Idziemy z Owsiakiem i WOŚP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Prześlij dalej:

Dyskutowanie z prezesem Owsiakiem, co prezes musi, a czego nie musi ujawnić w ramach informacji, które od lat powinny wisieć na stronach WOŚP, nie ma najmniejszego sensu. Jedyne miejsce, gdzie z Owsiakiem rozmowa ma sens to sąd. Jak wiadomo sądów pan prezes boi się nieludzko, o czym świadczy chociażby ostatni blamaż związany z wycofaniem pozwu cywilnego przeciw Matce Kurce. Ta podszyta strachem decyzja jest tłumaczona w sposób wybitnie śmieszny i infantylny, mianowicie sama WOŚP i jej wyznawcy rozpowszechniają kłamstwa, jakoby fundacja wygrała proces karny w Legnicy i to jej w zupełności wystarcza. Nie tylko WOŚP niczego nie wygrała, ale w procesie karnym i cywilnym przegrała WSZYSTKO. Żaden zarzut się nie ostał i tylko słuszne obawy przed dalszą kompromitacją spowodowały rejteradę Owsiaka i całej fundacji. To właśnie w czasie procesu karnego Owsiak uciekł też od ujawnienia ksiąg rachunkowych i stąd pomysł, aby kolejne dokumenty wyrwać panu prezesowi przy pomocy decyzji administracyjnych. Potrzebny jest jeden prawomocny wyrok z uzasadnieniem, w którym przeczytamy rzecz oczywistą, czyli obowiązek udzielania przez Organizację Pożytku Publicznego szczegółowych informacji dotyczących finansów. Początkowo miałem zamiar pytać o wszystkie transakcje WOŚP i „Złotego Melona” z prywatnymi firmami rodziny Owsiaków, ale uznałem, że zacznę od najbardziej podstawowych danych, co pozwoli na sprawny i szybki proces w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, bo zakładam w ciemno, że trybie ustawy WOŚP, jak zawsze, odmówi udzielenia informacji.

Wracam do tematu „rekord” i pytam o konkretny, jednocześnie bardzo proszę, żeby to samo zrobili Użytkownicy kontrowersje.net. Wystarczyć wkleić gotowca i oczywiście pozmieniać dane osobowe pytającego. Warto to zrobić, żeby pismu nadać powagi, chociaż zgodnie z ustawą pytać można anonimowo, wystarczy wskazać adres elektroniczny do odpowiedzi. Dobrze by było, żeby co najmniej 5 osób wysłało pismo pocztą za potwierdzeniem odbioru, proszę by takie osoby potwierdziły na adres kontrowersje@ko..., że zamierzają pismo wysłać pocztą.

Tytuł pisma: „Zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej”.
Do: wosp@wosp.org.pl
Treść:

Na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn.zm.) zwracam się o udostępnienie kopii pełnej dokumentacji potwierdzającej zebraną kwotę 39 233 688,66 zł w ramach zbiórki publicznej zgłoszonej pod numerem 2014/1702/OR, to jest:

1) Wszystkich rozliczeń przesłanych do siedziby Fundacji WOŚP przez sztaby lokalne WOŚP w Polsce i za granicą.

2) Wszystkich potwierdzeń rozliczeń wysłanych przez Fundację WOŚP do sztabów lokalnych w Polsce i za granicą.

3) Wszystkich rozliczeń przesłanych do siedziby Fundacji WOŚP przez organizatorów imprez zamkniętych.

4) Wszystkich potwierdzeń rozliczeń wysłanych przez Fundację WOŚP do organizatorów imprez zamkniętych.

5) Wszystkich rozliczeń przesłanych do siedziby Fundacji WOŚP przez podmioty kwestujące w ramach tzw. "skarbon stacjonarnych".

6) Wszystkich potwierdzeń rozliczeń wysłanych przez Fundację WOŚP do podmiotów kwestujących w ramach tzw. "skarbon stacjonarnych".

Zwracam się o udostępnienie kopii pełnej dokumentacji potwierdzającej przekazanie, w ramach zbiórki publicznej zgłoszonej pod numerem 2014/1702/OR, sprzętu medycznego Fundacji WOŚP o wartości 605 338,56 zł.

Zwracam się o udostępnienie kopii pełnej dokumentacji potwierdzającej zebraną kwotę 13.270.675,61 zł w ramach 23 Finału WOŚP, które nie należała do zbiórki publicznej, to jest:

1. darowizny indywidualne przekazane na rachunek bankowy,
2. darowizny przekazane poprzez wpłaty kartami płatniczymi za pomocą terminali płatniczych oraz za pomocą formularza na stronie internetowej,
3. środki zebrane w wyniku Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców,
4. środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y,
5. środki wpłacone poprzez formularz wpłaty na stronie wosp.org.pl,
6. środki przekazane poprzez formularz wpłaty w serwisie Facebook Orkiestry,
7. środki zebrane w wyniku akcji Wirtualne Serce WOŚP,
8. środki zebrane przez serwis siepomaga.pl,
9. środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP,
10. środki przekazane na cele Finału przez sponsorów WOŚP.

