy jest tylko PiS i Korwin i chyba największy szaleniec nie powie, że tu może nastąpić przepływ na poziomie kilkuset tysięcy głosów – absurd, a gdyby nawet to i tak Korwin ma 700 tysięcy.

Co pozostaje? Lewicowo-liberalni zebrali 6,5 miliona i wbrew pozorom PiS może z tego potencjału ugrać najmniej milion, w tym elektorat socjalny SLD i elektorat na siłę głosujący na PO, bo jest przestraszony radykalnym językiem PiS. W centrum jest 2,2 miliona głosów i tutaj PiS ma podobne możliwości, około miliona do wyjęcia. Wniosek? Ktokolwiek dziś mówi, że PiS musi zradykalizować narrację i skręcić zdecydowanie w prawo, nie tylko nie ma pojęcia o polityce, ale o prostej matematyce. Jedyną szansą PiS na drugą kadencją jest złagodzenie napięć społecznych, zmiana języka na taki, który nie będzie straszył i to wszystko w żaden sposób nie przeszkadza, ale pomaga w dokonywaniu radykalnej naprawy państwa. Innymi słowy PiS powinien mówić językiem centrum i jednocześnie robić to, co obiecał, zmiana formy nie oznacza zmiany treści. PiS otworzył wiele frontów i to takich, gdzie siły wroga są potężne, trzeba się najpierw z tym uporać, a dalsza radykalizacja byłaby brawurą nie odwagą. Namawianie PiS do zaostrzenia kursu i języka to czysta głupota albo sabotaż, bo do 10 i najgłupszy potrafi policzyć.

6
14229 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

20 (liczba komentarzy)

 1. 100/100

 2. Ważne, żebyśmy przed końcem tej kadencji odczuli wyraźną poprawę w kieszeni. Rodziny z małym dziećmi odczuły - ale małe i średnie przedsiębiorstwa ciągle nie (szczególnie jednoosobowe firmy).

  Magia liczb.

  Wystarczy umieć liczyć do 10. No i przyjrzeć się zasadom dzielenia i mnożenia przez 10.

  :)

  Chwila zastanowienia.
  Wysiłku… odrobinka.

  Bo całe liczenie polega
  na przesuwaniu przecinka!
   
  Dzielenie - w lewo.
  Mnożenie - w prawo...
   

  No i niech matematycy pamiętają, że w teorii można tak w nieskończoność przesuwać... Ale w praktyce... każdy kalkulator w końcu wysiądzie, jak za wiele będzie tych miejsc po przecinku...

 3. O ile sam popieram PiS, bo nie ma innej alternatywy, to niestety.. trochę oszołomowato się prezentują. Chyba najbardziej kole w oczy teoria o zamachu w Smoleńsku i te wszytkie wybuchy. I o ile jestem otwarty i na te wersje, to niestety, ale póki co, nie podali żadnego przekonywującego dowodu na to. Wykonano już kilka ponownych sekcji zwłok i dalej nic nie mają; a przecież ciągle była mowa, że teorię o wybuchach można uwiarygodnić wiarygodnymi sekcjami zwłok. O ile nie zmienią narracji, to się naprwdę w końcu na tym wyłożą.

 4. Felieton celny. Tym bardziej irytują mnie próby lansowania jakiejś partii narodowej na prawicy. Nie dość, że Pis przez swój język traci elektorat centrowy, to jeszcze ktoś próbuje z drugiej stony urwać Pisowi kawałek elektoratu prawicowego. Lansowanie partii narodowej to samobójstwo wyborcze dla całej prawicy. Kto tego nie rozumie jest albo "sabotażystą albo nie umie policzyć do 10". Mam nadzieję, że ten felieton niektórym otworzy oczy.

   

   

 5. Przy, nawet usilnych kombinacjach umysłowych, PiS nie jest prawicą. Jest partią socjalityczną (w dobrym tego słowa znaczeniu), o chrześcijańsko-narodowym zabarwieniu.