Powyższe informacje nie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, a z całą pewnością Fundacja WOŚP, będąc Organizacją Pożytku Publicznego, ma obowiązek wskazane dokumenty opublikować lub na żądanie w trybie ustawy udostępnić. W związku z tym zwracam, się o udostępnienie wymienionej dokumentacji i aby nie narażać Fundacji WOŚP na zbędne koszty, wnioskuję o przesłanie materiałów na adres poczty elektronicznej, z której wysłano zapytanie. Ze względu na objętość materiału proszę o wykonanie kopii w formacie PDF (format sprawozdań finansowych zamieszczonych na stronie Fundacji http://www.wosp...) i podzielenie na pliki do 10 MB. Możliwe jest również skopiowanie materiału na nośnik elektroniczny (płyta CD/DVD, pamięć USB) i przesłanie na adres:

Piotr Wielgucki
Biskupin 85A
59-225 Chojnów

Jednocześnie zwracam uwagę, że zakres zapytań obejmuje najbardziej podstawową dokumentację i informacje związane z działalnością Organizacji Pożytku Publicznego, to jest Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pozdrawiam
Piotr Wielgucki

6
24468 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

15 (liczba komentarzy)

 1. Cierpliwości sporo mieć potrzeba. Trzykrotnie wysyłałem zapytania bezpośrednio do rzecznika tej organizacji. Niestety; do dziś odpowiedni żadnej. Tupet i megalomania dowódców przekracza granice przyzwoitości.

  http://www.wsieci.pl/-pgalery-1p5.html

 2. avatar

  To są wszystko bardzo istotne argumenty dla sądu, pan rzecznik i WOŚP sami sobie kopią grób podobną arogancją.

 3. avatar

  deklaruje wyslanie gotowca "priorytetowo"..
  a tak poza tematem..dzis ma pan redaktor po znamiennie-zastanawiajacej przerwie na L4 zastanawiac sie "co z tą polska bedzie"..zapowiedzi sa ze program wyemituja..zmusze sie i obejrze..

 4. gdyby Grzegorz S. wyjechał na tydzień a jego miejsce zajęła Anne Applebaum, to wydaje się że byłaby lepszym ministrem s.z....

  pytanie czy będzie II tura? Plan był taki, że 55% głosuje w pierwszej turze na Komorowskiego, bo 65% słyszało że 75% go popiera. Najpierw wszystkie ręce były rzucone ja utopienie Ogórek, teraz jest kilkoro kandydatów którzy odbierają głosy Komorowskiemu. I nie musi się to wprost przekładać na przekazanie głosów w II turze.  W tej pierwszej turze raczej dużo głosów dostaną wyraziści kandydaci niż wszyscy wiemy że wszyscy głosujemy wszyscy wiemy na kogo, więc jest mocna szansa na drugą turę.

 5. avatar

  PKW dzis wydala komunikat ze 2-3 dni oczekiwania na wyniki to nie problem...

 6. avatar

  PKW dzis oglosila ze 2-3 dni oczekiwania na wyniki to nie problem

 7. avatar

  A skoro 2-3 dni to nie problem to 5-6 dni tym bardziej... itd...

 8. W drugiej turze wystartują wszyscy kandydaci, a po przeliczeniu I tury wystarczy wyłuskać właściwie dane. Zapewnimy wam bezpieczeństwo, ale nie potrafimy przygotować programu ani arkusza kalkucyjnego żeby szybko przeliczyć głosy w wyborach.

 9. avatar

 10. Często w WSA zapadają sprzeczne ze sobą wyroki - warto to mieć na uwadze. Z moich branżowych (od kolegów i koleżanek) informacji wynika także to, że urzędnicy mimo wyroków WSA, a także niestety NSA i ukazanej w nich interpretacji dalej wydają decyzje administracyjne wg własnego uznania.

  Hmm ... chciałbym również zwrócić uwagę szanownego Piotra na to, że wyrok to nie decyzja administracyjna i trudniej jest wg mnie wyegzekwować wyrok związany z wykonaniem jakiejś czynności (poza zapłatą rzecz jasna) niż właśnie decyzję administracyjną.

  Ten cały trzeci sektor to taki trochę "para-publiczny" jest (dajesz na tacę to się nie wpierdalaj na co to wydajemy) i nie ma za bardzo jak dobrać się do niego - tak sądzę. Może ryzyko wykreślenia z OPP? W sumie WOŚP zbiera z tego "grosze". No nie mam pomysłu.

 11. jutro polecony z poświadczeniem odbioru.

 12. Zdanie "W związku z tym zwracam, się o udostępnienie wymienionej dokumentacji i aby nie narażać Fundacji WOŚP na zbędne koszty, wnioskuję o przesłanie materiałów na adres poczty elektronicznej, z której wysłano zapytanie." powinno przyjąć postać:

  "W związku z tym zwracam, się o udostępnienie wymienionej dokumentacji i aby nie narażać Fundacji WOŚP na zbędne koszty, wnioskuję o przesłanie materiałów na adres poczty elektronicznej, z którego wysłano zapytanie."  Chodzi oczywiście o adres a to przecież rodzaj męski!
  (Pogrubienie i podkreślenie - moje)

 13. dokonczona, no i ucichna opluwacze, w koncu ludzie nie lubia byc oszukiwani, nie tak dlugo.. 
  Moze troche wiecej normalnosci tez w kraju zapanuje, chociaz w tej sferze.
  Bo wciaz brak jest normalnosci .. 
  Bedzie tez przyklad dla innych,  jesli bierzesz sie za filantropie to rob to z sercem albo daj sobie spokoj i nie udawaj kogos kim nie jestes robiac na tym biznesy. .

 14. Zapytanie zostało wysłane do WOŚP.

  Zawsze mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź.
  Kto pyta, ten nie błądzi.

  Jeśli tylko otrzymam odpowiedź od WOŚP, poinformuję zainteresowane osoby.

  Pzdr
  j7

 15. .... z imienia i nazwiska i adresu ... Patrząc na Jurasa i jego kompaniję i na to co robili dotychczas mocno nie liczę na odpowiedź. Ale nie omieszkam powiadomić jak będzie inaczej. Pozdrawiam.