  Polsce potrzebny jest silny, zjednoczony ruch narodowy (o który często apeluję). Taki nakierowany na sprawy wewnętrzne, bez głupawych orientacji międzynarodowych, jak to obecnie się dzieje i co jest bezpośrednią przyczyną rozdrobnienia. Jeżeli PiSowi Macierewicz nie pasuje, to chętnie zobaczyłbym go na czele Narodowców. Człowiek skuteczny, o zdecydowanych poglądach, doprowadzający sprawy do końca. Ruch Narodowy będzie gwarantem, że "świnie nie zaczną stawać na tylnych łapach i udawać ludzi".

 6. 1) "Przy, nawet usilnych kombinacjach umysłowych, PiS nie jest prawicą."

  - Wręcz przeciwnie, Pis jest partią prawicową, i nie potrzeba do tego szczególnych kombinacji umysłowych. Zakładanie, że tylko całkowita likwidacja transferów socjalnych jest oznaką prawicowości to nieporozumienie. W tej optyce Nowoczesna kropka będzie najbardziej prawicowa. To absurd.

  2) "Polsce potrzebny jest silny, zjednoczony ruch narodowy (o który często apeluję)."

  - Pańskie marzenie ziściło się pod egidą Pisu. Jeszcze nigdy w naszej najnowszej historii patriotyczna prawica nie była tak zjednoczona jak obecnie - dzięki zabiegom Kaczyńskiego.

  3) "Taki nakierowany na sprawy wewnętrzne"

  - Sprawy wewnętrzne i zewnętrzne to dwa filary na których opiera się państwo. Rezygnacja z polityki międzynarodowej, sojuszy, aliansów, umów, układów, słowem: międzynarodowa alienacja Polski, to najgłupszy ze scenariuszy dla naszego państwa, za to bardzo dobry dla Moskwy. 

  4) "bez głupawych orientacji międzynarodowych, jak to obecnie się dzieje"

  - Obecne orientacje międzynarodowe są bardzo dobre, oby tak dalej.

  5) "i co jest bezpośrednią przyczyną rozdrobnienia."

  - Nie jest przyczyną żadnego rozdrobnienia, wręcz przeciwnie, patrz pkt 2.

  6) "Ruch Narodowy będzie gwarantem..."

  - RN nie jest, nie był, i nigdy nie będzie gwarantem czegokolwiek. Znam zacnych ludzi z tego środowiska, ale niektórzy co bardziej krzykliwi próbują na siłę ten ruch radykalizować, co powoduje, że z wolna przeistacza się on w enfant terrible polskiej prawicy. Zamiast jednoczyć, zaczyna uderzać w tony rozłamowe. Oby nigdy im się nie powiodło. Tak będzie lepiej dla Polski.

  Ruch Narodowy, a przynajmniej część jego działaczy, dała się złapać na tę samą sztuczkę, na którą we Francji złapała się Le Pen, a w Niemczech AfD: lekiem na lewackie abberacje Zachodniej Europy ma być retoryka (bo przecież nie czyny) bolszewickiej Rosji... Zabawne.

  Moskwa bardzo sprawnie prowadzi w całej Europie propagandę pod hasłem: "Putin zbawcą chrześcijańskiej Europy!", "NATO złe", "Ameryka zła", "Ukraina zła". Niestety na te brednie nabierają się co mniej odporni. Putin mówi podobnie, gdy spotyka się z mułłami w Groznym, tzn. mówi im, że islam jest ważną religią w Rosji i finansuje im budowę meczetu. Gdy Putin spotyka się z byłymi krasnoarmiejcami, to im mówi, że rozpad ZSRR był największą katastrofą XX wieku, itd., itp. etc. Dla każdego coś miłego, każdy usłyszy to, co powinien usłyszeć. Ten stary cynik, kagebista, człowiek wyprany z jakiejkolwiek ideowości, uwiódł przy pomocy Russia Today i setek sponsorowanych portali, kilka milionów ludzi w Europie. W Polsce też.

  Narodowcy nawet nie zauważyli, gdy stali się nosicielami zdradzieckiej propagandy Putina: Polska ma wystąpić z NATO, zerwać sojusz z USA, zostać wrogiem Ukrainy, i związać się strategicznie z Rosją... Oto wam chodzi panowie 'Narodowcy'? 

  Po co Rosji czołgi, rakiety i bomby atomowe, skoro może podbić kraj propagandą? A jeżeli nie podbić, to przynajmniej rozbić politycznie tak, aby Pis już nigdy nie wygrał żadnych wyborów.  Naprawdę o to wam chodzi?!?

   

   

 7. Bart.

  Aż się pogubiłem od gradu argumentów. Jednak wciąż uważam, że PiS to partia socjalistyczna, w sensie piłsudczykowskim. Myślę, że p. Kaczyński jest wielkim admiratorem Marszałka (podobnie jak ja, jedynie jestem bardziej narodowym). Mamy spaczone spojżenie przez pryzmat komunistyczno-bolszewicki na lewicę i dzisiejsze fekalia lewackie (pardon, ale musiałem sobie ulżyć), które śmią zwać się lewym skrzydłem, a w rzeczywistości kontynują dzieło bolszewickich ludobójców.

  Politykę zagraniczną ma prawo prowadzić jedynie PiS, jako partia rządząca. Nikt inny! Zaprzeczając mi, przytoczyłeś masę potwierdzających moją tezę przykładów na wadliwe postępowanie liderów Narodowców. To jest powodem, że ten ruch nie jest monolitem! Wielu z nich to ludzie o dużej wartości moralnej i przywódczej. Nie wszyscy zasługują by być "twarzą" RN, tak jak Wałęsa i Frasyniuk nie jest "Solidarnością". "Solidarność" to ja i 10 milionów ludzi bez znaczenia, mających jedynie pragnienie szczęśliwej Polski. PiS potrzebuje cerbera, czuwajacego nad ich praworządnością. Tym zająć się może jedynie RN, ugrupowanie skupiające się na sprawach wenątrz krajowych. Być może p. Konarski ma rację, że wielu niezdecydowanych jest do pozyskania, a są zniesmaczeni bajzlem u Narodowców.

 8. Szanowny Pan Bart!

  Jak zawsze, z wielka przyjemnoscia przeczytalem Panski tekst, za ktory bardzo dziekuje!

  Chcialbym, aby Panskie komentarze trafialy...pod polskie strzechy i otwieraly ludziom zaspane oczka;)

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

   

 9.  "świnie nie zaczną stawać na tylnych łapach i udawać ludzi".

  Gryf.

  ;)))

 10. Możliwa jest chyba jeszcze moblizacja części tych którzy nie głosują. Temu może służyć propagandowa młócka w TVP i informacje o możliwości podwyższenia zasiłków dla bezropobnych.

 11. avatar

  Nie trzeba nic nowego obiecywać, zadań jest nadal masa do wykonania, dużo jest już zrobione, ale za cicho jest o tym. Młócka to codzienne powtarzanie "Oni ci to zabiorą!", na plakatach, billboardach i gdzie się da, od teraz do wyborów.

 12. Albo PIS ma swoje sondaże miażdżące dla opozycji ,albo przed końcem kadencji użyje na opozycję "napalmu' o poranku.Tylko jeszcze pozostają wkurzeni wyborcy, którzy nie czują zapachu "o poranku'

 13. avatar

  Francja już nie istnieje nie dlatego, ze Francuzi są głupi, ale ponieważ byli głupi. Ciemnoskórzy obywatele decydują o wynikach wyborów.

 14. No ale jeszcze wyborów nie ma, czyli PiS zależy nie od wyborców na razie, a od tego czy jego posły uciekną do konkurencji. Nie wiem o co chodzi z unikaniem radykalizacji skoro PiS jest raczej miętki i ciapowaty. Ma być bardziej? Faktycznie twarz np Macierewicza niepokoi tych zwolenników Tuska którzy ze strachu przed islamem i z obrzydzenia do nędzy elit PO głosowali wbrew sobie na PiS i Dudę. Tu warto coś zrobić, i skończyć ze Smoleńskiem skoro sojusznicy nie kiwną palcem by pomóc.Nie wolno też tracić umiarkowanych zwolenników, czyli trzeba bezwzględnie, bez mataczenia realizować obietnice socjalne.
  Tyle można zrobić bez problemu.

 15. Reforma medialna i sądownictwa to dwie najważniejsze reformy jakie musi przeprowadzić PiS na co najmniej 1 rok przed wyborami w 2019 r. mimo darcia mord, potem starać się o nowego i przyciągnięcie starego wyborcy centrowego. Wówczas jest nawet możliwa większość konstytucyjna z Kukizem.

  P.S. Panie Piotrze bardzo proszę o odblokowanie mnie na twitterze @JanskiKrzysztof

  Pozdrawiam

 16. avatar

  Panie Bart,

  Pan też nie reprezentuje Polaków, do tego miesza pojęcia, przypisując PiSowi prawicowość. Ponieważ nie mamy definicji podstawowych pojęć, dyskusja jest trudna i się zaognia. Według mnie i za Michalkiewiczem uważam PiS za partię socjalistyczną. Przemawia za tym rozdawnictwo dóbr i brak liberalnej (czyli otwartej) gospodarki. Nie wiem jak będą wyglądały wyniki przyszłych wyborów. W ostatnich brałem udział jako przedstawiciel RKW. W przyszłych, jeśli się nie przekonam, że wszystkie antypolskie pociągnięcia PiSu, a jest ich wiele, wynikały ze względów taktycznych, z wymogów sytuacji i gry politycznej, zostanę w domu. Inaczej czułbym się odpowiedzialnym, żyrującym te PiSowskie działania (GMO, gender w szkole-ONZ, obce wojska, upaina, ustawa 1066, agentura żydowska z bronią itd. itp.) Wolę przyłączyć się do ludzi, którzy proponują tworzenie Polski równoległej, pracę organiczną, na pierwszym miejscu oświatową i organizacyjną. Tu jest o tym mowa https://www.you...

  Autor artukułu ma rację w 100%. Nie wiem czy uda mi się przekonać członków rodziny, by zaczęli coś robić. Jest ich trochę poniżej 30tki. Ale muszę. Innego rozwiązania naszych problemów nie ma.

 17. avatar

 18. avatar

  Nie tylko z okazji urodzin, ale "teraz i zawsze i na wieki wieków": wszelkiego dobra, Gospodarzu!

 19. avatar

  Czy Nowy Porządek Świata chwyci Francję i całą Europę za gardło?

  Zachodnia demokracja powoli zaczyna upodabniać się do “demokracji socjalistycznej”, swojej brzydkiej siostry z czasów “żelaznej kurtyny”. Kolejnym polem bitwy o przyszłość i dusze, zdominowanym przez monopolistów prawdziwych wiadomości stała się Francja. Wybory prezydenckie we Francji są kluczowe dla przyszłości nie tylko Francji, ale całej Europy. Francja stała się barykadą Europy.

  http://www.polskacanada.com/aleksander-rybczynski-francja-barykada-europy/

 20. avatar

  Porównajmy wyniki z wyborów 2005 i 2007r.  PiS 3,2mln/5,2mln, PO 2,8/6,7. PiS zdobył w ciagu 2lat  o 2mln głosów wiećej ale PO jeszcze więcej. A dlaczego udało im się zbałamucić młodzięz hasłami typu chcesz coś zmienić idz na wybory, zabierz babci dowód itd. Cala machina propagandowa byłą po ich stronie i wygrąłi. Ale drugi raz im się to nie uda. Za to PiSowi na pewno się uda przekonać tych któzy nie chodzili wcześniej na wybory (wykluczonych) , że zabiorą im 500 zł. I oni na pewno pójda na wybory i zagłosują na PiS. Nie zdziwiłbym się jakby frakwencja była 70%. A im wyższa frekwencja to głosy tylko i wyłącznie na Prawo i Sprawiedliwość.